Miasto Luksemburg – co zobaczyć w stolicy małego księstwa?

Stolica Luksemburga została założona w 963 roku. 100-tysięczne miasto położone nad rzeką Alzette zamieszkane jest w 1/3 przez imigrantów, głównie Włochów, Francuzów i Portugalczyków. To najwyższy odsetek w całej Unii Europejskiej.

Stare Miasto (la Vieille Ville)

A zatem Luksemburg – co zobaczyć w stolicy małego księstwa? Stare Miasto to serce Luksemburga. Położone na dwóch poziomach, dzieli się na Górne Miasto i Dolne Miasto. Można się między nimi przemieszczać pieszo, jak i miejskimi windami. Głównym placem miasta Luksemburg jest Place Guillaume II, przy którym znajduje się Biuro Informacji Turystycznej. Niestety nie jest to miejsce jakie kojarzymy z rynkami czy głównymi placami innych europejskich miast. Dzieje się tam niewiele, dookoła jest kilka restauracji, ratusz ale samo miejsce jest zupełnie pozbawione uroku. Stąd niedaleko do miejsca, które trzeba zobaczyć w Luksemburgu – Pałacu Wielkich Książąt – wielkiego gmachu – budowli pochodzącej z XVI wieku, przebudowywanej w latach 1741-1743, a następnie w 1890 r., odnowionej w latach 1992 -1995. Niestety pałac nie jest cały czas dostępny dla zwiedzających. Jeśli macie szczęście i w czasie waszego pobytu będzie otwarty to za bilet zapłacicie 12 EUR. Ta atrakcja nie jest wliczona w cenę Luxembourg Card.

Kazamaty (Bock Casemates)

Co warto zobaczyć w Luksemburgu? Kazamaty! Wpisane od 1994 roku na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO fragmenty systemu obronnego są od lutego do listopada udostępnione dla zwiedzających. Kazamaty powstawały od XVII wieku, gdy Luksemburg był pod panowaniem hiszpańskim. Sieć tuneli  rozbudowano  na początku XVIII wieku. Luksemburg zyskał wtedy miano Gibraltaru Północy. Kazamaty zostały udostępnione dla zwiedzająych po raz pierwszy w 1933 roku. Bilet wstępu kosztuje 6 EUR (5 EUR studenci, seniorzy i grupy, 3 EUR dziecko). Z kartą wstęp bezpłatny.

Plac Konstytucji

Jeden z placów w centrum miasta, z którego rozpościera się widok na dolinę Pétrusse i Most Adolfa. Na placu znajduje się od 1923 roku posąg Gëlle Fra – pozłacana figura kobiety na kamiennym obelisku – upamiętniający Luksemburczyków, którzy zginęli w I wojnie światowej. Został zburzony w 1940 roku przez Nazistów, odnowiony w 1984 roku. Dziś uchodzi za symbol wolności.

Most Adolfa

Niekwestionowany symbol miasta Luksemburg, który odnajdziecie na magnesikach, pocztówkach i wielu innych suwenirach. Zwany także Nowym Mostem, został wzniesiony między 1900 a 1903 rokiem za rządów Wielkiego Księcia Adolfa. Budowa mostu cieszyła się zainteresowaniem całego świata, ponieważ wówczas miał on największy kamienny łuk na świecie (długość 153 metry, wysokość 42 metry). Most niedawno przeszedł gruntowny remont.

Lëtzebuerg City Museum

Co warto zwiedzić w Luksemburgu? Muzeum miejskie! Muzeum, w którym prześledzimy historię miasta sprzed tysięcy lat ale też dowiemy się dużo o współczesnym życiu miasta i jego mieszkańców. Multimedialne muzeum urządzone na kilku piętrach jest chyba najciekawszym miejscem, które odwiedziłam w Luksemburgu. Dowiecie się tutaj jak narodziło się miasto, kiedy znajdowało się pod niemiecką okupacją ale też jak Luksemburczycy spędzają wolny czas czy ilu mieszkańców chodziło do kina 20 lat temu a ilu chodzi dziś. Przekrój tematyki ogromny, każdy znajdzie coś dla siebie. Wstęp 5 EUR, z kartą bezpłatny. Poza fantastycznymi wystawami jest też ogromny taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Dolnego Miasta. Moim zdaniem punkt obowiązkowy zwiedzania Luksemburga.

Chemin de la Corniche

I ostatnia atrakcja Luksemburga – trasa widokowa nazywana najpiękniejszym balkonem w Europie. Rozpościera się z niej piękna panorama dolnego miasta z widokiem na cytadelę świętego Ducha, kościół świętego Jana, Muzeum Historii Naturalnej i ścieżkę Wenzel.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *