Zanzibar – informacje praktyczne, wszystko co warto wiedzieć przed wyjazdem na Zanzibar

zanzibar wakacje

Zanzibar – już sama nazwa pobudza wyobraźnię. Zwany Wyspą Przypraw lub Wyspą Goździków jest to właściwie archipelag leżący na Oceanie Indyjskim, 40 km od wybrzeża Tanzanii. Administracyjnie Zanzibar należy do tego właśnie afrykańskiego kraju. Archipelag tworzą dwie duże wyspy – Unguja (czyli właśnie Zanzibar) i Pemba – oraz 51 mniejszych.

Wyspy wyłoniły się spod oceanu. Wszystkie są dosyć płaskie, najwyższy punkt Zanzibaru – Masingini – sięga zaledwie 120 m n. p. m. Cały archipelag położony jest blisko równika dzięki czemu omijają go tropikalne cyklony.

Unguja, czy to co powszechnie nazywamy Zanzibarem, to wyspa mająca około 90km długości i 40 km szerokości.

Skoro już wiemy gdzie szukać Zanzibaru na mapie to przejdźmy do konkretów – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem, żeby wakacje na Zanzibarze były beztroskie i bezpieczne.

Zanzibar – jak się dostać?

Jak się dostać na Zanzibar? Możliwości są dwie – można dotrzeć na Zanzibar drogą morską z Afryki kontynentalnej (głównie z Tanzanii) lub dolecieć z Afryki, Europy lub krajów Bliskiego Wschodu.

Najprostszą i najszybszą opcją dostania się z  Polski na Zanzibar jest lot czarterowy z biurem podróży. Niestety czasy gdy z Warszawy na Zanzibar latał dreamliner należą już do przeszłości. Teraz biura podróży czarterują mały samolot, który robi międzylądowanie w Hurghadzie. Cały lot z Polski na Zanzibar wraz z międzylądowaniem trwa ok. 11 godzin. Można również polecieć przez Dubaj (Emirates) czy Dohę (Quatar) ale loty na Zanzibar są kiepsko skomunikowane godzinowo z lotami z Warszawy więc długość lotu z przesiadką wyniesie czasem całą dobę. Można też upolować tanie loty na Zanzibar z przesiadką w Paryżu czy Amsterdamie. Ja leciałam czarterem. Z perspektywy czasu myślę, że lepiej kupić lot z przesiadką i zrobić sobie dłuższy stopover w Dubaju czy Dosze.

zanzibar kiedy lecieć

Zanzibar – kiedy lecieć? Pogoda i klimat na Zanzibarze

Na Zanzibarze występują dwa monsuny – południowy (kusi) wiejący w lipcu i sierpniu oraz północny (kaskazi) wiejący w grudniu i styczniu. Na Zanzibarze występują dwie pory deszczowe – tzw. duża (od kwietnia do lipca) i mała (listopad). Zatem – kiedy najlepiej lecieć na Zanzibar? Najlepszy czas to okres od początku grudnia do końca marca i od początku lipca do końca października. Ja byłam na przełomie września i października i pogoda była idealna – za dnia temperatura wynosiła 26-28 stopni, wieczorami około 25 (aczkolwiek mocno wiało, warto zabrać jakiś sweterek czy bluzę), padało raz.

Na Zanzibarze nie występują żadne cyklony, tsunami, huragany ani inne tropikalne burze.

zanzibar atrakcje

Zanzibar – wiza i przepisy wjazdowe

Do wjazdu na teren Tanzanii (czyli jednocześnie Zanzibaru) niezbędny jest paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od zakończenia podróży oraz wiza. Jednorazową wizę ważną maksymalnie 3 miesiące otrzymujemy na lotnisku (tzw. wiza on arrival). Koszt wizy na Zanzibar to 50 USD. W samolocie otrzymuje się formularz wizowy do wypełnienia, który następnie należy oddać urzędnikowi na lotnisku. Pobierane są od nas odciski palców, robią nam zdjęcie, płaci się 50 USD (gotówką lub kartą, to nieprawda, że na lotnisku można płacić tylko kartą) i otrzymuje się wizę wklejaną do paszportu. Do wyjazdu z Zanzibaru również niezbędny jest wypełniony formularz, który otrzymuje się na lotnisku.

Lotnisko na Zanzibarze to chyba najgorsze lotnisko na jakim w życiu byłam. Jest malutkie, nie ma na nim ani klimatyzacji, ani nawet taśmy bagażowej! Bagaże dostarczane są przez pracowników lotniska w okolice wyjścia. Więc jeśli planujecie wyjazd na Zanzibar na własną rękę to dobrze sobie zorganizujcie transport z lotniska i na lotnisko, żeby nie siedzieć na nim za długo.

Zanzibar – hotele, gdzie się zatrzymać?

Baza hotelowa na Zanzibarze jest bogata i zróżnicowana. Znajdziemy tu zarówno skromne hoteliki, rodzinne guesthousy, średniej klasy hotele jak i luksusowe resorty. Coś na każde upodobania i na każdą kieszeń. Na Zanzibarze mieszkają też Polacy, którzy prowadzą swoje hotele jeśli ktoś obawia się bariery językowej. Ci, którzy mnie znają wiedzą co o tym myślę więc już pominę ten temat 😉

zanzibar hotele

Który region Zanzibaru wybrać? Region północno-wschodni , od Matemwe do Kiwengwy to najlepsze miejsce słynące z szerokich, białych plaż i ogromnej choć oddalonej od brzegu rafy koralowej. Dominują tu duże i luksusowe hotele Zanzibaru. Podobne krajobrazy znajdziemy w południowo – wschodniej części wyspy, z Jambiani na czele. Plaże są podobne natomiast jest dużo spokojniej i dominują mniejsze hotele.

Jak ktoś czyta bloga regularnie to wie, że ja do miłośniczek wielkich resortów nie należę i wolę nocleg w spokojniejszym miejscu. Mój wybór padł na hotel Reef and Beach Resort w Jambiani. Z czystym sumieniem mogę ten ośrodek polecić. Jest to kompleks składający się z 2-piętrowego hotelu i bungalowów. Przepięknie położony, cichy, spokojny, z fantastyczną obsługą.

zanzibar szczepienia

Zanzibar – waluta, ceny na Zanzibarze

Oficjalna waluta Zanzibaru to szyling tanzański ale dolary amerykańskie są powszechnie używane i akceptowane. Należy pamiętać, żeby zabierać wyłącznie nowe, niezniszczone banknoty wydane po 2003 roku. Dolarami można płacić w hotelach, sklepach jak i na straganach. Ja nie wymieniałam w ogóle pieniędzy na szylingi, nigdzie nie było problemu z płatnością dolarami. Na Zanzibarze euro jest mniej praktyczną walutą i jeśli zabierzecie euro to będziecie musieli je wymienić. W hotelach, lepszych restauracjach i większych sklepach możliwe są płatności kartą, zazwyczaj doliczana jest prowizja w wysokości 0,5% wartości transakcji. Na straganach i w lokalnych sklepikach należy się oczywiście targować, wyjściowe ceny często są zawyżone nawet 5-krotnie. Trudno podać przykładowe ceny na Zanzibarze, bo to za ile coś kupicie zależy od Waszych zdolności negocjacyjnych. Ceny w sklepach są nieco niższe niż w Polsce ale jeśli spodziewacie się, że to biedna Afryka i będzie super tanio to możecie być zaskoczeni. Ze względu na rosnącą popularność wyspy wśród turystów ceny na Zanzibarze z roku na rok rosną.

Jeśli ktoś chce wymienić pieniądze na Zanzibarze to można to zrobić na lotnisku, w hotelach oraz w kantorach w Stone Town. Tanzańskich szylingów nie wolno wywozić z kraju więc pamiętajcie, żeby w razie czego wydać wszystko co wymienicie 😉 Oczywiście nikt tego przy wylocie nie kontrolował ale Tanzania to skorumpowany kraj i na różnych urzędników można trafić.

Bankomaty na Zanzibarze znajdują się tylko w dwóch miejscach na wyspie – na lotnisku oraz w mieście Stone Town. Wypłacają tylko szylingi tanzańskie.

To co turystę na wakacjach interesuje najbardziej to ceny. Ceny wycieczek na Zanzibarze są bardzo zróżnicowane. Najtańsze wycieczki po wyspie można kupić u tzw. beach-boysów ale tego rozwiązania nie polecam. Po pierwsze może się okazać, że im zapłacicie z góry i  nigdy więcej ich nie zobaczycie. A jeśli nawet wycieczka dojdzie do skutku to może się okazać, że będą Was wozić samochodem bez klimatyzacji i więcej czasu będziecie spędzać w sklepach ich znajomych niż na rzeczywistym zwiedzaniu. Najdroższa opcja to zakup wycieczek u rezydenta biura podróży lub u Polaków prowadzących swoje biura na Zanzibarze. Dla osób, które nie mówią po angielsku jest to oczywiście jedyne rozwiązanie ale jeśli nie macie problemu z komunikacją to ja najbardziej polecam korzystać z lokalnych biur podróży współpracujących z hotelem. Jeśli biuro współpracuje z hotelem to daje Wam to gwarancję bezpieczeństwa i tego, że nie stracicie pieniędzy. Ponadto Wasze pieniądze trafiają do lokalnej społeczności a nie do polskiego biura, które i tak współpracuje z lokalnym tylko liczy sobie często 300% tego co biuro lokalne.

zanzibar wiza

Zanzibar – zdrowie, szczepienia, zagrożenia

Myślę, że to najważniejszy aspekt egzotycznych wakacji, który wiele osób bagatelizuje. Jak się przygotować do wyjazdu od strony medycznej? Przede wszystkim zawsze będę polecać konsultację z lekarzem medycyny tropikalnej. Zanzibar to jest Afryka i mimo iż wiele osób leci tam z marszu, zupełnie bez przygotowania to warto wiedzieć jakie zagrożenia tam czyhają.

Jakie szczepienia trzeba wykonać na Zanzibar? Jedyne obowiązkowe szczepienie to szczepienie na żółtą febrę i to tylko w przypadku, gdy przylatuje się na wyspę z krajów afrykańskich, w których szczepienie jest konieczne. Jeśli przylatuje się z Polski, Dubaju czy Dohy, żadne szczepienia na Zanzibar nie są wymagane. Niemniej tak jak w przypadku każdego egzotycznego kraju przed wyjazdem na Zanzibar warto zaszczepić się na choroby takie jak tężec, polio, tyfus, dur brzuszny i WZW typu A. Szczepienia trzeba wykonać kilka tygodni przed wyjazdem, żeby zapewnić sobie pełną ochronę więc warto o tym pomyśleć odpowiednio wcześnie.

Opieka zdrowotna na Zanzibarze jest na niskim poziomie. Będąc na wyspie lepiej nie chorować 😉 W Stone Town są apteki – można tam także kupić leki antymalaryczne czy antybiotyki (bez recepty!). Najlepiej zaopatrzona apteka na Zanzibarze znajduje się przy bazarze Darajani. Żeby mieć spokojny urlop bez zmartwień przed wyjazdem na Zanzibar koniecznie trzeba wykupić ubezpieczenie.

I najmniej przeze mnie ulubiony aspekt egzotycznych podróży – komary. Na Zanzibarze są komary i lepiej się przed nimi chronić niż sprawdzać później na sobie jakie choroby przenoszą. Malaria na Zanzibarze występują ekstremalnie rzadko więc stosowanie leków typu malarone nie ma najmniejszego sensu – szkoda wątroby. Trzeba natomiast stosować repelenty i spać pod moskitierą. Na Zanzibarze zdarzają się zakażenia dengą. Dla początkujących podróżników – komary malaryczne częściej kąsają w nocy, dengowe w dzień. Więc niestety trzeba się chronić przez całą dobę.

zanzibar kiedy leciec

Zanzibar- komunikacja i transport na wyspie

Na Zanzibarze jest możliwość wynajęcia samochodu ale konieczne jest do tego międzynarodowe prawo jazdy. Należy się dobrze zastanowić czy chcemy to zrobić, bo drogi na Zanzibarze nie są najlepszej jakości, panuje ruch lewostronny a lokalsi prowadzą z iście ułańską fantazją. Podczas kilkudniowego pobytu byłam świadkiem wielu niebezpiecznych sytuacji na drogach.

Komunikacja publiczna na wyspie Zanzibar to tzw. dala dala. Nazwa wzięła się stąd, że bilet na przejazd kosztuje 2 USD a dolar to w miejscowym slangu właśnie dala. Są to ciężarówki z ławkami na pace, raczej nie przypominają znanych nam autobusów. Często są załadowane do granic możliwości a i nie raz widziałam ludzi jadących na dachu, bo do środka się nie zmieścili. Ja się nie odważyłam skorzystać z tego środka komunikacji.

Najlepszy środek transportu na Zanzibarze to taksówki i lokalne busiki. Jeśli podróżujemy większą grupą to taki środek transportu będzie najprostszy i najtańszy. Taksówki na Zanzibarze wyróżniają się czerwonymi tablicami rejestracyjnymi. Ceny taksówek – jak wszystko na Zanzibarze – za ile wytargujesz, za tyle pojedziesz 😉

Zanzibar – bezpieczeństwo

Zanzibar i bezpieczeństwo – kolejny ważny punkt. Zanzibar należy do stosunkowo bezpiecznych miejsc. Nie zapominajmy jednak, że jest to biedny region Afryki, a obecność bogatych turystów czasem prowokuje do kradzieży i drobnych rozbojów. Jak wszędzie – nie należy afiszować się z dużą ilością gotówki, biżuterią czy sprzętem elektronicznym. Generalnie ludzie na Zanzibarze są bardzo otwarci i przyjaźni mimo odmienności kulturowej i religijnej. Ja czułam się na Zanzibarze dużo bezpieczniej niż w sąsiedniej Kenii. Hakuna Matata – nie ma problemu, ten zwrot będziecie słyszeć na Zanzibarze naście razy dziennie.  Język angielski jest w powszechnym użyciu, nie ma problemu z dogadaniem się.

Warto pamiętać, że Zanzibar znajduje się bardzo blisko równika i jednym z największych zagrożeń na wyspie jest… słońce. Operuje ono naprawdę intensywnie, trzeba się chronić wysokimi filtrami, nosić nakrycie głowy i wypijać duże ilości wody.

W oceanie występują jeżowce – łatwo je nieświadomie nadepnąć dlatego koniecznie należy zabrać na Zanzibar buty do wody. Rekiny nie stanowią niebezpieczeństwa na Zanzibarze. Nie występują tu żadne węże, pająki ani inne niebezpieczne zwierzęta. Największe zagrożenie Zanzibaru stanowią komary.

Na Zanzibarze należy uważać na lód dodawany do napojów i unikać wody z kranu. Nawet do mycia zębów lepiej używać butelkowanej.

zanzibar atrakcje

Zanzibar – co kupić, co przywieźć?

Przede wszystkim na Zanzibarze warto kupić przyprawy. Zanzibar to wyspa przypraw i z pewnością zanzibarskie goździki smakują (i pachną!) obłędnie. Poza tym na wyspie uprawia się cynamon, pieprz, gałkę muszkatołową, kardamon i cały wachlarz innych przypraw, które można bez problemu przywieźć do Polski.

Poza tym jeśli ktoś lubi to lokalne rękodzieło – do kupienia są piękne figurki drewniane i khangi, czyli kolorowe tkaniny.

Na Zanzibarze jest też dostępna biżuteria z tanzanitu ale jeśli podróżujecie też po kontynentalnej Tanzanii to tam te wyroby są dużo tańsze niż na wyspie.

Z Zanzibaru warto też przywieźć olej kokosowy i kosmetyki z olejem kokosowym.

Dla amatorów mocniejszych trunków z Zanzibaru warto przywieźć alkohol konyagi – lokalny gin. Do kupienia także na lotnisku w strefie bezcłowej.

Należy pamiętać, że z Zanzibaru nie wolno wywozić (jak również zakazany jest wwóz do Polski) muszli, rafy koralowej i kości słoniowej.

Zakupy na Zanzibarze najlepiej robić w Stone Town gdzie jest największy wybór wszelkich towarów i pamiątek. Należy oczywiście omijać główną ulicę miasta – Kenyatta Road – gdzie sklepy są wyłącznie dla turystów, ceny są wysokie, towary kiepskiej jakości a ich właścicielami najczęściej są Europejczycy więc kupując tam nie wspieracie lokalnej społeczności. Wystarczy pobłądzić w bocznych uliczkach by trafić do wielu zakładów rzemieślniczych gdzie nie dość, że można kupić naprawdę oryginalne pamiątki to można też podejrzeć jak powstają i miło pogawędzić z lokalesami.

zanzibar jedzenie

Zanzibar – co zjeść?

Zanzibar – co zjeść, niezmiennie mój ulubiony punkt programu 😉 Co zjeść i czego spróbować na Zanzibarze?

Kuchnia Zanzibaru to mieszanka wpływów hinduskich , arabskich, europejskich i oczywiście afrykańskich. Wszystkie dania są aromatyczne i mocno doprawione lokalnymi przyprawami.

Jak na każdej egzotycznej wyspie, na Zanzibarze warto spróbować owoców morza. Przede wszystkim krabów błotnych i ośmiornic, w które obfituje wyspa. Na Zanzibarze dostaniemy też krewetki ale nie są one poławiane na wyspie tylko przywożone z kontynentu.  Jedno z typowych dań na Zanzibarze to ośmiornica duszona z mleku kokosowym z kurkumą – pyszności! Wiele dań mimo iż znanych z innych miejsc, na wyspie jest specyficznie doprawianych. Dla mnie jednym z najbardziej zaskakujących smaków były krewetki w sosie… waniliowym. Bardzo smaczne.

Mięsożercy także znajdą coś dla siebie. W kuchni Zanzibaru obecna jest głównie wołowina i drób. Ze względu na to, że Tanzania to kraj muzułmański, raczej nie spotyka się tu wieprzowiny.

Pyszne są także na Zanzibarze świeże owoce, które rosną na wyspie – ananasy, mango, marakuje, jackfruity i mini banany. Zajadałam się nimi codziennie!

Jedzenie w hotelach na Zanzibarze jest zróżnicowane – dostępne są zarówno dania lokalne jak i kuchnia tzw. europejska. Jeśli wybieracie się na Zanzibar z dziećmi, które jadają tylko kurczaka i frytki to też nie będą w hotelach głodować 😉

zanzibar co zobaczyc

Zanzibar – co zabrać, co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Poza tym co zawsze zabieramy na wakacje koniecznie należy pamiętać o tym, żeby na Zanzibar zabrać buty do wody oraz przejściówkę do prądu, na wyspie są gniazdka z wtyczkami brytyjskimi. Konieczne trzeba spakować zapas kremów z wysokim filtrem UV i repelenty na komary (i to typu mugga, a nie off).

Uwaga – od 1 czerwca 2019 roku obowiązuje całkowity zakaz wwozu i użytkowania toreb plastikowych na Zanzibarze. Nie pakujcie więc rzeczy w plastikowe torebki.

To o co często pytacie to alkohol. Zanzibar to kraj islamski w związku z czym alkohol nie jest tu powszechnie dostępny. Dotyczy to oczywiście sklepów, bo w hotelach dla turystów alkohol jest i nie ma z nim najmniejszego problemu. Do Tanzanii i na Zanzibar nie można wwozić alkoholu, nawet w bagażu rejestrowanym. Posiadanie i handlowanie narkotykami grozi poważnymi konsekwencjami.

Mam nadzieję, że te wszystkie wiadomości o Zanzibarze w pigułce pomogą Wam w zaplanowaniu wyjazdu a jak już wiecie jak to wszystko ogarnąć to zapraszam po informacje o tym co warto zobaczyć na Zanzibarze – o TU.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *