Jezioro Como na weekend – informacje praktyczne – dojazd, noclegi, komunikacja

Decyzja zapadła – na długi sierpniowy weekend (15 – 18.08) jadę nad jezioro Como. Po kilkudniowym pobycie nad Gardą 3 lata temu uznałam, że muszę sama rozstrzygnąć spór które jezioro jest piękniejsze – Como czy Garda 😉

Jak się dostać z Polski nad jezioro Como?

Najprościej dostać się nad jezioro Como z Bergamo lub Mediolanu. To są najbliższe lotniska położone w okolicy jeziora Como. Samolotem do Bergamo można dolecieć z każdego większego miasta w Polsce (nawet z Poznania :D), bilety do Bergamo bardzo często kosztują mniej niż 100 zł w 2 strony. Z Bergamo lub Mediolanu nad jezioro Como można dojechać pociągiem lub wynajętym samochodem. Odległość z Bergamo do Como to ok. 50 km, z Mediolanu nieco ponad 80 km.

Jak dojechać nad jezioro Como z Bergamo?

Przylot do Bergamo to dopiero pierwsza część wycieczki. Żeby dotrzeć nad jezioro Como z lotniska w Bergamo trzeba dojechać do miasta Bergamo, na stację kolejową (przystanek Bergamo Stazione). Bilet kosztuje 2,3 EUR i jest ważny 90 minut, autobus do stacji jedzie ok. 15 – 20 minut. Bilet można kupić w punkcie informacji turystycznej na lotnisku. Z Bergamo nie ma bezpośredniego pociągu do miejscowości Bellano, w której spałam. Najszybsza opcja to dojazd z Bergamo pociągiem do Lecco i tam przesiadka na kolejny pociąg. Taka podróż dwoma pociągami regionalnymi kosztuje 5,5 EUR, bilet jest ważny 6 godzin. Moja podróż zajęła niecałe 1,5 godziny. Można też jechać przez Monzę ale wtedy podróż trwa zdecydowanie dłużej, bo jedzie się trochę dookoła.

Ważne – musicie wiedzieć jakimi pociągami jechać. Kupując bilet dostaniecie takie coś:

Czyli dostajecie bilet na podróż w punktu A do punktu B ważny określoną ilość czasu. Najłatwiej znaleźć odpowiednie pociągi na stronie trenitalia.com lub w aplikacji trenord. Uwaga, taki bilet trzeba skasować na peronie, przed wejściem do pociągu. I dobrze, żebyście nie poszli moim śladem i przy okazji nie zepsuli kasownika 😉 Plusem tego, że bilet jest ważny 6 godzin jest to, że podczas podróży na tym bilecie możecie np. wysiąść, zrobić sobie spacer po danej miejscowości i wsiąść do następnego pociągu. Ja tak zrobiłam w drodze powrotnej na lotnisko – wysiadłam w Lecco i wsiadłam do pociągu, który odjeżdżał 1,5 godziny później.

Jezioro Como – noclegi

Jezioro Como uchodzi na najpiękniejsze we Włoszech, a nawet jedno z najpiękniejszych na świecie, opinie o nim są w większości bardzo pozytywne. Nie należy się zatem dziwić, że latem jest tłoczno a ceny noclegów są bardzo wysokie. Mam wrażenie, że jezioro Como jest ulubionym miejscem Włochów na spędzanie rodzinnych wakacji. Jeśli chcecie uniknąć tłumów to zdecydowanie wybierzcie się nad jezioro Como wiosną lub jesienią. A myślę, że i zimą ma swój urok. Niestety zima nad jeziorem Como bywa deszczowa – musicie to wziąć pod uwagę planując zwiedzanie w grudniu czy styczniu.

Przekopywanie internetu i bookingu powoduje, że decyduję się na nocleg w miejscowości Bellano. Nie Bellagio, tylko Bellano. I jeśli zastanawiacie się gdzie spać podczas wakacji nad jeziorem Como i gdzie znaleźć tanie noclegi w szczycie sezonu to bardzo polecam tę miejscówkę. To dobra baza wypadowa do zwiedzania obu stron jeziora.

Nad jeziorem Como są dwa duże miasta – Como i Lecco oraz trzy mniejsze miejscowości uchodzące za perełki Como- Varenna, Bellagio i Menaggio. Poza nimi są też oczywiście inne miasteczka ale jeśli chcecie wiedzieć gdzie nad Como jest najładniejszej to już wiecie – Varenna, Bellagio i Menaggio. Niestety oznacza to automatycznie, że jest też najdrożej. Miejscowość Bellano, którą wybrałam na swój nocleg nad Como dzieli od Varenny zaledwie 4-minutowa podróż pociągiem (za 1,4 EUR, składy kursują co 30-60 minut). Z perspektywy czasu przyznaję, że jest to najlepsze miejsce gdzie można nocować nad jeziorem Como. Pociągiem z Bellano można dojechać wszędzie, Varenna jest o rzut beretem, ceny są bardzo przyzwoite a sama miejscowość jest cicha i spokojna. Jest tam też mała plaża i latem można się kąpać w jeziorze.

Jezioro Como – komunikacja – pociągi, autobusy, promy

Jezioro Como najprościej jest zwiedzać wypożyczonym samochodem. Można je wynająć już na lotnisku. Ale bez samochodu też można bezproblemowo zwiedzić wszystkie ciekawe miejsca nad jeziorem Como.

Prawą odnogę jeziora Como można zwiedzić pociągiem. Kursują tu pociągi Trenord – z Lecco na południu do Colico na północy. Od lat jestem wielką fanką włoskich pociągów (w Polsce nie znoszę nimi podróżować) i bardzo polecam ten sposób transportu nad jeziorem Como. Pociągi jeżdżą często, co 30 – 60 minut, są punktualne i docierają do każdej wartej zainteresowania miejscowości. Każda stacja kolejowa jest położona w samym centrum lub bardzo blisko centrów miast. Ceny biletów wynoszą w zależności od trasy od 1,4 do 4 EUR. Bilety kupuje się na dworcach (automaty, kawiarnie, sklepiki) oraz u konduktora. U konduktora cena jest taka sama jak poza pociągiem. Bilet kupiony na stacji trzeba skasować na peronie.

Transport wzdłużej lewej odnogi jeziora Como zapewniają autobusy ASF Autolinee srl. Również mogę je z czystym sumieniem polecić. Autobusy też jeżdżą punktualnie, choć trochę rzadziej niż pociągi. Większość linii kursuje raz na godzinę. Autobusy są nowoczesne, wygodne i klimatyzowane. Autobus linii C10 łączy Varennę z Como, podróż na całej trasie trwa ok. 70 minut, bilet kosztuje 4,1 EUR. Bilety kupimy w budce na dworcu w Como a na pozostałych przystankach w tabachi. Można również kupić bilet u kierowcy ale wtedy zapłacimy o  1,3 EUR więcej.

Nieodłącznym elementem komunikacji po jeziorze Como są promy. Te najpopularniejsze trasy obejmują rejsy między Menaggio, Varenną i Bellagio ale promy pływają także do Como, Lecco i innych mniejszych miejscowości po drodze. Promy okazały się najbardziej zawodnym środkiem transportu podczas mojego pobytu nad jeziorem Como. Praktycznie nigdy nie były punktualne. Ceny promów są wysokie, a same statki zatłoczone. Korzystałam z nich wyłącznie, żeby dostać się na drugą stronę jeziora – płynęłam z Varenny i Menaggio (stamtąd dalej autobusem zwiedzałam lewą odnogę jeziora) oraz z Varenny do Bellagio i z powrotem. Bilet na prom kosztuje 4,5 EUR w jedną stronę lub 9,6 EUR bilet w dwie strony. Jest też bilet całodniowy, na centralną część jeziora, czyli pomiędzy Varenną, Menaggio i Bellagio, cena takiego biletu to 15 EUR. Największym minusem promów okazały się godziny ich kursowania (w środku sezonu) – ostatni prom z Menaggio do Varenny odpływa już w okolicy godziny 20. Z Bellagio można wrócić trochę później, koło 21. Bilety na promy kupuje się w budkach przy nabrzeżu, można płacić kartą. Jak widzicie opcji transportu jest sporo i nie trzeba zwiedzać jeziora Como autem.

Wzdłuż jeziora Como biegną także liczne trasy rowerowe i można zwiedzać jezioro na dwóch kółkach.

A o tym co zobaczyć i zwiedzić podczas wakacji nad jeziorem Como napisałam TU, zapraszam. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu i obejrzeniu zdjęć nie będziecie się nawet przez chwilę zastanawiali czy warto jechać nad jezioro Como tylko kiedy jechać 😉

2 odpowiedzi do “Jezioro Como na weekend – informacje praktyczne – dojazd, noclegi, komunikacja”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *