Puck – atrakcje perły Kaszub – co zobaczyć w Pucku?

Puck – małe miasteczko znane przede wszystkim z Zatoki Puckiej. Jeśli szukacie pomysłu na jednodniową wycieczkę z Gdańska to warto wybrać się do Pucka! A co zobaczyć w Pucku?

Rynek w Pucku

Zwiedzanie Pucka najlepiej zacząć od głównego placu miasta – placu Wolności. Wokół rynku stoją kamienice z przełomu XIX i XX wieku o ozdobnych szczytach wzorowane na mieszczańskich kamienicach Gdańska.

We wschodniej pierzei ryku Pucka wznosi się wiktoriański ratusz – wewnątrz często odbywają się różne wydarzenia kulturalne.

Po drugiej stronie rynku można dostrzec sklep Kaszubianka – najstarszy sklep w Pucku, gdzie można kupić pamiątki z Pucka i tradycyjne wyroby kaszubskie.

Przy rynku znajduje się gotycka fara. Kościół Apostołów Piotra i Pawła jest najstarszym zabytkiem Pucka. Dzień św. Piotra i Pawła (niedziela przed 29 czerwca) to wielkie święto w Pucku – odbywa się wtedy morska pielgrzymka z Kuźnicy do Pucka, jeden z najważniejszych dni w roku dla Kaszubów. Kutry i łodzie z całej Zatoki Puckiej są wtedy udekorowane w kaszubskie motywy i płyną do puckiego portu.

Tuż obok kościoła znajdują się budynki dawnej przetwórni rybnej rodziny Budzisz, w których dziś mieści się restauracja.

Port

Port rybacki w Pucku to oczywiście jedno z najważniejszych miejsc w mieście. Stoi tu mnóstwo statków, łódek i kutrów. Można się stąd wybrać w rejs po zatoce Puckiej. Port ma tradycje militarne – w XVI wieku mieścił się tu port kaprów pełen uzbrojonych statków handlowych.

W porcie stoi pomnik upamiętniający zaślubiny Polski z morzem w 1921 roku. Pomnik możecie też pamiętać z Kołobrzegu 🙂

W porcie cumuje się też kuter, na którym mieści się restauracja Bar Pomorza. Jest to absolutnie najlepsze miejsce, gdzie można zjeść w Pucku. Ten kuter przez całe lata cumował na gdyńskim Wybrzeżu Kościuszki i serwował najlepszą rybę w Gdyni. Teraz serwuje najlepsze jedzenie w Pucku. Koniecznie spróbujcie!

Między portem a deptakiem stoi pomnik poświęcony obrońcom Pucka przed potopem szwedzkim.

Deptak

Deptak, czyli promenada w Pucku prowadzi wzdłuż brzegu morza. Wokół niego znajdują się knajpki, lodziarnie i wszystko czego turysta potrzebuje do szczęścia. Jest jak na typowym nadmorskim deptaku – głośno, gwarno, trochę przaśnie no ale cóż… przecież za to kochamy wakacje nad Bałtykiem 🙂

Zróbcie sobie przerwę na tajskie lody przy promenadzie – naprawdę świetne. Niemal zawsze trzeba swoje odczekać ale warto.

Jedna z największych atrakcji Pucka to molo pośrodku którego znajduje się drewniany budynek tawerny. Wejście na molo w Pucku jest darmowe.

A jak nadmorskie deptak to oczywiście morze i plaża! Plaża w Pucku jest dość szeroka, piaszczysta i bardzo przyjemna. Zachód słońca na plaży w okolicy molo wygląda naprawdę bajkowo, nie sądzicie?

Muzeum Ziemi Puckiej

Jeśli chcielibyście w Pucku zwiedzić coś więcej niż deptak, plażę i knajpy to warto wybrać się do Muzeum Ziemi Puckiej. Mieści się ono niedaleko rynku, w dawnym budynku szpitala. Zgromadzono w nim zbiory historyczne i etnograficzne. Jest tu także ekspozycja poświęcona rybołówstwu i alfabetowi kaszubskiemu. Bilet wstępu kosztuje 5zł.

Puck – czy warto?

Pomysł na jednodniową wycieczkę do Pucka był zupełnie spontaniczny ale nie żałuję! Puck okazał się przeuroczy miasteczkiem z piękną starówką i przyjemną plażą. Super wybrać się do Pucka na jeden dzień ale myślę, że chętnie bym tu też wróciła na dłuższe wakacje. Warto!

Jedna odpowiedź do “Puck – atrakcje perły Kaszub – co zobaczyć w Pucku?”

  1. Spędzając urlop w Gdyni, zachęcano mnie do odwiedzenia Pucka, niestety z powodu ściśle zaplanowanego spędzania czasu nie mogliśmy odwiedzić tego miasteczka. Teraz wiem, że na pewno kolejnym razem je odwiedzimy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *