Izrael – Morze Martwe i Masada

Izrael to jedno z moich ulubionych miejsc na świecie. Kraj mały ale piękny i bardzo różnorodny. Pisanie o nim postanowiłam zacząć od miejsca, którego absolutnie nie można pominąć zwiedzając Izrael – Morza Martwego. Leży ono co prawda na pograniczu Izraela, Palestyny i Jordanii ale najczęściej odwiedza się je po stronie izraelskiej. Masadę i Morze Martwe można odwiedzić podczas jednodniowego wypadu z Jerozolimy.

Morze Martwe tak naprawdę… nie jest morzem. Jest dużym jak na warunki Bliskiego Wschodu jeziorem bezodpływowym. Granica lustra wody wyznacza najniższy punkt na całym globie. Tafla wody znajduje się na głębokości 423 metrów poniżej poziomu morza i cały czas się obniża. Oprócz tego, że się obniża to też się zmniejsza (ze względu na większe parowanie związane ze zmianami klimatu). Przez ostatnie 40 lat jego powierzchnia zmalała o 30%. Jakiś czas temu pojawiła się idea odsalania wody pobranej z Morza Czerwonego i uzupełniania nią wody w Morzu Martwym.

Morze Martwe składa się z dwóch (północnej i południowej) części rozdzielonych półwyspem Halaszon. Półwysep należy do Jordanii, nie do Izraela.

Zasolenie Morza Martwego wynosi aż 34% (dla porównania – zasolenie Bałtyku to ok. 7 promili). W takim zasoleniu nie przeżyje żaden organizm stąd zgodnie z nazwą morze jest martwe.

Według legendy na dnie Morza Martwego leżą ruiny Sodomy i Gomory.

Kąpiel w Morzu Martwym to przeżycie jedyne w swoim rodzaju. Woda jest ciepła, słona i tłusta. Zapewne każdy z Was widział zdjęcia ludzi leżących na wodzie i czytających gazetę. To naprawdę nie są fotomontaże 😉 Można się tak odprężyć przez chwilę, bo jednak kąpiel bez pluskania to średnia przyjemność, do tego nad morzem jest duszno, słońce praży a uczucie bycia wysmarowanym olejem na dłuższą metę też męczy.

Woda jest bardzo słona przez to trzeba uważać, żeby nie chlapnąć sobie w oczy. Jeśli macie na skórze jakieś rany lub skaleczenia to sobie odpuśćcie, bo zasolona woda wyżre wasze rany i spowoduje bardzo nieprzyjemne odczucia.

Masada – zwiedzanie

Masada to najbardziej znana miejscowość nad Morzem Martwym. Znajduje się na skraju pustyni Judejskiej. Twierdza była ostatnim punktem oporu Żydów podczas wojen z Rzymianami oraz miejscem, w którym dobiegły kresu dzieje starożytnego Izraela. Dziś jest jednym z najważniejszych żydowskich symboli narodowych. Walka do ostatecznego zwycięstwa, nawet za cenę samozagłady, jest podstawową zasadą izraelskiej armii. Rekruci Sił Obronnych Izraela właśnie tu składali wojskową przysięgę.

Twierdza otoczona jest stromymi zboczami sięgającymi ponad 410 metrów nad poziom Morza Martwego.

Ruiny Masady odkryto w 1842 roku. W latach 60tych XX wieku archeolodzy odkryli pozostałości pałaców Heroda, łaźni rzymskiej i żydowskiej oraz najstarszej w całej Palestynie synagogi. Nie znaleziono jednak żadnych pozostałości ciał samobójców dlatego kwestia tragedii Masady do dziś nie jest do końca jasna.

Początki twierdzy sięgają czasów Machabeuszy. W 40 r. p. n. e. schronił się w niej król Herod uciekający przed Partami. Za jego czasów wybudowano wokół twierdzy nowe mury i wieże, a także zbiorniki na wodę i liczne magazyny. Od 6 roku p. n. e. Masada pełniła funkcję rzymskiej straży granicznej.

Przełomowym wydarzeniem w historii Masady było przejęcie twierdzy przez zelotów, którzy stworzyli tu swoją siedzibę i stąd atakowali Jerozolimę. Podczas ataku Rzymian, którego nie mieli szansy odeprzeć dowódca zelotów zaproponował zbiorowe samobójstwo. Fanatyczni obrońcy najpierw zabili swoje żony i dzieci, a następnie 10 wylosowanych zabiło całą resztę. Ci z kolei zostali zgładzeni przez jedno wybranego, który na końcu popełnił samobójstwo. Miało w ten sposób zginąć 960 osób.

W późniejszym czasie w twierdzy urządzono rzymski posterunek, później przebywali tu bizantyjscy mnisi wygnani przez Arabów. Od VII wieku Masada była opuszczona.

Na górę można wjechać kolejką linową, której trasa biegnie obok stromej Wężowej Ścieżki. W czerwcowym, 40-stopniowym upale jest to jedyna słuszna droga dostania się na szczyt. Dla odważnych i wytrwałych jest też piesza ścieżka.

Masada znajduje się na liście UNESCO i jest jednym z największych stanowisk archeologicznych w kraju. To co nie zachowało się w dobrym stanie zostało zrekonstruowane. Spacerując po terenie Masady możemy zobaczyć pałac króla Heroda, łaźnie, wieże strażnicze i magazyny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *