Mykonos na własną rękę – informacje praktyczne

Na przełomie lipca i sierpnia spędziłam 5 dni na greckiej wyspie Mykonos. Gdzie znajduje się wyspa ciesząca się niesłabnącą popularnością wśród gwiazd, sportowców i celebrytów? Mykonos należy do archipelagu Cyklad leżących na Morzu Egejskim. Archipelag tworzy ponad 2 tysiące wysp i wysepek. Zamieszkanych jest 27 z nich. Najpopularniejsze są z pewnością słynące z pocztówkowych widoków Mykonos i Santorini. Santorini odwiedziłam 3 lata temu, bardzo mi się spodobało więc w tym roku wybór padł na Mykonos. Jak sobie samemu zorganizować wakacje na Mykonos? Zapraszam do lektury.

Mykonos – jak się dostać z Polski?

Bezpośrednie loty czarterowe na Mykonos oferuje w sezonie jedno z biur podróży ale nie jest to opcja najtańsza ani najwygodniejsza dla osoby mieszkającej w Poznaniu (loty odbywają się z Katowic i Warszawy, raz w tygodniu).

Więc jak się dostać na Mykonos? Najłatwiej dolecieć z Polski do Aten (Ryanair oferuje loty m.in. z Modlina, Poznania, Gdańska, Katowic, Wrocławia) i stamtąd dalej na Mykonos samolotem lub promem. Loty z Aten na Mykonos oferują m.in. greckie linie Aegean, włoski tani przewoźnik Volotea czy Olympic Air. Ja leciałam z Poznania do Aten, a następnie z Aten liniami Volotea. Bilety kupowałam w kwietniu i lot ATH – JMK również zakupiłam w Ryanair, jednak kilkanaście dni po zakupie dostałam informację, że ze względów operacyjnych Ryanair wycofuje loty na Mykonos. Na szczęście cena lotu liniami Volotea była zbliżona (20-25 EUR OW), tylko godziny były mniej korzystne ale cóż, siła wyższa, nie było wyboru. Lot z Polski do Aten trwa ok. 2,5 godziny, lot z Aten na Mykonos zaledwie 20 minut. Bez najmniejszego problemu da się znaleźć tanie loty z Polski na Mykonos, tylko trzeba zaliczyć przesiadkę w Atenach.

Promy z Pireusu na Mykonos kosztują 20 – 40 EUR OW. Podróż trwa od 2 do 5 godzin w zależności od przewoźnika. Najpopularniejsi to BlueStar i SeaJet. Nie lubię promów, statków ani żadnego innego transportu morskiego więc tej opcji dotarcia na Mykonos nie brałam pod uwagę.

EDIT: Od 2020 roku dostępne są bezpośrednie loty na Mykonos z Gdańska i Katowic.

Lotnisko Mykonos (JMK) – dojazd z lotniska do miasta

Lotnisko na Mykonos jest malutkie (w przeciwieństwie do ogromnego lotniska w Atenach, o którym jeszcze napiszę) – po wylądowaniu samolotu opuszcza się je w ciągu kilku, maksymalnie kilkunastu minut. Z lotniska do miasta Mykonos (jedynego miasta na wyspie) kursuje autobus. Kursy nie są częste ale są. Mnie z lotniska odebrał właściciel mojego apartamentu. Najczęściej goście są odbierani przez transport z hotelu. Na Mykonos ciężko jest złapać taksówkę, gdyż na całej wyspie jest ich zaledwie 31.

Gdzie się zatrzymać na Mykonos?

Na wyspie jest tylko jedno miasto i jednocześnie stolica- Chora Mykonos (chora to po grecku po prostu miasto) znane jako Mykonos Town i moim zdaniem to najlepsze miejsce, w którym można się zatrzymać. Jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania wyspy. W mieście znajduje się przystanek autobusowy (Fabrika), z którego odjeżdżają autobusy w każdy zakątek wyspy. Autobusy na Mykonos jeżdżą co 15-30 minut w dzień i co godzinę w nocy, komunikacja autobusowa operuje całą dobę. Autobusy są czyste, klimatyzowane i tanie (cena biletu to 1,8 EUR i kupuje się go w budce w mieście, w sklepikach przy przystankach (np. przy plaży Paradise) lub u kierowcy. Komunikacja na wyspie jest naprawdę bardzo dobra i bez wypożyczenia samochodu też można ją zwiedzić.

Baza hotelowa jak na tak małą wyspę jest całkiem spora ale ceny noclegów są wysokie. Bardzo wysokie, zwłaszcza w sezonie. Hotel za 3000zł za noc nie jest na wyspie niczym niezwykłym. No cóż, tę wyspę upodobali sobie młodzi, piękni, sławni i bogaci więc nie powinno to dziwić. Wiele osób zastanawia się dlaczego Mykonos jest tak droga skoro wyspy greckie to jeden z tańszych kierunków podróży w Europie. Otóż właśnie z powodu jej sławy – na ten mały skrawek lądu na morzu Egejskim przylatują celebryci i bogaci turyści z całej Europy (i nie tylko Europy, na wyspie spotkacie mnóstwo Amerykanów) i ceny się sztucznie pompuje. Im więcej bogatych tym więcej luksusowych sklepów, klubów, hoteli i restauracji. I koło się zamyka.

Na szczęście jest też opcja bardziej budżetowa – są apartamenty i skromne hoteliki. Ja spałam w Fraskoulas Town i bardzo to miejsce polecam. Znajduje się w samym sercu miasta Mykonos, 5 minut od dworca autobusowego, w pobliżu znajdują się restauracje, market a właściciele nie dość, że odbiorą Was z lotniska to opowiedzą wszystko o wyspie, powiedzą gdzie tanio zjeść, co robić, co zobaczyć i jak się poruszać po Mykonos.

Mykonos – kiedy jechać?

Sezon na Mykonos trwa od maja do października i jeśli chcecie zobaczyć jak wyspa tętni życiem to najlepiej jechać właśnie wtedy. To właśnie latem odbywają się wszystkie imprezy, a malutkie miasto Mykonos jest zapełnione tysiącami turystów. Jak wszyscy wiemy klimat się zmienia i pogoda z roku na rok wydłuża sezon na greckich wyspach. Ciepło jest już w marcu i jeszcze w listopadzie. Problem jest jednak taki, że poza sezonem ciężko się na wyspę dostać, bo większość lotów odbywa się tylko w sezonie letnim, a po drugie spora część hoteli i apartamentów jest zamknięta więc możliwość noclegu jest ograniczona. Zamknięta jest też duża część restauracji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *