Jezioro Como – podstawowe informacje

Decyzja zapada – na długi sierpniowy weekend (15 – 18.08) jadę nad jezioro Como. Po kilkudniowym pobycie nad Gardą 3 lata temu uznałam, że trzeba samem sprawdzić, które ładniejsze.

Jak się dostać z Polski nad jezioro Como?

Samolotem do Bergamo (Wizzair i Ryanair z każdego większego miasta, bilety od 39zł OW), z Bergamo wynajętym autem lub pociągiem.

Jak dojechać nad jezioro Como z Bergamo?

Z lotniska trzeba się udać do miasta Bergamo, na stację kolejową (przystanek Bergamo Stazione). Bilet kosztuje 2,3 EUR i jest ważny 90 minut, autobus do stacji jedzie ok. 15 – 20 minut. Z Bergamo nie ma bezpośredniego pociągu do miejscowości Bellano, w której będę rezydować. Najszybsza opcja to dojazd do Lecco i tam przesiadka na kolejny pociąg. Taka podróż dwoma pociągami regionalnymi kosztuje 5,5 EUR, bilet jest ważny 6 godzin. Moja podróż zajęła niecałe 1,5 godziny. Można też jechać przez Monzę ale wtedy podróż trwa zdecydowanie dłużej, bo jedzie się trochę dookoła.

Ważne – musicie wiedzieć jakimi pociągami jechać. Kupując bilet dostaniecie takie coś:

Czyli dostajecie bilet na podróż w punktu A do punktu B ważny określoną ilość czasu. Najłatwiej znaleźć odpowiadające nam pociągi na stronie trenitalia.com lub w aplikacji trenord. Uwaga, taki bilet trzeba skasować na peronie, przed wejściem do pociągu. I dobrze, żebyście nie poszli moim śladem i przy okazji nie zepsuli kasownika 😉 Plusem tego, że bilet jest ważny 6 godzin jest to, że podczas podróży na tym bilecie możecie np. wysiąść, zrobić sobie spacer po danej miejscowości i wsiąść do następnego pociągu. Ja tak zrobiłam w drodze powrotnej na lotnisko – wysiadłam w Lecco i wsiadłam do pociągu, który odjeżdżał 1,5 godziny później.

Jezioro Como – noclegi

Jezioro Como uchodzi na najpiękniejsze we Włoszech, a nawet jedno z najpiękniejszych na świecie. Nie należy się zatem dziwić, że latem jest tłoczno a ceny noclegów szaleją. Mam wrażenie, że jezioro Como jest ulubionym miejscem Włochów na spędzanie rodzinnych wakacji.

Przekopywanie internetu i bookingu powoduje, że decyduję się na miejscowość Bellano. Nie Bellagio, tylko Bellano.

Nad jeziorem Como mamy dwa duże miasta – Como i Lecco oraz trzy miejscowości uchodzące za perełki – Varennę, Bellagio i Menaggio. W tych trzech jest oczywiście najdrożej, choć też z pewnością najbardziej urokliwie. Miejscowość Bellano, którą wybrałam dzieli od Varenny zaledwie 4-minutowa podróż pociągiem (za 1,4 EUR, składy kursują co 30-60 minut). Z perspektywy czasu przyznaję, że jest to idealna baza wypadowa na zwiedzanie jeziora. Pociągiem dojedziemy wszędzie, Varenna jest o rzut beretem, ceny są bardzo przyzwoite a sama miejscowość jest cicha i spokojna. Jest też mała plaża.

Jak się poruszać wzdłuż jeziora Como?

Wzdłuż prawej odnogi jeziora kursują pociągi Trenord – z Lecco na południu do Colico na północy. Od lat jestem wielką fanką włoskich pociągów (w Polsce nie znoszę nimi podróżować) i bardzo polecam ten sposób transportu nad jeziorem Como. Pociągi jeżdżą często, co 30 – 60 minut, są punktualne i docierają do każdej wartej zainteresowania miejscowości. Bilety od 1,4 do 4 EUR. Do kupienia na dworcach (automaty, kawiarnie, sklepiki) oraz u konduktora. U konduktora cena jest taka sama jak poza pociągiem. Bilet kupiony poza pociągiem trzeba skasować na peronie.

Wzdłuż lewej odnogi jeziora kursują autobusy ASF Autolinee srl. Również mogę je z czystym sumieniem polecić. Też jeżdżą punktualnie, trochę rzadziej niż pociągi, bo większość linii kursuje raz na godzinę. Autobusy są nowoczesne, wygodne i klimatyzowane. Autobus linii C10 łączy Varennę z Como, podróż na całej trasie trwa ok. 70 minut, bilet kosztuje 4,1 EUR. Bilety kupimy w budce na dworcu w Como a na pozostałych przystankach w tabachi. Można również kupić bilet u kierowcy ale wtedy zapłacimy o  1,3 EUR więcej.

Nieodłącznym elementem komunikacja po jeziorze są promy. Te najpopularniejsze łączą Menaggio, Varennę i Bellagio ale promy pływają także do Como, Lecco i innych mniejszych miejscowości po drodze. Promy okazały się najbardziej zawodnym środkiem transportu podczas mojego pobytu. Praktycznie nigdy nie dopływały na czas. Korzystałam z nich wyłącznie, żeby dostać się na drugą stronę jeziora – płynęłam z Varenny i Menaggio (stamtąd dalej autobusem zwiedzałam lewą odnogę jeziora) oraz z Varenny do Bellagio i z powrotem. Bilet na jedną kilkunastominutową przejażdżkę kosztuje 4,5 EUR, powrotny 9,6 EUR. Jest też bilet całodniowy, na centralną część jeziora, czyli pomiędzy Varenną, Menaggio i Bellagio kosztuje 15 EUR. Największym minusem promu okazało się to, że ostatni prom z Menaggio do Varenny płynie w okolicy godziny 20. Z Bellagio można wrócić trochę później, koło 21. Bilety do kupienia w budkach przy nabrzeżu, można płacić kartą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *