Wietnam na własną rękę – koszt, wiza, komunikacja – informacje praktyczne

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Wietnamu? Jak samodzielnie zorganizować wakacje w Wietnamie? Zapraszam po sporą dawkę informacji praktycznych o tym pięknym kraju dalekiej Azji.

Jak się dostać z Polski do Wietnamu?

Wietnam leży ponad 8 tysięcy kilometrów od Polski. W sezonie zimowym dostępne są loty czarterowe z Warszawy do Hi Chi Mihn (Sajgon). Jeśli chcecie podróżować latem lub do innego miasta niż Ho Chi Min to zostaje wyłącznie lot z przesiadką (jedną lub kilkoma). Loty do Wietnamu oferuje większość operujących w Europie linii lotniczych. Ja leciałam Qatar Airways z przesiadką w Doha. Lot do Dohy trwa 5 – 6 godzin, z Dohy do Hanoi 8 godzin.

Hanoi – dojazd z lotniska

Lotnisko w Hanoi oddalone jest ok. 30 km od centrum miasta. Dojazd z lotniska do centrum Hanoi zapewnia autobus 86 (tzw. Bus Express), który łączy terminal 1 i 2 z dworcem głównym w Hanoi. Czas przejazdu to ok. 60 – 70 minut. Autobus ma kilka przystanków przy starym mieście w Hanoi.

Cena biletu na autobus 86 to 35 tys. dongów (ok. 1,5 USD). Bilet można kupić w autobusie – nie u kierowcy, a u osoby, która zajmuje się sprzedażą biletów. Zazwyczaj są to młode osoby mówiące po angielsku, które powiedzą Wam gdzie należy wysiąść, by dostać się do swojego hotelu. Płatność za bilet możliwa jest wyłącznie gotówką. Autobus 86 kursuje co 15 – 20 minut.

Autobus 86 w Hanoi jest klimatyzowany i bardzo wygodny. Na pokładzie dostępne jest wifi. Przystanek autobusu przy terminalu 2 (międzynarodowym) znajduje się po lewej stronie od wyjścia z hali przylotów. Po wyjściu z lotniska trzeba przejść przez pasy, a następnie iść w lewo. Przystanek jest dobrze oznakowany.

Jeśli chcecie dojechać do centrum Hanoi z lotniska taksówką to zarezerwujcie sobie transport wcześniej – najlepiej przez hotel. Wietnamscy taksówkarze niestety słyną z nieuczciwości i oszukiwania turystów. Mój hotel oferował mi taksówkę za 20 USD w jedną stronę i z tego co wiem jest to normalna opłata za przejazd z lotniska w Hanoi do centrum miasta.

Hanoi – komunikacja miejska

Komunikacja miejska w Hanoi jest dobrze rozwinięta – po mieście jeżdżą autobusy, na przystankach są rozkłady jazdy. Ceny biletów są niskie – koszt jednego przyjazdu to 7 000 VND, czyli nieco ponad 1 zł.

Popularną formą transportu po mieście dla turystów są riksze rowerowe – można je złapać przy wszystkich większych atrakcjach turystycznych.

Tradycyjnie w Azji będę odradzać taksówki – duże prawdopodobieństwo kombinowania i oszukiwania natomiast podobnie jak w Malezji w Wietnamie działa grab (odpowiednik ubera) – zamawiacie samochód przez aplikację znając cenę za kurs z góry. Płatność może być dokonana kartą lub gotówką.

Wietnam – pogoda i klimat

Najważniejsze pytanie przy dalekich wyjazdach – kiedy najlepiej lecieć do Wietnamu? Wietnam można odwiedzać przez cały rok ale należy wziąć pod uwagę, że w różnych częściach kraju będzie inna pogoda. Na północy Wietnamu klimat jest chłodniejszy. Lato trwa tam od maja do października, zimą temperatury spadają nawet do 0 stopni w nocy. Prawda jest taka, że północ Wietnamu można odwiedzać całym rokiem ale lecąc zimą trzeba zabrać też cieplejsze ubrania. Podczas mojego pobytu na początku lutego były 2 dni z temperaturą 13 stopni (w dzień), w pozostałe dni było powyżej 20.

Południe Wietnamu najlepiej odwiedzać od listopada do kwietnia – wtedy jest gorąco i sucho. W pozostałych miesiącach potrafi padać non stop i ulice zamieniają się w rwące potoki.

Kiedy lecieć do Wietnamu jeśli podczas jednej podróży chce się zobaczyć północ i południe? Najlepiej od grudnia do lutego – na południu będzie wtedy gorąco i sucho, a na północy przyjemnie chłodniej. Niemniej sezon turystyczny w Wietnamie trwa cały rok.

Wietnam – gdzie lecieć?

Wietnam oferuje mnóstwo atrakcji i nie sposób zwiedzić całego kraju w tydzień czy dwa. Trzeba się na coś zdecydować. Ja początkowo byłam zdecydowana na południe Wietnamu – głównie ze względu na pogodę – chciałam mieć lato w lutym. Już miałam nawet znalezione hotele w Ho Chi Mihn i zaplanowaną trasę zwiedzania. Ale tuż przed kupnem biletów uznałam, że nie mogę lecieć do Wietnamu i nie zobaczyć zatoki Ha Long. I ostatecznie kupiłam jednak bilety do Hanoi. I absolutnie nie żałuję – samo Hanoi uchodzi za jedno z najciekawszych miast na świecie i zdecydowanie warto tam spędzić kilka dni. Wietnam natomiast mnie na tyle zauroczył, że na pewno kiedyś tam wrócę, żeby zobaczyć resztę kraju.

Wietnam – wiza i przepisy wjazdowe

Żeby dostać się do Wietnamu niezbędny jest paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty zakończenia podróży i wiza.

Najprostsza droga uzyskania wizy do Wietnamu to wypełnienie wniosku o e-wizę (wiza online). Należy wejść na stronę, wypełnić wniosek o wizę, dołączyć zdjęcie oraz skan paszportu. Wniosek zawiera typowe rubryki, czyli dane paszportowe, data urodzenia itp. Jedyne nietypowe pytanie dotyczy religii. Natomiast na samej wizie tej rubryki nie ma więc możecie tam wpisać cokolwiek.

E-wiza do Wietnamu jest ważna 30 dni, umożliwia jednokrotny wjazd na teren kraju i nie można jej przedłużyć. Koszt takiej wizy do Wietnamu to 25 USD. Czas oczekiwania na wizę do Wietnamu wynosi teoretycznie 3 dni ale ja otrzymałam ją dopiero po 9 dniach więc lepiej załatwić wszelkie formalności odpowiednio wcześniej przed wyjazdem. Wylatując do Wietnamu należy mieć wydrukowaną wizę ze sobą, jest ona sprawdzana przy odprawie na lotnisku wylotowym. E-wiza ważna jest także przy przekraczaniu granicy wietnamskiej drogą lądową.

Druga możliwość otrzymania wizy do Wietnamu to tzw. wiza on arrival, którą można otrzymać na lotnisku lub na granicy. Jest ona ważna 90 dni i umożliwia wielokrotne przekraczanie granicy – koszt takiej wizy to 50 USD. Uwaga, do otrzymania wizy na lotnisku lub na granicy w Wietnamie niezbędna jest promesa wizowa, czyli dokument wystawiany przez Wydział Imigracji Socjalistycznej Republiki Wietnamu, który można otrzymać od lokalnego biura podróży lub innego pośrednika. Aplikując o wizę na lotnisku trzeba mieć ze sobą dwa zdjęcia. Formalności wizowe na lotnisku mogą w takim przypadku trwać nawet 3 godziny dlatego najlepiej zaplanować wyjazd do Wietnamu z odpowiednim wyprzedzeniem i wystąpić o wizę elektroniczną. Moja kontrola paszportowa z wydrukowaną e-wizą trwała jakieś 30 sekund.

Uwaga – obecnie (luty 2020) w związku z epidemią koronawirusa wizy nie są wydawane osobom, które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały w Chinach.

Wietnam – waluta, ceny

Oficjalna waluta Wietnamu to dong (VND). Przelicznik wietnamskiej waluty prezentuje się następująco: 1000 VND=0,17zł.

Bankomaty w Wietnamie są powszechnie dostępne, jeśli chcecie pobrać pieniądze bez prowizji to szukajcie bankomatów Military Bank. Wszędzie tam gdzie można płacić kartą Revolut działał bez problemu. Płatności kartą w Wietnamie są możliwe w hotelach, sklepach i lepszych restauracjach. Stołując się w ulicznych budkach i garkuchniach trzeba oczywiście mieć gotówkę.

Pieniądze w Wietnamie można wymieniać w kantorach, bankach, sklepach i agencjach turystycznych. Podobno czasem do wymiany wymagany jest paszport, ode mnie go nikt nie chciał. W Hanoi najlepiej wymieniać pieniądze na lotnisku – kurs jest lepszy niż w mieście. Jak we wszystkich krajach Azji korzystniej jest wymieniać w Wietnamie dolary niż euro. Natomiast banknoty euro jak najbardziej też wymienicie. Kupując dolary przed wyjazdem do Wietnamu pamiętajcie, że kantory skupują nowe, niezniszczone banknoty.

A jakie są ceny w Wietnamie? Niskie. Na szczęście 😉 Wietnam to jeden z najtańszych do podróżowania krajów na świecie. Ceny jedzenia są bardzo niskie – chyba nie zdarzyło mi się zapłacić za obiad (z napojem) więcej niż 10 000 VND (4USD). W Wietnamie są też oczywiście eleganckie restauracje stworzone wyłącznie dla turystów ale po to się jedzie do Azji, żeby jeść streetfood i pić piwo za mniej niż 0,5 USD. Ceny drinków w fajnych barach z widokiem zazwyczaj wynoszą równowartość
3 – 4 USD. W restauracjach do rachunku dolicza się 5 – 10% wartości za obsługę, w innych miejscach w Wietnamie napiwki są w gestii turystów. Wietnam to biedny kraj, ludzie zarabiają niewiele więc zostawianie 5 – 10% napiwku jest mile widziane i doceniane. Ale miejscowi nie domagają się bezczelnie napiwków jak to ma miejsce w niektórych krajach.

W Wietnamie można też zrobić tanie zakupy. Nie mówię tu o podróbkach, których jest całe mnóstwo ale o różnych wyrobach lepszej i gorszej jakości. Trudno podać jakieś konkretne ceny produktów w Wietnamie, bo trzeba się tu targować. Wielokrotnie pisałam, że tego nie znoszę, na szczęście w Wietnamie szło bardzo gładko – pytasz o cenę, sprzedawca rzuca X, dziękujesz, odchodzisz i już krzyczy połowę. Tak to i ja mogłam zakupy robić 😉

Tak jak w Tajlandii i innych azjatyckich krajach w Wietnamie znajduje się mnóstwo miejsc oferujących masaże. Cena masażu stóp zazwyczaj wynosi 120 000 VND (5 USD), całego ciała – 150 000 (6,5 USD).

Wietnam – internet

Wbrew temu co się niektórym wydaje Wietnam to nie jest dziki kraj i internet jest powszechnie dostępny. Jest we wszystkich hotelach i lepszych kawiarniach/restauracjach a także w autobusach. Można też bez problemu kupić lokalną kartę SIM.

Wietnam – zdrowie, szczepienia, zagrożenia

Żadne szczepienia nie są obowiązkowe przed wyjazdem do Wietnamu niemniej jak w każdym innym egzotycznym kraju lepiej mieć za sobą szczepienia przeciwko WZW A i B, durowi brzusznemu, tężcowi i błonicy.

Turyści mogą się leczyć w Wietnamie zazwyczaj w prywatnych placówkach (publiczne muszą mieć specjalne zezwolenie na leczenie obcokrajowców) – konsultacja lekarska to koszt od 50 USD w górę dlatego przed wyjazdem do Wietnamu trzeba zakupić odpowiednie ubezpieczenie.

Apteki są powszechnie dostępne w Wietnamie, wiele z nich działa całą dobę, wiele leków dostępnych jest bez recepty.

W Wietnamie występuje malaria ale głównie w regionach Ca Ma i Bac Lieu. Zachorowania w innych miejscach zdarzają się sporadycznie. Dużo większym zagrożeniem w Wietnamie jest denga – co roku do szpitali trafia kilkaset tysięcy osób z jej powodu. Zarówno denga jak i malaria to choroby przenoszone przez komary dlatego w Wietnamie należy stosować repelenty typu mugga.

Mój wyjazd do Wietnamu przypadł na czas największej paniki wywołanej przez koronawirus. I po powrocie mogę powiedzieć jedno – panika jest nieuzasadniona. Owszem, sporo ludzi nosi maseczki ale koronawirus nie jest głównym tematem rozmów w Wietnamie. W Hanoi jest niestety smog oraz duże zanieczyszczenie powietrza i spora część osób nosi maseczki właśnie z tego powodu. Ja nie nosiłam. Jedyne na co zwracałam uwagę to częstsze niż zwykle mycie i dezynfekowanie rąk. Przed wyjazdem do Wietnamu warto sprawdzić ostrzeżenia na stronie MSZ. Sprawdzania zaleceń GIS nie polecam, bo nawet przed moim wyjazdem nie zalecali oni wyjazdu do całej Azji Południowo-Wschodniej mimo iż jak wiadomo w krajach takich jak Tajlandia czy Malezja, gdzie temperatury są bardzo wysokie, wirus nie ma szans się rozprzestrzeniać. Warto zachować rozsądek ale nie ma powodów do paniki (przynajmniej w chwili obecnej).

Nie miałam też w Wietnamie żadnych problemów żołądkowych mimo jedzenia w miejscach, które w Polsce sanepid zamknąłby w trybie natychmiastowym 😀 Jeśli macie wrażliwe żołądki to warto przez pierwsze dni pobytu w Wietnamie unikać surowych warzyw i owoców a kilkanaście dni przed wyjazdem i przez cały wyjazd brać probiotyk. Jakieś leki przeciwbiegunkowe na wszelki wypadek oczywiście trzeba zabrać.

I jeszcze jedno ostrzeżenie na koniec – w Wietnamie jest mnóstwo tanich ulicznych fryzjerów, salonów kosmetycznych czy salonów tatuażu. Jeśli chcecie korzystać w Wietnamie z takich usług (podczas jakiejś dłuższej podróży) to wybierzcie sprawdzone miejsce i raczej nie na ulicy. Szacuje się, że aż 1% mieszkańców Wietnamu jest zakażonych wirusem HIV i większość z nich nawet o tym nie wie.

Wietnam – co zabrać?

Nie ma nic specjalnego co trzeba spakować przed wyjazdem do Wietnamu. W razie potrzeby wszystko można kupić na miejscu, często taniej niż w Polsce. Gniazdka w Wietnamie nie wymagają stosowania przejściówek więc adaptery można zostawić w domu.

Na pewno warto wziąć kremy z filtrem, preparaty na komary i nakrycie głowy.

Wietnam – ciekawostki, obyczaje

Co jeszcze warto wiedzieć, żeby bezproblemowo podróżować po Wietnamie?

Główna religia w Wietnamie to buddyzm choć według ostatnich badań większość mieszkańców deklaruje, że… nie wierzy w nic. Dzisiejsza religia w Wietnamie to połączenie wyznań buddyzmu, taoizmu oraz kultu przodków i duchów.

Ludzie w Wietnamie są otwarci i gościnni ale nie spoufalają się zbytnio.

Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych jest w Wietnamie dopuszczalne, na starym mieście w Hanoi spokojnie można sobie kupić piwko i z nim spacerować.

Narkotyki są obecnie ogromnym problemem w Wietnamie. Przez kraj przebiega szlak transportu heroiny i innych narkotyków. Zdarzają się sytuacje gdy dilerzy szukają mniej lub bardziej bezpośrednio chętnych do nielegalnego przewozu narkotyków dlatego nie należy się nigdy zgadzać na przewożenie czegokolwiek dla obcej osoby. Chodzi o sytuację gdy ktoś prosi o zabranie paczki dla mamy/cioci/narzeczonego. Posiadanie narkotyków w Wietnamie może się skończyć karą dożywotniego więzienia!

Wietnam – co kupić, co przywieźć?

Jest coś co każdy powinien z Wietnamu przywieźć – kawa. Wietnam jest drugim co do wielkości producentem i eksporterem kawy na świecie a wciąż wiele osób jest zaskoczonych słysząc kawa z Wietnamu. O rodzajach kawy napiszę więcej we wpisie poświęconym kulinariom Wietnamu, teraz wspomnę tylko, że wybór i ceny kawy w Wietnamie są bardzo zróżnicowane. W markecie można kupić kawę za ok. 2 USD za 200g ziaren, w specjalistycznych sklepach cena kawy sięga nawet 50 USD za 100g.

Poza kawą w Wietnamie uprawia się też herbatę – najpopularniejsza jest zielona z jaśminem lub lotosem. Moim zdaniem kawa i herbata to najlepsze pamiątki z Wietnamu.

Poza tym na północy Wietnamu można kupić perły, które są hodowane w tym rejonie. Duży jest też wybór produktów z jedwabiu ale ja szczerze mówiąc nie miałam zaufania do tych wszystkich ulicznych sprzedawców. Jeśli znacie się na tkaninach i umiecie rozpoznać prawdziwy jedwab to pewnie warto.

Wiele osób przywozi z Wietnamu tradycyjny wietnamski kapelusz.

Wietnam – bezpieczeństwo

Zwiedzałam na własną rękę tylko Wietnam północny więc nie chcę się wypowiadać na temat całego kraju ale w Wietnamie czułam się bardzo bezpiecznie! Od lat czytałam o tym jak to Wietnamczycy oszukują turystów na każdym kroku, jak trzeba uważać i mieć oczy dookoła głowy. Nie wiem skąd takie teorie ale ja zwiedzając Wietnam sama nawet przez chwilę nie czułam się zagrożona. Nikt mnie nie próbował oszukać, nie byłam świadkiem żadnej przestępczości (podobno często zdarzają się kradzieże) – wszyscy byli mili i uśmiechnięci. A podobno ten północny Wietnam jest gorszy od południowego… Z perspektywy czasu myślę, że taka opinia, która się ciągnie za Wietnamem jest bardzo krzywdząca dla Wietnamczyków. Turystyka jest ważną gałęzią wietnamskiej gospodarki i turystów naprawdę traktuje się w Wietnamie dobrze. Nie twierdzę, że nikt nigdy nikogo nie oszukał ani nie okradł ale nie wydaje mi się, żeby takich sytuacji było więcej niż w jakimkolwiek innym miejscu w Azji.

Największe zagrożenie w Wietnamie to ruch uliczny. Hanoi to miasto, w którym jest 5 milionów skuterów, które jeżdżą nie bacząc na światła, przepisy ani ludzi. Jeżdżą po ulicach, chodnikach, a nawet parkach! Przejście przez ulicę w Hanoi to wręcz sport ekstremalny 😀 Ruch jest tak duży, że nie ma co liczyć na to, że ulica będzie choć przez chwilę pusta albo że ktoś Was przepuści na pasach. Trzeba po prostu wejść na ulicę i rozglądając się w każdą stronę powoli przejść. Szybko się wyćwiczycie, gwarantuję 😀

Wietnam – czy warto?

Mimo iż widziałam tylko północną część Wietnamu to zdecydowanie uważam, że warto ten kraj odwiedzić. Urocze miasta, cudowna przyroda, uśmiechnięci ludzie, pyszne jedzenie (będzie mu poświęcony cały kolejny wpis), niskie koszty podróży. Dla mnie póki co Wietnam jest krajem nr 1 w Azji – podobał mi się bardziej niż Tajlandia, Indonezja czy Sri Lanka. No dobra, może o to pierwsze miejsce walczyć z Kambodżą 😉 Ale jest super i bardzo chętnie kiedyś do Wietnamu wrócę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *