Przystanek Lawenda – pola lawendy w Polsce

Przystanek Lawenda to mała plantacja lawendy znajdująca się w miejscowości Borowiczki-Pieńki tuż koło Płocka. Jeśli jesteście akurat w Płocku albo szukacie pola lawendy na Mazowszu to bardzo Wam polecam to miejsce.

Kiedy kwitnie lawenda?

No właśnie kiedy najlepiej wybrać się na pole lawendy,? Lawenda kwitnie przez około miesiąc w roku, od połowy czerwca do połowy lipca. W połowie lipca zaczynają się lawendowe żniwa.

Jak się przygotować i na co uważać?

No właśnie, ja nie miałam świadomości, że na wizytę na polu lawendy trzeba się przygotować! Na co? Na owady. Jest ich całe mnóstwo. Są komary, są trzmiele, są pszczoły. Są też piękne motyle. Szczerze mówiąc przez gryzące latające stworzonka moja wizyta była krótsza niż planowałam.

Wybierając się na pole lawendy spryskajcie się czymś przeciwko komarom. Dobrze sprawdzi się… hydrolat lawendowy. Ten naturalny środek ma właściwości odstraszające te ohydne krwiopijcze bestie.

Przystanek Lawenda

Plantacja Przystanek Lawenda znajduje się w Borowiczkach, przy ul. Piastowskiej 92. Jest otwarta dla zwiedzających w piątki i w soboty w godzinach 11 – 18. Wstęp na pole lawendy jest bezpłatny.

Najlepiej dojechać tam własnym samochodem lub rowerem.

Poza plantacją lawendy jest tu też mały sklepik gdzie możecie kupić sadzonki lawendy (30zł/sztuka), mydełka, świece, hydrolaty, bukieciki i inne wyroby lawendowe.

Pola lawendy w Polsce

Pola i plantacje lawendy są coraz popularniejsze w Polsce. Mniejsze bądź większe pole znajdziecie w każdym województwie. Do najpopularniejszych należą Ogród pełen lawendy w Klimoniowie, Lisie Pole w Bieniądzicach koło Wielunia, Lawendowe Zdroje w Pakszynie czy Plantacja Lawendy w Szkaradowie. Polskie pola nie są tam rozległe jak te w Prowansji ale lepsze to niż tylko oglądanie zdjęć z Francji 😉

Plantacje lawendy we Francji i w Europie

Żeby zobaczyć pola kwitnącej lawendy trzeba wybrać się do Prowansji, a konkretnie w okolice Valensole. To miasto to światowa stolica lawendy z muzeum lawendy i dziesiątkami sklepów z lawendowymi wyrobami.

We Francji wyznaczono tzw. szlak lawendy – la Route de la Lavande, na który składa się 7 różnych tras w obrębie regionu Prowansji. Każda z nich liczy od 70 do 215 kilometrów. Opis i mapkę każdej z nich znajdziecie TU.

W Chorwacji też są pola lawendy, najwięcej na wyspie Hvar. We Włoszech należy szukać lawendy w okolicach jezior Como i Garda, a we Francji oczywiście w Prowansji. Lawendę znajdziecie też w Wielkiej Brytanii – w okolicach Londynu popularna jest Mayfield Lavender Farm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *