Zwiedzanie Kuala Lumpur – co zobaczyć w Kuala Lumpur?

Kuala Lumpur oznacza dosłownie błotne ujście. Miasto leży bowiem u ujścia dwóch rzek – Kelang i Gombak. Kuala Lumpur przez mieszkańców nazywane skrótowo KL jest miastem pełnym sprzeczności – nowoczesne drapacze chmur sąsiadują tu z rozsypującymi się tradycyjnymi domami, a eleganckie restauracje mieszają się z ulicznymi garkuchniami. Łączy się tu kultura chińska, malajska i indyjska. Czy ten chaos może zachwycić? Co zwiedzić w Kuala Lumpur, żeby doświadczyć tej różnorodności? Zapraszam na moją relację z Kuala Lumpur.

Na początek od razu napiszę, że spędziłam w Kuala Lumpur 4 dni i w planach miałam zwiedzanie większej ilości miejsc ale upał, wilgotność i panująca duchota szybko zweryfikowały moje plany. Przynajmniej połowę tego czasu spędziłam na hotelowym basenie – inaczej się po prostu nie dało. Jeśli się zastanawiacie na ile dni zaplanować pobyt w Kuala Lumpur i co tam robić to naprawdę weźcie pod uwagę odpoczynek na hotelowym basenie 😉

Petronas Towers

Jedna z największych atrakcji Kuala Lumpur i jednocześnie symbol miasta to 88-piętrowe Petronas Towers. Otwarto je w 1999 roku i do 2004 były najwyższym budynkiem na świecie (ich wysokość to 452 metry). Dziś ustąpiły miejsca dubajskiej Burj Khalifa ale Petronas Towers to wciąż najwyższy bliźniaczy budynek na świecie. Wewnątrz mieszczą się liczne biurowce (m. in. Microsoft). Wieże można było zobaczyć w wielu filmach, kręcono tu m. in. Osaczonych czy Przygody Jackie Chana.

Na 42 piętrze Petronas Towers, a właście na moście łączącym obie wieże, znajduje się punkt widokowy (Skybridge). Cena biletu wynosi 84 RM, bilety na taras widokowy należy kupować z wyprzedzeniem poprzez stronę internetową.

Na parterze Petronas Towers mieści się centrum handlowe Suria KLCC – to jedno z najbardziej ekskluzywnych centrów handlowych w Kuala Lumpur. Zresztą już po jednym dniu w KL można stwierdzić, że to miasto jest wypełnione centrami handlowymi. Nie dość, że znajdują się niemalże jedno przy drugim to są ogromne. Poza sklepami w centrach handlowych znajdują się liczne punkty usługowe, kawiarnie i restauracje. Skąd taka popularność centrów handlowych w Kuala Lumpur? Otóż taka to ciekawostka, że w Malezji kompletnie nie przyjął się rynek zakupów online. Malezyjczycy uwielbiają kupować stacjonarnie i spędzać czas w centrach handlowych. Ja w Polsce i generalnie w Europie centra handlowe omijam szerokim łukiem ale przyznam szczerze, że w KL zaglądałam do każdego, które mijałam. Co jest takiego niezwykłego w malezyjskich centrach handlowych? Klimatyzacja 😀 W tym upale nawet półgodzinna przerwa na kawę w centrum handlowym przywracała mnie do żywych 😉 A poza tym moja wizyta miała miejsce w czasie Chińskiego Nowego Roku i centra handlowe były naprawdę fantastycznie udekorowane. Chociażby dlatego warto było dla nich zaglądać.

Najdroższe i najbardziej ekskluzywne marki można znaleźć w centrum handlowym Pavillion. Ono też było chyba najokazalej ozdobione z okazji Chińskiego Nowego Roku.

KLCC Park

Powróćmy jednak do zwiedzania Kuala Lumpur. Przy wieżach Petronas rozciąga się miejski park – KLCC Park. Jest to duży, czysty, bezpieczny i zadbany teren. Oaza zieleni otoczona drapaczami chmur. Bardzo przyjemnie miejsce i gdyby nie upał to pewnie można by tam spędzić cały dzień.

W parku znajduje się plac zabaw dla dzieci i basen, jest też wodospad.

W parku znajduje się kilka oznaczonych punktów, z których można zrobić najlepsze zdjęcia wież Petronas.

Wieża telewizyjna Menara KL i Warisan Merdeka

Drugi wysoki i charakterystyczny budynek Kuala Lumpur to wieża telewizyjna – Menara KL. Wieża wybudowana w 1995 roku ma 421 metrów wysokości i znajduje się na niej najwyżej usytuowany taras widokowy w Kuala Lumpur i obracająca się restauracja z widokiem na miasto. Cena biletu na wewnętrzny taras widokowy wieży telewizyjnej w Kuala Lumpur to 49 RM, koszt biletu na taras zewnętrzny to 99 RM. Nie byłam więc nie powiem czy warto.

Nowy najwyższy budynek w Kuala Lumpur to Warisan Merdeka – w 2020 roku wciąż w budowie. Jego wysokość to 682 metry. Bardzo dobrze widać go ze stacji metra Pasar Seni.

Atrakcje Kuala Lumpur – Chinatown

Wizyta w Kuala Lumpur byłaby niepełna bez odwiedzin w Chinatown.

Zwiedzanie tej dzielnicy Kuala Lumpur można zacząć od Pasar Seni – niebieskiego budynku kryjącego wewnątrz wielki bazar. Można tu kupić liczne pamiątki i tradycyjne malezyjskie wyroby. Sam budynek istnieje od 1888 roku i dawniej pełnił rolę hali targowej gdzie sprzedawano produkty spożywcze. Dla mnie to najlepsze miejsce na zakupy w Kuala Lumpur, bo nie trzeba się targować – towary mają stałe, racjonalne ceny.

Sercem Chinatown jest ulica Petaling Street (Jalan Petaling). Są tu setki straganów gdzie można kupić elektronikę, podróbki torebek i ubrań. Zatłoczone, głośne i dla mnie męczące miejsce.

Chinatown to też zagłębie streetartu w Kuala Lumpur. Murale są w większości zaniedbane i zniszczone ale dla mnie i tak była to wielka przyjemność.

W Chinatown mieści się też Pasar Karat – bardzo specyficznie miejsce. Jest to pchli targ ale nie taki zwykły jaki znacie z innych miast na świecie. Ten targ rozkłada się o 2 w nocy i koło 5 zazwyczaj nie ma już po nim śladu. Dlaczego tak? Sprzedaje się tu rzeczy… kradzione. Jeśli podczas wizyty w Kuala Lumpur ukradną Wam (odpukać!!!) telefon czy aparat no to cóż… jest duże prawdopodobieństwo, że na tym targu ktoś będzie próbował go opchnąć.

Ciekawe miejsca w Kuala Lumpur – Little India

W Kuala Lumpur warto się też wybrać do Little India będącej częścią dzielnicy Brickfield. To najbardziej kolorowe miejsce w Kuala Lumpur! Dzielnica znajduje się w pobliżu stacji KL Sentral.

Symbolem Little India są kolorowe łuki zdobiące główną ulicę i kwiaty namalowane na chodnikach i na jezdni. Nie brakuje tu także kolorowych fontann i rzeźb.

W Little India można kupić indyjskie produkty (biżuterię, kosmetyki, przyprawy, ubrania) a także zjeść w jednej z licznych knajpek. Serwuje się tu dania kuchni hinduskiej – głównie curry na milion sposobów. Tu znajdują się najtańsze restauracje w Kuala Lumpur.

Jedna z małych uliczek Little India zyskała przydomek Floral Street. Kwiaciarze przez cały dzień tworzą tu girlandy z jaśminów i storczyków. Kolorowe, pachnące i urocze miejsce!

W Little India znajduje się też aśram Swami Wiwekananda – indyjskiego mistrz duchowego. Pierwszą szkołę otwarto w 1914 roku. Jego celem było zapewnienie edukacji jak największej liczbie dzieci.

W dzielnicy Brickfield znajduje się też ośrodek dla niewidomych. Spacerując tą dzielnicą zobaczycie dziesiątki osób z białymi laskami. Chodniki i ulice w tej dzielnicy są specjalnie przystosowane dla niewidomych. Przy głównej ulicy znajdują się dziesiątki salonów masażu gdzie pracują właśnie osoby niewidome.

W Brickfields znajduje się też największy w KL muzułmański cmentarz.

Poza główną kolorową ulicą dzielnica Brickfields nie uchodzi za zbyt bezpieczną. Znajdują się tu liczne mieszkania socjalne, dzielnica zamieszkiwana jest przez najbiedniejszych ludzi, dla których często niestety biały turysta=bogaty. Więc uważajcie tu na siebie.

Meczet Masjid Jamek

W Kuala Lumpur warto zwiedzić najstarszy meczet w mieście – Masjid Jamek. Wybudowano go w 1909 roku, jest połączeniem stylu mauretańskiego, indosaraceńskiego i mongolskiego. Do czasu powstania meczetu narodowego (Masjid Negara) był najważniejszym meczetem w Kuala Lumpur. Wstęp do meczetu jest bezpłatny, przy wejściu trzeba się zarejestrować (wpisać imię i nazwisko oraz kraj do specjalnej książki). Zwiedzanie możliwe jest codziennie oprócz piątków. Przy wejściu możliwe jest bezpłatne wypożyczenie abai lub chusty do nakrycia głowy.

Z meczetu najlepiej dojść do rzeki i tam przejść mostkiem na plac Niepodległości i do dzielnicy kolonialnej.

Plac Niepodległości

Zwiedzanie Kuala Lumpur trzeba zaplanować tak, żeby na kilka godzin wybrać się plac Niepodległości i w jego okolice. Historycznie jest to najważniejsze miejsce w mieście – przy Merdeka Square 31.08.1957 roku oficjalnie ogłoszono niepodległość Malezji. Na placu stoi 95-metrowy maszt z ogromną flagą Malezji.

Tuż przy fladze znajduje się fontanna królowej Wiktorii z 1904 roku. Dzieło w stylu art nouveau przywieziono z Anglii, żeby upamiętnić jubileusz królowej Wiktorii i oddać hołd imperium brytyjskiemu.

Wokół placu znajdują się liczne budynki użyteczności publicznej – m. in. główna biblioteka w Kuala Lumpur, katedra św. Marii czy budynek dawnej drukarni.

Naprzeciwko placu znajduje się budynek Sultan Abdul Samad nazwany tak na cześć sułtana panującego w czasach powstania budynku. Początkowo mieścił się w nim Sąd Najwyższy, a dziś jest siedzibą Ministerstwa Informacji, Komunikacji i Kultury Malezji. Podobno jest to jeden z najczęściej fotografowanych budynków Kuala Lumpur. Wcale mnie to nie dziwi, bo jest przepiękny. Zabytek, który koniecznie trzeba zobaczyć w Kuala Lumpur!

W Kuala Lumpur warto zwiedzić też znajdującą się nieopodal Galerię Miejską – KL City Gallery. Mieści się ona w kamienicy z 1889 roku. Wystawa przybliża historię Kuala Lumpur, a na I piętrze znajduje się makieta miasta gdzie co 5 minut odbywają się pokazy światło i dźwięk. Pierwsze piętro to też idealny insta spot 😉 Jest tu kilka murali 3D prezentujących symbole Kuala Lumpur. Cena biletu wstępu do galerii to 10 RM z czego 5 RM dostaje się w formie bonu do wydania w sklepiku z pamiątkami lub kawiarni. Warto!

Stąd najlepiej wybrać się do Lebuh Pasar Besar. To najstarsze miejsce w Kuala Lumpur, odpowiednik europejskiego rynku starego miasta. Znajduje się w miejscu gdzie wybudowano pierwszy most w Kuala Lumpur. Dziesiątki lat temu kwitł tu handel opium i hazard. W 1885 roku miejsce zmieniło swój charakter i dziś jest areną spacerów mieszkańców i turystów. Pośrodku znajduje się okazała Wieża Zegarowa z 1937 roku wybudowana jako upamiętnienie koronacji króla Jerzego VI.

Po drodze z Galerii Miejskiej do Lebuh Pasar Besar znajduje się instalacja z metalu i bawełnianych nici – The Dome of Disapperance. Całość ma sugerować coś delikatnego i ulotnego podobnie jak nieustannie zmieniające się Kuala Lumpur. Za nią w tle widać meczet.

Zupełnie inne oblicze Kuala Lumpur można dostrzec w dzielnicy Bukit Bintang. To najnowocześniejsza część Kuala Lumpur pełna wieżowców, ekskluzywnych hoteli i centrów handlowych. Z tego bardzo nowoczesnego miejsca w kilka minut można przejść do ulicy Jalan Alor – pełnej ulicznych straganów i barów. Przedłużeniem Jalan Alor jest ulica Changkat – centrum nocnego życia Kuala Lumpur. Tu znajdują się liczne bary, kluby, puby, dyskoteki i inne przybytki rozrywki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *