Mykonos – co zobaczyć na najbardziej imprezowej greckiej wyspie? Atrakcje Mykonos

No właśnie, pierwotny tytuł wpisu brzmiał co zwiedzić na Mykonos ale zabytki to nie jest to z czego słynie Mykonos więc skupmy się na tym co zobaczyć na Mykonos.

Przede wszystkim trzeba zobaczyć wyjątkowe i niepowtarzalne Mykonos Town. Moim zdaniem jedyne miejsce, dla którego warto w ogóle rozważyć wakacje na tej wyspie i jeśli zastanawiacie się gdzie na Mykonos jest najładniej to odpowiem – w mieście Mykonos. Mimo iż jest głośne, zatłoczone i jest ofiarą swojej popularności to będziecie chcieli tu wracać codziennie podczas pobytu na wyspie.

Mykonos Town wygląda dokładnie tak jak na pocztówkach – to są gotowe kadry na instagram. Plątanina niebiesko-białych uliczek, malutkie sklepy i kawiarenki. Do tego oplatające budynki różowe bugenwille i kwiaty w doniczkach na każdych schodach. Jest jak w bajce mimo tłumu turystów przez całą dobę. Bo Mykonos Town żyje 24 godziny na dobę. Od świtu, gdy do miasta przybywają kolejne statki z setkami, jak nie tysiącami turystów na jednodniowe wycieczki, do późnej nocy gdy na ulicach spotkamy tłumy imprezowiczów. Z tego powodu wiele restauracji  i barów jest czynnych całą dobę bądź z krótką 2-3 godzinną przerwą.

W malutkim Mykonos Town znajduje się ponad 60 (!) kościołów. Chcąc nie chcąc mijamy je co chwilę, a sytuacja gdy rozglądając się dookoła widzimy 5 krzyży nie jest rzadkością.

Najsłynniejszym kościółkiem Mykonos jest bielutki Panagia Paraportani. Chodzą plotki, że to najczęściej fotografowany budynek na wyspie. Tak naprawdę składa się on z pięciu świątyń, które powstawały na przestrzeni 200 lat. Kościół znajduje się tuż przy restauracji Kastro’s.

Jest to jednocześnie początek tzw. Małej Wenecji. Każdy szanujący się kurort ma swoją Małą Wenecję, Mykonos też 😀 Jest to miejsce, gdzie budynki stoją w morzu. Są to dawne domy greckich kapitanów, obecnie przerobione na bary i restauracje. Z Małej Wenecji pięknie wyglądają zachody słońca stąd w porze wczesnowieczornej trudno znaleźć jakiś wolny stolik. Ceny jak się można domyślić – wysokie.

Z Małej Wenecji można podziwiać symbol Mykonos, czyli wiatraki Kato Myli. Pochodzą z XVI wieku i dziś są już tylko atrakcją turystyczną.

Mykonos – najpiękniejsze plaże

Mykonos to także plaże. Z tym ich pięknem bym polemizowała, bo plaże nie są jakieś wybitne. Są piaszczyste, dobrze utrzymane i niestety zatłoczone oraz głośne.

Najsłynniejsze i najpiękniejsze plaże na Mykonos to Paradise, Super Paradise, Psarou, Paraga, Ornos i Agia Anna. Do większości z nich dojedziemy bez problemu busem z dworca Fabrika w Mykonos Town (bilet 1,8 EUR w jedną stronę). Jest też dużo malutkich plaż bez plażowej infrastruktury ale często te plaże są bardziej kamieniste niż piaszczyste.

W Mykonos Town znajduje się plaża Yialos – malutka ale strzeżona. Nie ma na niej leżaków ale są tłumy ludzi 🙂 Znajduje się tuż przy porcie, w pobliżu jest kilka tawern i piekarnia.

Tuż za Mykonos Town, idąc wzdłuż brzegu za wiatrakami, po 10 minutach dojdziemy do plaży Megali Ammos. Nie jest dobrze utrzymana ani najpiękniejsza ale z pewnością większa niż te w samym mieście. Do tego na plaży znajduje się tawerna Joanna’s Niko’s, która zapewnia swoim klientom bezpłatne leżaki. Są takie sobie ale bezpłatny leżak na Mykonos to naprawdę rzadkość. Ceny w knajpie są średnie, za cena obiadu to około 15 EUR, kawa na zimno  (słynne greckie frappe) kosztuje 3 EUR, piwo 4 EUR. Po drodze na Megali Ammos mijamy naprawdę malutkie plaże Agios Charalabos i Alefkantra. Na każdej ktoś się opala i ktoś się kąpie.

Na południowym zachodzie Mykonos znajduje się plaża Ornos, a naprzeciwko niej plaża Korfos będąca rajem dla kitesurferów. Na Korfos nie ma leżaków ani barów, za to wieje naprawdę mocno, jest szkółka kitesurferska. Na plaży Ornos znajdują się leżaki, kluby, tawerny i bary. Cena za wynajęcie leżaka i parasola na Mykonos na cały dzień – 10 EUR.

Ornos to z kolei  w pełni przygotowana dla turysty plaża. Są tu leżaki (sięgające niemalże do samej  wody), bary, restauracje i tawerny.

Paradise Beach ma opinie mekki dla imprezowiczów i jest to bardzo sławna plaża na wyspie Mykonos. Muzyka gra tu przez całą dobę a regularna impreza z DJem zaczyna się już od 15. Cena wynajęcie leżaka to od 5 do 7 EUR plus dodatkowe 5 EUR za parasol. Po wejściu na plażę należy kierować się na prawo, tam jest taniej. Niestety już o 11 wszystkie leżaki są już zazwyczaj zajęte i trzeba kierować się tam gdzie jest (trochę) drożej. Po prawej stronie jest też skrawek plaży pozbawiony leżaków, gdzie można się rozłożyć ze swoim ręcznikiem.

Będąc na Mykonos warto też obejrzeć zachód słońca z 180 Sunset Baru.

Wyspa jest malutka więc atrakcji też jest tu niewiele. Dla mnie 5 dni na Mykonos było aż nadto, 3 by spokojnie wystarczyły. Ale pewnie dla imprezowiczów to i tydzień na wyspie będzie mało więc co kto lubi.

Mykonos czy Ibiza?

Mykonos rywalizuje z Ibizą o miano najbardziej imprezowej wyspy w Europie. Jeśli zastanawiacie się, którą wyspę wybrać na wakacje to moim zdaniem Ibizę. Jest dużo więcej ciekawych miejsc, jest więcej do zwiedzania no i wyspa jest większa więc te tłumy ludzi się jakoś rozkładają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *