Smiltyne – zwiedzanie

Będąc w Kłajpedzie koniecznie trzeba wybrać się na co najmniej kilka godzin do Smiltyne, osady położonej na Mierzei Kurońskiej. Przeprawa promowa (ze starego terminalu portowego) trwa zaledwie kilka minut.

Sandkrug

Po zajściu z promu wchodzi się praktycznie od razu na zalesioną wydmę. Dawniej była tu ostatnia stacja pocztowa Mierzei Kurońskiej.

Ścieżka zdrowia w Smiltyne

Szlak spacerowy powstały w 1989 roku mający na celu zachęcenie mieszkańców i turystów do aktywnego spędzania czasu.

Plaże w Smiltyne

Choć podczas mojego pobytu pogoda była mało plażowa to warto zajrzeć nad morze. Piasek jest tu bieluśki i mięciutki, same plaże długie i szerokie. Latem podobno oblegane przez turystów. Wcale mnie to nie dziwi.

Delfinarium

Po wyjściu z promu trzeba kierować się w prawo i dojść niemal do końca cypla. Nie jest to daleko – jakieś 2 km. Dla leniwców – jest opcja podjechania kolejką z samego promu pod samo delfinarium.

Delfinarium otwarto w 1994 roku i jak się można domyślać organizowane są tam przedstawienia „odgrywane” przez delfiny. Nigdy nie byłam zwolenniczką tego typu instytucji i nigdy w życiu w delfinarium nie byłam. Kilka lat temu przeczytałam artykuł o tym jak się tresuje delfiny i wiem, że moja noga w tego typu przybytku nigdy nie postanie. Ale jest to jednak z największych atrakcji Mierzei Kurońskiej więc chcąc nie chcąc muszę o niej wspomnieć.

Fort Nerii

Twierdza obronna, która również ucierpiała w II wojnie światowej. W twierdzy znajduje się obecnie ekspozycja historii żeglugi litewskiej. Muzeum prezentuje historię Litwy jako państwa morskiego. Znajduje się tuż obok delfinarium.

Albatros – pomnik ku czci poległych marynarzy i zaginionych statków

Pomnik, który ma przypominać o dramatycznych relacjach człowieka i morza. Albatrosy to wedługg legendy ptaki, w które wcielają się dusze marynarzy. Metalowy ptak wznosi się do lotu mając nadzieję, że zawsze będzie żył w sercach mieszkańców.

Etnograficzna Zagroda Rybacka

Założona w 1979 roku, zbudowana na wzór zagrody z okolic Sventoji. Składa się z budynków gospodarczych oraz mieszkalnych, które stanowią: chałupa, stodoła, łaźnia, piwnica, wędzarnia, słupy do suszenia sieci rybackich. Ta zagroda przedstawia życie zamożnego rybaka, który hodował bydło, uprawiał ziemię i oczywiście łowił ryby.

W niektórych chatkach urządzone są ekspozycje przedstawiające rybackie życie. Dookoła biegają owieczki. Jest sielsko i anielsko. Piękne miejsce!

Ekspozycja statków historycznych

Zdecydowanie jedno z najbardziej imponujących miejsc w Smiltyne. Można tu zobaczyć traweler Dubingiai, statek Kolyma, stalowy kuter PTB-7167 i Kurenas SuD.1. Statki te pływały zarówno po Bałtyku, Morzu Północnym, jak i Oceanie Atlantyckim.

XX-wieczne wille

Spacerując z promu ku Muzeum Morskiemu będziecie mijać stare wille. Zbudowane są z drewna lub muru pruskiego. Powstały dla ludzi, którzy zajmowali się urządzenia hydrotechnicznymi, ładowali i wyładowywali statki oraz dbali o mierzeję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *