Strasburg – co warto zobaczyć w stolicy Alzacji?

Strasbourg to największe miasto Alzacji. Miasto, jak i cały region, znajdują się w pobliżu pogranicza niemiecko – szwajcarskiego stąd odnajdziemy tu wiele wpływów niemieckich, zwłaszcza w architekturze. I w kuchni 😉 Ale o tym w kolejnym wpisie.

Strasbourg to miasto, które wielu Europejczykom kojarzy się z Parlamentem Europejskim i Radą Europy. Obie te instytucje mają swoje siedziby właśnie w stolicy Alzacji.

Dzielnica „europejska” znajduje się w północnej części miasta. W odległości 15-minutowego spaceru od zabytkowego centrum. Jest bardzo zielona, spokojna i raczej rzadko uczęszczana, przynajmniej w sierpniu. Tuż obok instytucji europejskich znajduje się największy park miejski – Parc de l’Orangerie, który jest miejscem wypoczynku i relaksu mieszkańców oraz turystów.

Strasbourg – co zobaczyć?

Zabytkowe stare miasto od 1988 roku jest wpisane na listę UNESCO. W centrum znajduje się kilka placów, na czele z placem katedralnym, place de la Republique i placem Klebera. Między nimi znajduje się plątanina mniejszych i większych uliczek a perełką starego miasta jest la Petite France – dzielnica położona nad kanałami. Ale po kolei.

Katedra Notre Dame należy do najsłynniejszych zabytków Strasbourga. Wieżę gotyckiej budowli widać z każdego punktu miasta. Katedra jest naprawdę potężna, z zewnątrz robi niesamowite wrażenie. W środku – jak to katedra gotycka – jest surowo i dosyć skromnie. Wejście jest bezpłatne,  trzeba odstać swoje w kolejce, bo przed wejściem jest prowizoryczna kontrolna bezpieczeństwa. Można też wejść na platformę widokową – koszt 5 EUR.

La Petite France

Najbardziej urokliwe miejsce stolicy Alzacji. Charakterystyczne domki z XVI i XVII wieku położone wzdłuż kanałów, do tego mnóstwo kwiatów, restauracje pełne turystów. Tu kwitnie życie Strasbourga. Jest pięknie i uroczo, pewnie bym się Małą Francją zachwyciła gdybym wcześniej nie widziała Colmar i Eguisheim 😉

Strasbourg – dojazd

Nie ma bezpośrednich lotów z Polski do Strasbourga. Możemy lecieć z przesiadką w Paryżu lub Brukseli ale będzie to bardzo droga opcja. Najlepiej lecieć do Bazylei  (lotnisko BSL Basel Freiburg Mulhouse) i stamtąd dojechać pociągiem (ok. 25 EUR) lub flixbusem (od 7 EUR). Ja jechałam pociągiem z Colmar, bilet kupiłam kilka dni przed wyjazdem za 13 EUR. Alzackie pociągi są szybkie, punktualne, klimatyzowane, czyste. Zdecydowanie polecam tę opcję.

Strasbourg – czy warto?

Strasbourg to całkiem przyjemne miasto. Myślę, że gdybym odwróciła kolejność swojej podróży i najpierw zobaczyła Strasbourg, a dopiero potem Colmar i Eguisheim, to Strasbourg zrobiłby na mnie większe wrażenie. A tak – ładny i przyjemny ale to małe miasteczka są prawdziwymi  perłami Alzacji. Niemniej jeśli będziecie w okolicy to wstąpcie do Strasbourga, poświęćcie mu 1 dzień, nie pożałujecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *