Płock w jeden dzień – co zobaczyć w Płocku?

Płock – Stołeczne Książęce Miasto Płock – najstarsze miasto Mazowsza i dawna stolica Polski (tak, tak, nie tylko Kraków i Warszawa to stolice, w latach 1079 – 1138 to właśnie Płock był stolicą naszego kraju) no i przede wszystkim miasto, w którym prawie 32 lata temu przyszła na świat Paula 😉 Płock to fajny pomysł na jednodniową wycieczkę z Warszawy. Co warto zobaczyć w Płocku? Zapraszam na mój przewodnik po Płocku.

Wzgórze Tumskie

53-metrowa nadwiślańska skarpa gdzie Mieszko I założył Gród Książęcy. Skąd tumskość? Słowo pochodzi od rzeczownika tum, czyli katedry lub kolegiaty. Nazwa ta zachowała się w Płocku oraz we Wrocławiu i w Poznaniu, gdzie znajdują się wyspy o nazwie Ostrów Tumski. W 2018 roku Wzgórze Tumskie wraz z zabudowaniami zostało wpisane na listę Pomników Historii.

Na wzgórzu znajduje się Bazylika Katedralna, Muzeum Diecezjalne (dawny zamek i opactwo benedyktynów) oraz park, z którego rozpościera się piękny widok na Wisłę z molo i bulwarami.

Molo

Stosunkowo nowe miejsce na mapie miasta, bo oddane do użytku w 2011 roku. Ale nie można go pominąć planując zwiedzanie Płocka! Molo mierzy niespełna 358 metrów i jest najdłuższym rzecznym molo w Polsce. Jego konstrukcja została wykonana równolegle do linii brzegu rzeki co z kolei czyni je jedynym tego typu obiektem w Polsce. Takie usytuowanie nie jest przypadkowe. Chroni molo przed niebezpiecznymi zjawiskami lodowymi występującymi na rzece i jednocześnie umożliwia swobodną obserwację z pomostu widoku skarpy wraz z zabytkowymi, najstarszymi budowlami miasta – katedrą i zamkiem.

Wejście na molo jest darmowe, na jego końcu znajduje się kawiarnia Molo Cafe. Całkiem przyjemnie urządzona, ze stolikami na zewnątrz (skąd rozciąga się piękny widok) ale ceny są tu stosunkowo wysokie. Niemniej warto sobie zrobić chwilę przerwy na kawę. Kawę z widokiem na Płock 🙂

Port jachtowy – marina

Schodząc z molo warto zrobić sobie spacer nabrzeżem Wisły. To co zwróci uwagę to na pewno port i marina pełna jachtów, motorówek i niewielkich statków. Latem można stąd ruszyć na rejs po Wiśle. Jeśli wybieracie się do Płocka z dziećmi – świetny pomysł. Naprzeciwko mariny widać już amfiteatr.

Przy promenadzie znajduje się też spory napis PŁOCK – miejscówka dla fanów instagrama 😉

Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia NMP

Katedra to chyba największa atrakcja turystyczna Płocka. W Katedrze Płockiej, najstarszej rzymskokatolickiej świątyni w kraju, znajdują się historyczne groby dwóch władców Polski: Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. Spoczywa tam też piętnastu książąt mazowieckich.

Pierwsza, drewniana bazylika, powstała w 1099 roku. Do jej wnętrza prowadziły Płockie Drzwi – arcydzieło sztuki romańskiej, które obecnie znajdują się w Nowogrodzie. Nie wiadomo jak się tam znalazły ale do Płocka nigdy nie wróciły. W bazylice znajduje się dziś ich kopia.

Za katedrą rozciąga się Park na Wzgórzu Tumskim, z którego można podziwiać piękną panoramę Wisły.

W parku mieści się ławeczka – rzeźba przedstawiająca zasłużonego dla Płocka inżyniera technologii drewna i doktora nauk politycznych Jakuba Chojnackiego. U jego stóp zaś leży piesek.

Nieco dalej z kolei można zobaczyć pomnik Ludwika Krzywickiego – urodzonego w Płocku jednego z twórców polskiej socjologii.

Stary rynek

Co zobaczyć w Płocku? Koniecznie rynek. Plac z fontanną Afrodytą, ratuszem, centrum informacji miejskiej oraz ławeczką druha Milke.

Na wieży ratuszowej pojawiają się figury naturalnej wielkości, które przedstawiają moment pasowania na rycerza Bolesława Krzywoustego przez Władysława Hermana. Poznańskie koziołki mają konkurencję! 😉

Płocki ratusz jest wyjątkowy z jeszcze jednego powodu – tutaj odbyło się ostatnie posiedzenie Sejmu Królestwa Polskiego w 1831 roku.

Pośrodku płockiego rynku stoi fontanna Afrodyta. To nowa atrakcja Płocka – ma dopiero 20 lat.

Na rynku w Płocku znajduje się też ławeczka druha Wacława Milke – społecznika i animatora życia kulturalnego Płocka, inicjatora powstania Dzwonu Pokoju, patrona Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca Dzieci Płocka.

Idąc z rynku w kierunku rzeki dociera się do kolejnego miejsca wartego zobaczenia w Płocku – placu Książęcego i stojącego tu od 2012 roku pomnika Bolesława Krzywoustego, który właśnie w Płocku przyszedł na świat. W Płocku też został pochowany.

Przy rynku w Płocku znajduje się też Browar Tumski z warzonym na miejscu piwem. Dla fanów złotego trunku i lokalnych piw obowiązkowy punkt zwiedzania Płocka.

Przy okazji festiwalu Audioriver przy rynku staje instagramowy napis PŁOCK.

Z Rynku warto wyjść ulicą Tumską – najdłuższym i najpopularniejszym deptakiem w Płocku pełnym restauracji i kawiarni. Z ulicy Tumskiej dochodzi się do okazałych budynków sądowych.

Wieża Ciśnień

Niewątpliwa atrakcja Płocka to 24-metrowa wieża ciśnień, która została zbudowana w 1894 roku. Pięciopiętrowy, ośmioboczny budynek z czerwonej cegły wzniesiono przy ulicy Warszawskiej. Do dziś widać go z daleka.

Dziś w Wieży Ciśnień mieści się restauracja, w której serwują naprawdę niezłe mięso. Jeśli chcecie dobrze zjeść w Płocku to koniecznie odwiedźcie wieżę. Latem mają uroczy ogródek pełen kwiatów.

Co jeszcze warto zobaczyć w Płocku?

Jeśli planujecie spędzić w Płocku więcej niż jeden dzień (a warto zostać dłużej!) to można też zwiedzić Muzeum Mazowieckie z największymi w Polsce zbiorami secesji i historią dziecięciu wieków Płocka a także jego oddział – Muzeum Żydów Mazowieckich.

Z dziećmi w Płocku na pewno warto się wybrać do ogrodu zoologicznego położonego tuż nad Wisłą.

W Płocku można zwiedzić też Sanktuarium Bożego Miłosierdzia z obrazem Jezusa Miłosiernego i miejscem pierwszych objawień siostry Faustyny.

Płock – czy warto?

Jak wspomniałam na początku urodziłam się w Płocku ale nigdy tam nie mieszkałam. Nie byłam w Płocku ładnych kilkanaście lat i zeszłoroczna jednodniowa wakacyjna wizyta była swego rodzaju podróżą sentymentalną 😉 Miasto bardzo się przez te kilkanaście lat zmieniło (jak większość polskich miast zresztą) i co tu dużo mówić – wypiękniało. Tysiące ludzi odwiedzają Płock przy okazji festiwalu Audioriver, a to miasto warte spędzenia w nim co najmniej weekendu. Piękny Płock mogliście też oglądać w serialu Pod powierzchnią.

W czasach pandemii i wakacji spędzanych głównie w Polsce Płock to doskonały pomysł na krótki citybreak na Mazowszu. Ja z przyjemnością jeszcze wrócę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *