Zwiedzanie Białorusi – zamki w Mirze i Nieświeżu

Po zwiedzeniu Mińska warto wybrać się na jednodniową wycieczkę do Miru i Nieświeża. W obu tych miejscowościach znajdują się zamki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zamek w Mirze

Jego budowa rozpoczęła się na przełomie XV i XVI wieku przez starostę Jerzego Illinicza. W 1568 roku przeszedł w ręce rodziny Radziwiłłów, którzy przebudowali go w stylu renesansowym.

Historia nie oszczędzała zamku. W 1656 roku został zniszczony przez Moskali, a w 1706 roku przez Szwedów. W 1919 roku na zamku bolszewicy dokonali morderstw Aleksandra Haciskiego, Wincentego Łotarewicza, Wołodźka i Kurnatowskiego. W 1941 roku na terenie zamkowego parku mordowano Żydów, a w 1942 roku utworzono tam getto.

Po wpisaniu zamku na listę UNESCO w 2000 roku rozpoczęto jego odbudowę i przywracanie dawnej świetności. W 2010 roku zamek otwarto dla zwiedzających. Poza odbudową samego kompleksu odtworzono też włoski park renesansowy i park angielski ze stawem. Nie da się ukryć, że dziś wyglądają jak z pocztówek.

Zamek Mir – dojazd z Mińska i informacje praktyczne

Mir znajduje się ok. 90 km  od Mińska, najłatwiej dojechać tam wynajętym autem, większość drogi prowadzi autostradą. Kursują też autobusy z Mińska, podróż trwa ok. 2 godziny.  Zamek odwiedza ok. 300 tys. turystów rocznie, głównie Białorusinów. Zamek otwarty jest w godzinach 10 – 18,  cena biletu dla osoby dorosłej to 12 BYN od poniedziałku do piątku i 14 BYN w weekend.

O ile sam zamek z zewnątrz, park i otoczenie jest naprawdę piękne i warto je zobaczyć to moim zdaniem nie warto zwiedzać go wewnątrz, naprawdę ekspozycje są mało ciekawe i co najważniejsze nie ma opisów po angielsku, tylko po rosyjsku. Lepiej ograniczyć zwiedzanie do dziedzińca i parku.

Zamek w Nieświeżu

Kolejna rezydencja Radziwiłłów. Miasto Nieśwież założono w 1446 roku. Budowa renesansowo-barokowego zamku rozpoczęła się w 1582 roku, a zakończyła w 1604. Na przestrzeni lat zamek wielokrotnie był przebudowywany. Jego historia jest równie burzliwa. W 1657 roku przeszedł w ręce Rosjan, a w 1706 w ręce Szwedów. W 1770 roku ponownie trafił w ręce Rosjan, a Radziwiłłowie zostali z niego wygnani. Zamek wrócił w ich ręce między 1881 a 1886 rokiem. Wtedy zamek został wyremontowany, a wokół niego zaprojektowano park w stylu angielskim. Niestety podczas I wojny światowej zamek ponownie  został zniszczony. Restaurację zamku  rozpoczęto w 1997 roku. Podobno pochłonęła ona 55 mln USD!!! W 2005 roku trafił na listę UNESCO, a w 2012 roku udostępniono go zwiedzającym.

Zamek w Nieświeżu zdecydowanie warto zwiedzić również w środku. Tu ekspozycje są niezwykle bogate i barwne, wszystkie opisy są także po angielsku.

Przy sprzyjającej pogodzie (ja trafiłam na fantastycznie ciepły i słoneczny październikowy weekend) warto zrobić sobie spacer dookoła zamku jak i w znajdującym się obok parku.

Legenda mówi, że zamek w Nieświeżu jest siedzibą czarnej damy – ducha Barbary Radziwiłłówny. Na Białorusi krążą także legendy o skarbach ukrytych na terenie zamku, wśród nich dwunastu złotych figurach apostołów.

Na wycieczkę do obu zamków wraz ze spacerami po ogrodach warto poświęcić cały dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *