Białoruś – Mińsk – co warto zobaczyć?

Mińsk – stolica i największe miasto Białorusi, położone nad rzeką Świsłocz. Założone w 1067 roku, obecnie zamieszkiwane przez ok. 1,9 mln ludzi. Informacje praktyczne o organizacji wyjazdu na Białoruś znajdziecie TU a teraz zapraszam wycieczkę po największych atrakcjach Mińska – miasta będącego pomnikiem architektury socjalistycznej a jednocześnie zaskakującego nowoczesnością.

Moje pierwsze wrażenie było takie, że Mińsk pomnikami stoi. Raz, że napotkamy je na każdym kroku a dwa, że wszystkie są naprawdę imponujących rozmiarów, trudno je przegapić. Do tego po zmroku wszystkie pięknie podświetlone.

Większość atrakcji i zabytków Mińsk znajduje się wzdłuż 8-kilometrowej alei Niepodległości (prospekt Niezawisimosti). W Mińsku nie mamy centrum takiego jak rynek czy stare miasto.

Pierwszym miejscem jakie napotkamy po przyjeździe do Mińska to Plac Priwaksalnaja, zwany placem trzech dworców, bo łączy  dworzec autobusowy i dwa dworce kolejowe. Znajdują się przy nim tzw. Wrota Miasta, czyli dwie wieże – jedna z godłem Białorusi, druga z wielkim zegarem będącym trofeum wojennym przywiezionym z Niemiec.

Tuż przy dworcu kolejowym znajduje się plac Lenina, zwany także Placem Niepodległości. Plac ten, największy w mieście, daje początek wspomnianej już alei Niepodległości. Mamy tu oczywiście pomnik Lenina wykuty w granicie. Otaczają go budynki Uniwersytetu Mińskiego, słynny hotel Mińsk oraz kościół katolicki pw. św. Szymona i Heleny z pomnikiem Jana Pawła II. Ponadto przy placu znajduje się aktualna siedziba białoruskiego parlamentu – Dom Rządu zbudowany w latach trzydziestych XX wieku. Pod placem ukryte jest… centrum handlowe Stolica.

Przy alei Niepodległości znajduje się też najstarszy dom handlowy na Białorusi – GUM, czyli Gosudarstwiennyj Uniwiersalnyj Magazin. Skojarzenia z Moskwą nieuniknione. GUM działa nieprzerwanie od 1951 roku, a najpopularniejszym i najbardziej obleganym miejscem jest tam… McDonald’s.

Jednym z głównych i największych placów w mieście jest Plac Październikowy (Oktiabrskaja). Dawniej rynek targowy, obecnie arena spotkań i miejskich wydarzeń. Otaczają go monumentalne gmachy instytucji państwowych, wśród nich Pałac Republiki, Pałac Prezydencki i Pałac Kultury Związków Zawodowych. W sąsiedztwie placu mieściło się też Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej teraz przeniesione na Aleje Zwycięzców, zaś w dawnym budynku muzeum urządzono… luksusowy hotel. Plac jest miejscem zgromadzeń opozycjonistów prezydenta Łukaszenki.

Drugi duży plac to Plac Zwycięstwa (plac Pobiedy) z wielkim obeliskiem na cześć bohaterów II wojny światowej, przed którym płonie ogień. na co dzień raczej pusty, podczas obchodów świąt państwowych wypełniają go kombatanci, delegaci i mieszkańcy.

Przy prospekcie Niepodległości mieści się także budynek Cyrku Państwowego. Miński cyrk był pierwszym stacjonarnym cyrkiem Związku Radzieckiego. Budynek powstał w latach 1952 – 1958 i do dziś jest areną gdzie odbywają się różnego rodzaju występy – od przedstawień na wodzie po pokazy akrobatyczne. Cyrk otwarto oficjalnie 11.02.1959 i dzień ten uznaje się za narodziny współczesnego białoruskiego cyrku. W latach 2008-2010 budynek cyrku przeszedł gruntowny remont i w tej chwili jest jedną z najnowocześniejszych aren Europy. Białoruski Cyrk Państwowy jest jedynym cyrkiem na świecie, który jest ulokowany przy głównej ulicy miasta (Białorusini się  tym chwalą to i ja napiszę;) ).

W Mińsku znajduje się mnóstwo parków i terenów rekreacyjnych. Na terenie jednego z nich znajduje się wyspa Łez. Jest to właściwie niewielka wysepka, z jednej strony połączona z lądem niewielkim mostem, na której znajduje się pomnik sowieckich żołnierzy, którzy zginęli w Afganistanie w latach 1979-1989. Historia smutna ale przyznam szczerze, że to jedno z moich ulubionych miejsc w Mińsku – zielone, ciche, spokojne, otoczone wodą z każdej strony, z ławeczkami. Aż nie chce się stamtąd ruszać.

Największym i najpopularniejszym parkiem w Mińsku jest Centralny Park Gorkiego przecięty przez rzekę Świsłocz. Po rzece można popływać rowerkiem wodnym (nawet w październiku!). W parku znajduje się ławeczka z pomnikiem poety Maksymiliana Gorkiego.

Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, aktualnie zlokalizowane przy Prospekcie Niepodległości, to aż 24 (!) hale wypełnione wystawami prezentującymi przedmioty cywilne i wojskowe z okresu wojny 1941-1945.  Muzeum znajduje się w otoczeniu parku, jest bardzo dobrze utrzymane i zadbane. Tereny dookoła zachęcają do spaceru.

I na koniec taka jeszcze ciekawostka. W Mińsku jest pełno kasyn. Widocznie Białorusini miłują się w hazardzie. Kasyno znajduje się praktycznie w co drugim hotelu. Jeśli ktoś z Was chciałby spróbować szczęścia a do Las Vegas za daleko to polecam wycieczkę do Mińska 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *