Bordeaux – co zobaczyć w stolicy Akwitanii?

Akwitania to zielony region południowo-zachodniej Francji. Stolicą regionu jest Bordeaux będące siedzibą światowej społeczności wina. Bordeaux i wino to skojarzenia najbardziej oczywiste z oczywistych 😉

Całe XVIII-wieczne centrum miasta zostało w 2007 roku wpisane na listę UNESCO (jako drugie we Francji). Leży ono na wschodnim brzegu rzeki Garonny (z polska Żyrondy) i przybiera kształt un croissant de lune – półksiężyca. Potocznie Francuzi nazywają je Porte de la Lune. Więc jeśli zastanawiacie się co robić w Bordeaux to już wiecie, że nudzić się tam będzie ciężko 😉

Złoty Trójkąt

Zwiedzanie najlepiej zacząć od centrum. Serce miasta stanowi Złoty Trójkąt – Triangle d’Or – ciągnący się od placu Gambetta (podczas naszego pobytu w remoncie), przez Place de la Comedie do placu Tourny.

Place Gambetta w XIX wieku stanowił ścisłe centrum miasta. Pod numerem 10 znajduje się kamień milowy wyznaczający centrum (obecnie nie do odnalezienia gdyż plac jest zastawiony żurawiami i otoczony murem, nie ma do niego wstępu). Podczas Rewolucji Francuskiej na tym placu znajdowała się miejska gilotyna. Jak go otworzą po remoncie to napewno warto zobaczyć.

Nieco dalej warto zobaczyć Place de la Comedie. Uchodzi on za najbardziej atrakcyjny i luksusowy plac w mieście. Znajduje się przy nim XVIII-wieczny Grand Theatre – Teatr Wielki – a naprzeciwko niego Grand Hotel de Bordeaux (obecnie pod szyldem Intercontinental, z restauracją Gordona Ramsaya na parterze). W okolicy znajduje się też wieża zegarowa, a za nią jedno z popularnych (i instagramowalnych 😉 ) miejsc – kolorowa karuzela w paryskim stylu. Trzeba przyznać, że miejsce jest bardzo szykowne i piękne. W ogóle całe Bordeaux zrobiło na mnie wrażenie eleganckiego miasta. Aż chciałoby się wskoczyć w szpilki i sukienkę 😉

Spacer po Bordeaux kontynuujemy Rue Mautrec docierając do place de la Comedie. Tuż za nim znajduje się mniejszy ale bardzo uroczy Place Du Chapelet z XVII-wiecznym barokowym kościołem, pięknym budynkiem Theatre Francais (obecnie działa tu kino) i oczywiście licznymi knajpkami.

Quincones

W Bordeaux trzeba zobaczyć wielki plac Esplande de Quinconces z pomnikiem żyrondystów – wpływowych lokalnych polityków deputowanych do Zgromadzenia Rewolucyjnego w 1789r., obalonych przez Robespierra. 

Kolumna za statuą wolności na szczycie mierzy 43 metry. Po obu stronach kolumny znajdują się bogato rzeźbione fontanny (na początku kwietnia niedziałające). Jedna z nich symbolizuje triumf republiki, druga triumf Concordii.

Sam plac Quinconces jest największym placem w całej Francji, a wg niektórych źródeł nawet największym placem w Europie. Sprawia jednak wrażenie zaniedbanego. Często odbywają się tu różne targi, koncerty i inne wydarzenia kulturalne.

Przy placu stoją dwie ogromne kolumny ozdobione dziobami statków upamiętniające zwycięstwa w bitwach morskich. Na ich szczytach stoją postaci Handlu i Nawigacji. Przy placu znajdują się też marmurowe pomniki francuskich myślicieli – Montaigne i Montesquieu.

Przy Quinconces znajduje się biuro informacji turystycznej (można wpaść po mapki, jest też sklepik z pamiątkami a takich w Bordeaux wiele nie ma), tu przecinają się linie tramwajowe i autobusowe więc stąd najłatwiej dostać się do każdego innego miejsca w mieście, taki główny punkt przesiadkowy.

Jardin Public – Ogród Miejski

Z placu warto się przespacerować do miejskiego ogrodu – Jardin Public. Zbudowano go w 1746 roku. Jest bardzo zadbany, dobrze utrzymany. Spotkacie tu mnóstwo spacerowiczów, biegaczy i wszystkich chcących odetchnąć od miejskiego zgiełku. Latem jest popularnym miejscem pikników.

Ruiny rzymskiego amfiteatru

Z ogrodu niedaleko już do rzymskich ruin – Palais Gallien. Są to pozostałości amfiteatru z początków II wieku będącego przykładem świetności Imperium Rzymskiego w tamtych czasach. Zdecydowanie warto zobaczyć.

Bordeaux – gdzie na zakupy?

Koniecznie trzeba się wybrać na główny deptak miasta – Rue Sante Catherine. Francuzi twierdzą, że to najdłuższa zamknięta dla ruchu kołowego zakupowa ulica w Europie. Otoczona sklepikami we francuskim stylu i znanymi sieciówkami, z przerwami na małe kafejki i bistra. Bardzo przyjemna choć bardzo zatłoczona. Zaczyna się przy Place de la Comedie a kończy przy Cours Victor Hugo.

Krótszych choć nie mniej przyjemnych uliczek zakupowych jest w Bordeaux więcej. Najważniejsze to Rue Notre Dame (z licznymi antykwariatami), Rue Porte Dijeaux (z herbaciarniami i cukierniami) i Meriadeck – tu znajduje się duży supermarket i sklepy sieciowe. Nam najbardziej przypadła do gustu uliczka Rue Saint-James. Wszystkie znajdujące się przy niej sklepiki są bardzo stylowe, wystawy urządzone jak dzieła sztuki a sama uliczka jest cicha, spokojna i niezatłoczona. Polecam też przysiąść na chwilę w znajdującym się przy niej Vintage Bar – również stylowe miejsce, pasujące do klimatu ulicy.

Place de la Bourse – Plac Giełdy

Najbardziej pocztówkowym i charakterystycznym punktem miasta jest elegancki Place de la Bourse. To w tym miejscu naruszone zostały średniowieczne mury (w 1749 roku) i rozpoczęła się era rozkwitu miasta. Plac ma kształt podkowy i powierzchnię 3,5 tysiąca metrów kwadratowych.

W okresie letnim przed placem znajduje się tzw. Miroir d’Eau – Lustro Wodne. Jest to największa tego typu atrakcja na świecie, powstała w 2006 roku, uwielbiana przez dorosłych i przez dzieci. Niestety w kwietniu nie była jeszcze dostępna. Trzeba będzie wrócić do Bordeaux latem 😉

Nazwa placu pochodzi od znajdującego się przy nim budynku giełdy – XVIII-wiecznego gmachu, który stał się źródłem inspiracji dla architektów z całego świata. Trzeba przyznać, że budowla jest imponująca.

Na samym środku placu znajduje się fontanna Trzech Gracji z 1860 roku – tradycyjne miejsce spotkań mieszkańców miasta i turystów.

Place du Parlament

Tuż obok Place de la Bourse znajduje się Place du Parlament – mniejszy plac otoczony XVIII-wiecznymi fasadami, z fontanną pośrodku. Na fasadach i fontannach miejskich można dostrzec rzeźbione głowy tzw. maskarony. W całym mieście naliczono ich ponad 3 tysiące!

Nieopodal znajduje się Place de la Republique, a nieco dalej Place de la Victoire – miejsce pełne studentów otoczone kawiarniami, restauracjami i barami. Zdecydowanie warto tu przyjść podejrzeć jak żyją mieszkańcy Bordeaux.

Jeszcze nieco dalej znajduje się Place Saint Pierre z Gallo-romańską bramą. Spacerując po starym mieście dojdziecie do wniosku, że miasto placami i placykami stoi. Przy każdym z nich znajduje się kilka knajpek, kawiarni, małe sklepiki. Każdy plac tworzy małą społeczność i na każdym warto się zatrzymać chociaż na chwilę.

Bramy miejskie

Bramy to pozostałości średniowiecznych obwarowań, zachowały się w całości lub we fragmentach – Porte Dijeaux, Porte Cailhau i Porte de Bourgogne (ta ostatnia w kształcie łuku triumfalnego). Warto wszystkie odnaleźć i zobaczyć jak są różne.

Grosse Cloche de Bordeaux

Każde szanujące się miasto musi mieć swoją grubą wieżę. Tak jest i w Bordeaux. Jest to XIII-wieczna dzwonnica, jedna z niewielu zachowanych średniowiecznych pozostałości. Koniecznie zajrzyjcie do środka! Od niej odchodzi urocza uliczka Saint-Jean, o której wspominałam wcześniej.

Bordeaux – kościoły

Nie jestem fanką kościołów i jeśli miałabym zapłacić choćby złamane euro za zwiedzanie któregokolwiek to na pewno bym ich nie zwiedziła. Ale że kościoły w Bordeaux są otwarte dla zwiedzających i zwiedzanie jest bezpłatne to do kilku udało nam się wejść. Zwłaszcza, że świątynie znajdują się blisko innych atrakcji miasta.

Cathedral St-Andre (katedra św. Andrzeja) to świątynia mogąca się poszczycić wspaniałymi witrażami i smukłymi bliźniaczymi wieżami. Świątynia była konsekrowana w 1096 roku ale pierwszy kościół stał w tym miejscu już w III wieku. Znajduje się na placu Pey-Berland, tuż przy ratuszu miejskim (Hotel de Ville) i została w 1998 roku wpisana na listę UNESCO. Twórcy katedry wzorowali się na paryskiej bazylice Notre-Dame. Zdecydowanie warto poświęcić trochę czasu, żeby ją zwiedzić.

Front katedry jest bogato zdobiony, wchodząc do świątyni przez Porte Royale możemy zobaczyć dekoracyjne rzeźby ze scenami Sądu Ostatecznego, Zmartwychwstania i postaciami XIII-wiecznych apostołów.

Katedra znajduje się na szlaku św. Jakuba prowadzącym do Santago de Compostela i jest jednym z przystanków dla pielgrzymów udających się do Hiszpanii.

Tuż przy katedrze znajduje się dzwonnica (Tour Pey-Berland), na którą można wejść (wstęp 6 EUR). Podobno widoki z góry i panorama Bordeaux są niesamowite. My dotarliśmy tam wieczorem po całym dniu chodzenia po mieście i zaledwie 4 godzinach snu poprzedniej nocy więc mimo szczerych chęci zabrakło nam sił, żeby wejść na górę po 231 schodach.

Ratusz miejski sąsiadujący z katedrą znajduje się w budynku będącym dawną siedzibą arcybiskupstwa. Niestety podczas naszej wizyty cały teren był zamknięty (niedziela).

Notre-Dame du Chapelet to kościół znajdujący się w małej uliczce nieopodal Grand Theatre. Został wybudowany między 1684 a 1707 rokiem. W tym kościele odbył się pogrzeb mieszkającego w Bordeaux malarza Francisco Goyi. Jak widzicie na zdjęciu też jest bardzo ładny i warto go zwiedzać.

Jeśli jeszcze nie macie dość świątyń to polecam zwiedzanie Bazyliki św. Michała (Saint-Michel). Jest to kolejna gotycka świątynia, której wieża góruje nad miastem. Znajduje się przy placu o tej samej nazwie. Została zbudowana między XIV a XVI wiekiem, a jej charakterystycznym punktem jest ogromna dzwonnica Fleche de Saint-Michel. Na placu przed katedrą we wtorki, czwartki, piątki i niedziele odbywa się pchli targ.

Bordeaux – street art

Bardzo lubię sztukę ulicy a Bordeaux uchodzi za francuską stolicę street artu. W ogóle mam wrażenie, że to miasto z jednej strony dostojne i eleganckie ale z drugiej to właśnie tu króluje graffiti, tu jest mnóstwo skate-parków, jest tak alternatywnie. W Bordeaux każdy znajdzie coś dla siebie.

Zagłębiem street artu jest wspominane już przeze mnie w poprzednim wpisie centrum Darwin. Ale na dzieła sztuki ulicy natkniecie się w wielu różnych zakątkach miasta, rozglądajcie się uważnie.

Zdjęcie powyżej przedstawia mural tuż obok naszego hotelu zrobiony pierwszego dnia pobytu. Następnego dnia został zamalowany, a jeszcze kolejnego pojawiło się w tym miejscu nowe dzieło (nie wiem jakim cudem nie zrobiłam zdjęcia). Jak widać sztuka ulicy w Bordeaux naprawdę żyje.

Bordeaux – bulwary

Wzdłuż rzeki stworzono szerokie bulwary gdzie w weekend pełno jest spacerowiczów, rowerzystów, biegaczy i troszkę turystów 😉 Jest też kilka kawiarni i knajpek gdzie można wypić kawę czy coś przekąsić. W piękny słoneczny dzień idealne miejsce na spędzenie kilku leniwych godzin. Przecież nie tylko zwiedzaniem człowiek żyje 😉

Bordeaux – niedzielny targ Marche des Quais

Nad rzeką, przy Quai de Chartrons, w niedzielne poranki rozkłada się targ, gdzie można zakupić lokalne świeże ryby i owoce morza, owoce i warzywa, sery, pieczywo i oczywiście wino. Można też coś zjeść i wypić kawę. To było nasze pierwsze, jakże pozytywne, spotkanie z Bordeaux. W tym samym miejscu w czwartki odbywa się targ produktów organicznych.

Bordeaux – la Cite du Vin

Położone nieco dalej od centrum Miasto Wina, dojazd tramwajem B, przystanek nazywa się Cite du Vin. Muzeum multimedialne, biblioteka, miejsce wystaw, pokazów i seminariów w jednym. Kompleks został otwarty w 2016 roku a jego budowa pochłonęła ponad 80 milionów euro! Pewnie stąd koszt biletu wstępu to aż 20 EUR. Muzeum szczyci się też przeszklonym tarasem widokowym na ostatnim piętrze.

Nam udało się zobaczyć budynek tylko z zewnątrz, na zwiedzanie zabrakło czasu. Zresztą moim zdaniem będąc w Akwitanii lepiej zwiedzić prawdziwą winnicę, a nie sztucznie urządzone muzeum. Pewnie gdyby było więcej czasu to i Cite Du Vin by się udało zobaczyć ale niestety ta atrakcja zostaje na kolejny raz. Niemniej to muzeum to kolejny dowód, że w Bordeaux wszystko kręci się wokół wina.

Pont de Pierre – symbol miasta

Kamienny, niemal 500-metrowy most, to pierwsza przeprawa wybudowana za czasów Napoleona. Często nazywany jest właśnie mostem Napoleona. Pocztówkowy obrazek, który trzeba zobaczyć.

Most liczy 17 łuków – po jednym na każdą literę imienia cesarza – Napoleon Bonaparte. Łuki są niskie przez co pod mostem przepływają niemal wyłącznie statki turystyczne. W 2004 roku pogłębiono dno, żeby pod mostem mogły przepływać statki transportujące części do największego samolotu pasażerskiego świata – Airbusa A380.

Most dostępny jest zarówno dla pieszych, jak i dla samochodów. Przejeżdża przez niego tramwaj linii A.

le Pont Jacques Chaban Delmas – Nouveau Pont

Ogromny most unoszony wertykalnie (największa tego typu konstrukcja w Europie), który umożliwia wpłynięcie do portu ogromnych statków. Znajduje się tuż przy Cite du Vin. Otwarto go w 2013 roku.

Po drugiej stronie rzeki

Nie da się ukryć, że druga część miasta jest dużo mniej atrakcyjna. Tuż za mostem St Pierre znajduje się Place Stalingrad z rzeźbą lwa i wspomniany już przeze mnie w poprzednim wpisie Darwin Eco – System.

Wzdłuż rzeki ciągnie się też bardzo przyjemny park – Parc aux Angeliques. Zielona przestrzeń ze ścieżką dla pieszych, ścieżką rowerową i trawnikami pełnymi piknikowiczów. Po tej stronie rzeki nie ma bulwarów i wydaje mi się, że park jest takim ich odpowiednikiem. Również bardzo przyjemne miejsce i w ciepły, słoneczny dzień polecam się nim przespacerować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *