Dubaj na własną rękę – porady i informacje praktyczne o podróży do Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Dubaj – największe miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich i jedno z najbogatszych miast świata. Miasto, które rozpala wyobraźnię. Nie jest w czołówce moich ulubionych miejsc ale uważam, że raz w życiu warto je zobaczyć.

W tym wpisie przekażę Wam wszystkie informacje o tym jak zorganizować sobie wycieczkę do Dubaju samemu, bez biura podróży. Po opis największych atrakcji Dubaju zapraszam TU. Jeśli chcielibyście zwiedzić też Abu Dhabi to zapraszam TU.

Dubaj – jak się dostać z Polski?

Dubaj oddalony jest od Polski o ponad 4 tysiące kilometrów więc z grę wchodzi wyłącznie transport lotniczy. Na chwilę obecną (grudzień 2018) bezpośrednie loty do Dubaju mają 3 polskie miasta – Warszawa (codzienne połączenie realizowane przez Emiratesna główne lotnisko DXB), Katowice (tanie loty oferuje WizzAir, 3 razy w tygodniu na lotnisko DWC) oraz Kraków (codzienne połączenie obsługiwane przez FlyDubai, na główne lotnisko DXB). Z innych miast dolecimy do Dubaju z przesiadkami np. we Frankfurcie czy Monachium. Opcji jest dużo, wszystko zależy od tego czy priorytetem jest dla Was czas połączenia, komfort czy cena. Inaczej leci się Emirates, inaczej Wizzairem. Ale też cena biletu jest adekwatna 😉 Bezpośredni lot do Dubaju trwa 5,5 – 6 godzin.

My wybraliśmy linie Emirates. O komforcie podróży liniami Emirates nie trzeba chyba nikomu pisać. Emirates rok rocznie wybierana jest najlepszą linią lotniczą świata. Przeloty odbywają się szerokokadłubowym samolotem Boeing typu 777-300ER. Samoloty są nowoczesne, komfortowe, mamy do dyspozycji bardzo bogaty system rozrywki pokładowej z najnowszymi hitami filmowymi czy płytami muzycznymi. Co ciekawe, jest też sekcja polskich filmów. Ponadto Emirates oferuje w trakcie lotu przekąski, posiłek, napoje oraz alkohol. Wszystko w cenie biletu.

Dubaj – czas

Dubaj znajduje się w strefie GMT +4. Zimą cofamy zegarki o 3 godziny, latem o 2.

Dubaj DXB – dojazd z lotniska

Do lotniska w Dubaju (terminal 1 oraz 3) dojeżdża czerwona linia metra, którą można bezpośrednio dojechać do wielu popularnych miejsc w Dubaju (m.in. Burj Khalifa). Możemy nią także dojechać do stacji Union, gdzie można się przesiąść w metro linii zielonej, które jeździ do starszej części miasta. Dojście do stacji metra jest dobrze oznakowane w terminalu lotniska.

Ponadto mamy do dyspozycji taksówki, które w Dubaju są naprawdę tanie więc jeśli podróżujecie tak jak my (w 4 osoby) to jest to zdecydowanie najtańszy i najlepszy środek transportu. Koszt taksówki z lotniska w Dubaju do hotelu Atana, w którym spaliśmy to 75AED, czyli ok 75zł. Koszt przejazdu metrem wynosiłby ok. 40zł za 4 osoby.

Dubaj – wiza

By dostać się do Dubaju nie trzeba wcześniej składać żadnych wniosków ani specjalnie się przygotowywać. Wystarczy paszport ważny co najmniej 6 miesięcy. Bezpłatna, 90-dniowa wiza wydawana jest na lotnisku. Ma ona formę pieczątki w paszporcie. Pobytu nie można przedłużyć. Obsługa na lotnisku idzie bardzo sprawnie, jest dużo okienek, nikt nie pobiera nam odcisków palców ani nie skanuje tęczówek 😉 Podchodzimy do stanowiska, podajemy paszport, otrzymujemy pieczątkę i tyle.

Dubaj – waluta i ceny

Walutą Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest dirham (AED). Przeliczanie cen jest bardzo proste gdyż kurs waluty to 1 AED = ok. 1 zł. W Polsce ciężko jest kupić walutę ZEA ale jest to możliwe, m.in. w kantorze w Galerii Mokotów. Niemniej najlepiej zabrać ze sobą do ZEA dolary amerykańskie i tam wymienić je na lokalną walutę. Uwaga, w kantorach nie są przyjmowane banknoty stare, zniszczona, popisane itp. Kantory w Dubaju znajdują się praktycznie na każdym kroku – na stacjach metra, w centrach handlowych i oczywiście w hotelach. Można też wymieniać euro, funty i inne waluty ale najbardziej opłacalna jest wymiana USD. W wielu miejscach przyjmowane są także płatności w dolarach ale po pierwsze sprzedawcy będą Wam liczyć po sobie wymyślonym kursie a po drugie resztę i tak otrzymacie w dirhamach. Dubaj to nowoczesne miasto więc w większości miejsc możliwa jest płatność kartą, Revolut działa bez najmniejszych problemów.

No i pora na rozprawienie się z mitem o tym jaki to w Dubaju jest drogo. Otóż żeby jechać do Dubaju nie trzeba być szejkiem ani bogaczem. Ceny w Dubaju są takie same jak w Europie Zachodniej. Nie brakuje tam oczywiście luksusowych hoteli, restauracji i sklepów ale jest też mnóstwo miejsc na kieszeń przeciętnego zjadacza chleba. Przykładowe ceny w Dubaju – kawa na mieście kosztuje tyle co w Polsce czyli 10-20zł, jeśli chodzi o jedzenie to jest mnóstwo knajpek arabskich i azjatyckich gdzie za 30zł dostaniemy ogromną porcję jedzenia. Dubaj centrami handlowymi stoi i do jakiegoś prędzej czy później traficie a w każdym z nich jest tzw. food court z ogromnym wyborem restauracji w przystępnych cenach. Cena posiłku w takiej restauracji mieści się w kwocie 20 – 30 zł, czyli dokładnie tyle co w Polsce. Ceny jedzenia w marketach są niewiele wyższe od polskich.

Jedyne co w Emiratach jest naprawdę drogie to… lody. Nie wiem czemu ale kupno kulki lodów za mniej niż 20 AED jest wręcz niemożliwe. Porcje lodów są duże, lody są pyszne ale jednak bardzo drogie. A że ja jestem lodożercą i wakacje bez lodów to dla mnie nie wakacje to z bólem serca płaciłam za lody bajońskie sumy.

Ceny pamiątek też są podobne jak w Europie. Tanie pamiątki najlepiej kupić na takich stoiskach przy wejściu do Dubai Mall od strony metra – tu magnesy kosztują 1 AED, kubeczki 5 – 10 AED itp. We wszystkich innych miejscach jest drożej.

Dubaj – zdrowie i szczepienia

Żadne szczepienia nie są wymagane przy wjeździe do Dubaju. Emiraty to miejsce gdzie nie ma żadnych tropikalnych zagrożeń zdrowotnych. Denga, malaria, komary – tego się w Dubaju obawiać nie trzeba. Niemniej zachorować można wszędzie więc przed wyjazdem do Dubaju trzeba kupić odpowiednie ubezpieczenie, bo opieka zdrowotna jest w Dubaju droga (choć na bardzo wysokim poziomie).

Dubaj – komunikacja miejska i poruszanie się po mieście

Są dwa sensowne sposoby transportu w Dubaju – metro i taksówki. Do dyspozycji są także autobusy i tramwaje ale one odgrywają znacznie mniejszą rolę.

Metro w Dubaju jest w pełni zautomatyzowane (bezobsługowe) i w dużej mierze naziemne (za co ja, osoba z klaustrofobią gorąco i serdecznie dziękuję). Sprawne, szybkie i nowoczesne, dociera do wielu zakątków miasta. Aktualnie (grudzień 2018) liczy 2 nitki – zieloną i czerwoną. Linia czerwona liczy ok. 50km i 35 stacji, zielona ok. 20km i 22 stacje. Godziny kursowania metra wyglądają następująco: linia czerwona kursuje od 5 rano do północy (w czwartki do 1 w nocy), zielona od 5.30 do północy (w czwartki również do 1 w nocy). W piątki obie linie kursują od 10 rano do 1 w nocy.

Jak wszystko w Dubaju metro też się rozbudowuje. W planach są trzy kolejne nitki metra. Każdy pociąg metra ma 5 wagonów. Jeden z nich jest podzielony na tzw. złotą klasę i część dla kobiet i dzieci (jest to zawsze pierwszy lub ostatni wagon), pozostałe cztery to wagony dla wszystkich pozostałych. Zarówno stacje metra, jak i wagony są klimatyzowane i co tu dużo mówić – jest w nich po prostu ZIMNO.

Żeby podróżować metrem potrzebujemy oczywiście biletu. Możemy zakupić bilet jednorazowy na metro (tzw. czerwona karta) lub kupić kartę NOL z tzw. wirtualną portmonetką. Mamy do wyboru kartę srebrną lub złotą (na przejazdy w wagonie ze złotą klasą). My zakupiliśmy karty srebrne, koszt takiej karty to 25 AED z czego 19 AED możemy wykorzystać na przejazdy. Kartę można wielokrotnie doładowywać (w kasie, automacie lub przez internet), jest też ona niezbędna jeśli chcemy jechać autobusem do Abu Dhabi. Żeby móc rozpocząć przejazd na karcie musimy mieć co najmniej 7,5 AED. Ceny przejazdu metrem zależą od ilości stref, które przekraczamy podczas swojej podróży. Jeśli podróżujemy w ramach jednej strefy za przejazd zapłacimy 3 AED, w dwóch strefach 5 AED, powyżej dwóch 7,5 AED za przejazd. Można także zakupić bilet dobowy za 20 AED i bilety 7-dniowe (50AED za 1 strefę, 80 AED za 2 strefy i 110 AED za 3 strefy).

Podróżując po Dubaju większą grupą, czyli tak jak my w 4 osoby, warto rozważyć korzystanie z taksówek, gdyż ceny taxi są naprawdę niskie. Opłata początkowa za przejazd taksówką w Dubaju to 5 AED, cena za przejechany kilometr to 1,82 AED. Do tego czasem trzeba doliczyć opłaty drogowe (4 AED za przejazd niektórymi ulicami). Taryfa nocna różni się tym, że opłata początkowa wynosi 5,5 AED. Po Dubaju jeździ ponad 9 tysięcy taksówek więc złapanie jakiejkolwiek nie stanowi większego problemu. Postoje też znajdują się w wielu miejscach – jeśli szukacie taksówki udajcie się w okolicę jakiegokolwiek hotelu czy centrum handlowego. Każda taksówka wyposażona jest w taksometr, na którym można na bieżąco śledzić przejechaną trasę oraz opłaty. Jeśli taksometr nie jest włączony nie płacimy za kurs. W każdej taksówce jest terminal płatniczy więc bez problemu można płacić kartą.

Uber w Dubaju jest kompletnie nieopłacalny, bo ceny są wyższe niż za przejazd oficjalną taksówką.

Dubaj – strój

Emiraty to kraj, w którym dominująca religia to islam więc należy mieć stosowny ubiór. Stosowny, czyli skromny. Jak się ubrać do Dubaju czy w ogóle do Emiratów Arabskich? Nie jest to Iran czy Arabia Saudyjska gdzie kobieta musi być zasłonięta od stóp do głów ale wskazane jest noszenie ubrań zakrywających ramiona i kolana. Nawet przy wejściu do Mall of the Emirates są informacje i grafiki wskazujące, że należy być odpowiednio ubranym. Co nie zmienia faktu, że spotkacie mnóstwo młodych dziewczyn w szortach i z dekoltami do pępka… Bardziej konserwatywnym miastem niż Dubaj jest Abu Dhabi i jeśli wybieracie się tam na wycieczkę to weźcie sobie te zasady do serca i nie rozbierajcie się zbytnio. Podobnie jeśli wybieracie się do najbardziej restrykcyjnego ze wszystkich emiratów, czyli Sharjah. Jadąc do Abu Dhabi należy ubrać się w coś co zakrywa ramiona i kolana.

Na publicznych plażach w Dubaju i przy hotelowych basenach dopuszczalne jest oczywiście bikini i ubrania typowo plażowe.

Dubaj – co i gdzie zjeść

W Dubaju znajdują restauracje z kuchnią każdego zakątka świata i można zjeść tu absolutnie wszystko. Dominują knajpy serwujące jedzenie azjatyckie (chińskie, hinduskie, tajskie) ale nie brakuje też restauracji włoskich, francuskich, arabskich, meksykańskich, argentyńskich czy wszelkich innych jakie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. Są tanie restauracje gdzie można najeść się za równowartość kilkunastu polskich złotych, a są i takie gdzie cena obiadu wynosi tyle co dobry samochód 😉 Każdy znajdzie coś dla siebie, generalnie znalezienie taniej restauracji w Dubaju nie stanowi problemu. My jadaliśmy przez te kilka dni w restauracji tajskiej, meksykańskiej i włoskiej. W Dubaju są też wszystkie znane z Polski fast foodowe sieciówki więc jeśli ktoś jest amatorem tego typu jedzenia to też nie będzie w Dubaju głodował 😉

Dubaj – alkohol

Alkohol nie jest powszechnie dostępny w Dubaju. Np. w naszym hotelu alkoholu nie było w ogóle. Nie dostaniemy go też w każdym sklepie. A jeśli nawet jest w sklepie to żeby go kupić potrzebne jest specjalne zezwolenie. Legalny alkohol w Dubaju jest dostępny w wybranych restauracjach i hotelach ale jego ceny są bardzo wysokie. Nam zdarzyło się raz kupić piwo – za mała puszkę zapłaciliśmy 25 AED 😀 Ale np. drinki w hotelu Mariott Harbour który oferuje piękne widoki na palmę Jumeirah kosztują ok. 30 AED, czyli tyle co w knajpach w Polsce. W Dubaju natknęliśmy się też na jarmark świąteczny (jeszcze będę o tym pisać) gdzie można było się napić grzańca za 40 – 45 AED 😉

Du Dubaju można przywieźć alkohol z Polski w bagażu rejestrowanym, limit wynosi 4 litry alkoholu wysokoprocentowego na osobę. Do Dubaju można też wwieźć 400 papierosów.

Dubaj – bezpieczeństwo

Dubaj uchodzi za jedno z najbezpieczniejszych miast świata i tak rzeczywiście jest. Nie czyhają tu żadne niebezpieczeństwa o żadnej porze dnia ani nocy. Jak wszędzie warto zachować zdrowy rozsądek ale nie ma powodów do paniki. Do Dubaju nie wolno wwozić narkotyków, ich posiadanie jest karane nawet karą śmierci. Nie wolno spożywać alkoholu w miejscach publicznych.

Dubaj – pogoda, klimat, kiedy jechać?

Moja pierwsza wizyta w Dubaju miała miejsce pod koniec kwietnia i to jest czas kiedy Dubaju już należy unikać. Było piekielnie gorąco (powyżej 45 stopni), a im goręcej na zewnątrz tym klimatyzacja w budynkach jest bardziej podkręcana więc różnice temperatur były ogromne i bardzo niekomfortowe. Kiedy NIE jechać do Dubaju? Od kwietnia do października – chyba, że lubicie gotować się na zewnątrz i zamarzać wewnątrz. W grudniu było dużo lepiej – w ciągu dnia temperatury oscylowały wokół 25 stopni, nocą spadały do 15-16. Była to odpowiednia pogoda i do zwiedzania, i do odpoczynku na plaży. Latem (czerwiec – wrzesień) temperatury sięgają 50 stopni (w cieniu!!!) i mimo iż ceny lotów, hoteli jak i całych zorganizowanych wycieczek są wtedy niższe to nie polecam odwiedzać Emiratów w tym okresie. Najlepszy czas na urlop w Dubaju to okres od października do marca.

Dubaj – co kupić, co przywieźć?

Dubaj i Emiraty to takie miejsce, gdzie praktycznie wszystko się sprowadza spoza kraju. Jedyne co się w Emiratach uprawia to… daktyle. I to jest moim zdaniem doskonała pamiątka z Emiratów i coś co warto z Dubaju przywieźć. Daktyle są przepyszne, do tego występują w wersjach nadziewanych orzeszkami czy oblanymi czekoladą. W daktyle najlepiej zaopatrzyć się na targu daktylowym w Abu Dhabi. Spory wybór daktyli w całkiem przystępnych cenach jest także a lotnisku. Zawsze przywożę daktyle z Dubaju, nawet jeśli mam tam tylko przesiadkę. Ponadto warto kupić w Dubaju kawę arabską z dodatkiem przypraw korzennych i szafranu.

Dubaj – co zabrać, jak się przygotować?

Na wakacje do Dubaju o każdej porze roku trzeba zabrać kremy z wysokim filtrem. Niby oczywistość ale znam takich, którzy nie wzięli i po pierwszym dniu płakali. W Dubaju są brytyjskie gniazdka więc pamiętajcie, żeby zabrać przejściówkę do prądu. W Dubaju można oczywiście kupić adapter ale ich ceny są bardzo wysokie (najtańsza jaką znaleźliśmy kosztowała 60 AED, były i takie za 150 – 250 AED!).

Dubaj – hotele, gdzie spać?

Tu sprawa wygląda podobnie jak z restauracjami – znajdzie się coś na każdą kieszeń i na każde wymagania. W Dubaju znajdziecie skromne hotele za naprawdę niewielkie pieniądze, ogromny wybór hoteli 3, 4 i 5-gwiazdkowych, hotele wszystkich sieci znanych z Europy ale i najbardziej luksusowe i najdroższe hotele świata. My spaliśmy w hotelu Atana i nie mam do niego żadnych zastrzeżeń, z czystym sumieniem polecam. Mieliśmy z pokoju widok na Burj Khalifę. Szukając miejsca gdzie spać w Dubaju kierowałabym się głównie lokalizacją – żeby było blisko metra czy w okolicy jakiegoś postoju taksówek.

Dubaj – czy warto?

Dla reszty mojej rodziny był to pierwszy wyjazd do Dubaju, dla mnie trzeci. Po pierwszych odwiedzinach, prawie 4 lata temu, powiedziałam, że moja noga tam więcej nie postanie 😉 Nie lubię takich betonowych dżungli, im więcej podróżuję tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, ze to co mnie naprawdę zachwyca to przyroda, a nie to co stworzył człowiek. W Dubaju wszystko musi być naj – największe, najwyższe, najszybsze, no i oczywiście najdroższe. Dubaj może się podobać lub nie ale jest to miasto przyszłości, jedyne w swoim rodzaju, i raz w życiu trzeba je zobaczyć. Jednak mimo swoich deklaracji jaki już wiecie wylądowałam w Dubaju kolejny raz i muszę przyznać, że teraz miasto rozwija się w kierunku, który bardziej mi odpowiada. Już nie tylko wieżowce do samego nieba ale też miejsca dla ludzi – przede wszystkim absolutnie fantastyczne la Mer czy miejsca takie jak Meraas i Marina Walk (właśnie rozbudowuje się o kolejne 7,5 km tras spacerowych). No i ostatnia ale szalenie ważna rzecz – Dubaj to miasto miliona możliwości, nie ma opcji, żeby się w nim nudzić. Dlatego teraz mówię z pełną odpowiedzialnością – ja tam jeszcze wrócę, i to chyba szybciej niż później. Chciałabym w 2020 roku – na Expo. A na ile czasu wybrać się do Dubaju? Weekend to zdecydowanie za krótko. Miasto oferuje tyle atrakcji, że nie zdążycie go nawet trochę poczuć a bieganie od Burj Khalify do Mariny itp nie ma sensu. Myślę, że pierwszy raz najlepiej wybrać się na tydzień – przez ten czas można zobaczyć wszystkie najważniejsze miejsca, pójść na plażę, doświadczyć jakichś bardziej ekstremalnych atrakcji i pojechać na jeden dzień do Abu Dhabi.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *