Okolice Stuttgartu – co zobaczyć?

O tym co warto zwiedzić w Stuttgarcie pisałam TU, a teraz zgodnie z zapowiedzią ciekawe miejsca w okolicach Stuttgartu. Do każdego z nich można bez problemu dojechać komunikacją miejską z centrum Stuttgartu.

Bad Cannstatt

Na początek Bad Cannstatt – tak naprawdę jest to okręg Stuttgartu ale sprawia wrażenie osobnego miasteczka dlatego zdecydowałam się napisać o nim tutaj, a nie we wpisie o atrakcjach Stuttgartu.

Z czego słynie Bad Cannstatt? Jest uzdrowiskiem. W fontannach płynie woda mineralna! Mieszkańcy podchodzą do nich z butelkami i napełniają je zdrową wodą. A fontann w mieście nie brakuje.

Bad Cannstatt ma swój rynek (Marktplatz) z ratuszem (i kościołem rzecz jasna), ma swoją ulicę handlową (może raczej uliczkę) i przede wszystkim przeuroczą architekturę. Mur pruski na każdym kroku!

Bardzo fajny jest zaułek tuż nad rzeką Necakr. Znajduje się tu plac Thaddaus-Troll i piękny budynek muzeum Stadtmuseum Bad Cannstatt.

Piękne miejsce i zdecydowanie warto tu podjechać na 2 – 3 godziny i przespacerować się wąskimi, kolorowymi uliczkami.

Ludwigsburg

Drugie miejsca, które warto zobaczyć w okolicach Stuttgartu to Ludwigsburg. Miasteczko oddalone o kilkanaście kilometrów od Stuttgartu słynie przede wszystkim z okazałego pałacu (Schloss Ludwigsburg).

Pałac Ludwigsburg to dawna rezydencja królów Wirtembergii i jeden z największych barokowych kompleksów pałacowych w Europie (największy w Niemczech), wzorowany na podparyskim Wersalu.

Bilet wstępu kosztuje 17 EUR ale jest darmowy ze StuttCard. Pałac można zwiedzać wyłącznie podczas wycieczek z przewodnikiem (są w języku angielskim), wewnątrz nie można robić zdjęć. Podczas mojego pobytu pałac był w remoncie i nie wszystkie miejsca były dostępne do zwiedzania.

Poza tym w Ludwigsburgu warto zobaczyć rynek – barokowy Marktplatz. Pośrodku stoi fontanna upamiętniająca księcia Eberharda Ludwiga – założyciela miasta. Przy placu warto sobie zrobić przerwę na kawę w Baron Cafe (dlaczego – pisałam TU). W grudniu na placu odbywa się jarmark świąteczny – kolejny powód, by do Ludwigsburga kiedyś wrócić 🙂

W miasteczku znajduje się też nowoczesny ratusz, a za nim duży plac – Rathausplatz.

Niedaleko stąd znajduje się kolejne miejsce warte zobaczenia w Ludwigsburgu – Synagogenplatz. Synagoga w Ludwigsburgu istniała w latach 1884 – 1938. Na placu znajdują się repliki walizek, które upamiętniają zamordowanych Żydów – każda z nich jest podpisana imieniem i nazwiskiem. Instalacja mieści się na placu od 2014 roku. Przy placu znajduje się też elektroniczny punkt informacyjny z danymi na temat społeczności żydowskiej miasta i jej prześladowania przez nazistów. Przejmujące miejsce gdzie jednak życie toczy się normalnie – przebiegają tędy dzieci z pobliskiej szkoły, a mieszkańcy skracają sobie drogę pędząc z jednego miejsca w drugie.

Po kolejnych kilkuset metrach spaceru czeka nas Solitudeplatz – zielone i przyjemne miejsce relaksu nad parkingiem podziemnym.

Absolutnie warto się wybrać do Ludwigsburga i nie ograniczać się tylko do pałacu. Gdyby było cieplej to spędziłabym tam więcej czasu ale spacer przy kilkustopniowym mrozie był średnią przyjemnością 😉

Muzeum Winiarstwa – Weinbaumuseum

I na koniec najpyszniejsze muzeum w regionie 😉 Znajduje się w regionie Uhlbach i dojazd z centrum Stuttgartu jest nieco bardziej skomplikowany niż do Bad Cannstatt i Ludwigsburga. Trzeba pojechać pociągiem S1 do stacji Oberturkheim, a następnie dojechać autobusem do przystanku Uhlbach. Wiosną lub latem można sobie zrobić spacer ze stacji kolejowej – to jakieś 2,5 km. Mroźną zimą jednak pojechałam autobusem 😉

Wspominałam już wcześniej, że w regionie jest sporo winnic i produkuje się tu wino. Jeśli zdecydujecie się pospacerować po okolicy Oberturkheim to dostrzeżecie liczne stoki porośnięte winoroślą.

Tradycja winiarstwa w tym regionie Niemiec sięga 2000 lat i można ją prześledzić w tym małym, ale uroczym muzeum. Ze StuttCard wstęp jest bezpłatny, bez karty cena wynosi 3 EUR.

Przy muzeum znajduje się wine-bar gdzie można skosztować lokalnych wyrobów. Ceny bardzo przyzwoite, obsługa pełna pasji do winnych trunków – warto! Było to ostatnie miejsce, które zwiedziłam podczas swojego wyjazdu i najlepsze możliwe zwieńczenie tej krótkiej wycieczki 🙂

To niestety wszystko co udało mi się zobaczyć w 3 dni ale jeśli macie więcej czasu to warto rozważyć jednodniową wycieczkę ze Stuttgartu do miasta Ulm albo do któregoś z okolicznych zamków (mnie zaintrygował Burg Hohenzollern i kiedyś mam nadzieję go odwiedzić). W miejscowości Beuren znajduje się skansen Freilichtmuseum prezentujący szwabską wioskę. Niestety podczas mojego pobytu był zamknięty ale jeśli lubicie tego typu atrakcje to też warto wpisać na swoją listę miejsc do zobaczenia w okolicach Stuttgartu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *