Opole – co zobaczyć w stolicy polskiej piosenki?

Wracając w zeszłym roku z Katowic przejeżdżałam przez Opole. I tak mnie to miasto zaciekawiło, że uznałam, że muszę się tu kiedyś wybrać. Minął prawie rok i dotarłam do stolicy polskiej piosenki. Co zwiedzić w Opolu i co zobaczyć? Zapraszam na mój przewodnik po Opolu.

Rynek

Zwiedzanie Opola najlepiej zacząć od rynku. Pośrodku stoi ratusz – siedziba władz Opola przypominająca trochę florencki Palazzo Vecchio. Każdego dnia o 12 z wieży ratusza rozbrzmiewa hejnał Opola.

Miejscem, które trzeba w Opolu zobaczyć jest pomnik Kazimierza I Opolskiego – założyciela miasta. To zupełnie nowa atrakcja Opola – stoi na rynku dopiero od 2018 roku. Pomnik miał być upamiętnieniem 800-lecia nadania praw miejskich Opolu ale stanął na rynku z rocznym opóźnieniem.

A na co warto zwrócić uwagę przy opolskim rynku? Na pewno na kamienicę Książęcą – renesansową, wielokrotnie przebudowywaną. Była domem opolskich książąt do 1532 roku. Do 1952 roku mieściła się w niej apteka pod Lwem – do dziś na elewacji można dostrzec lwa.

Po drugiej stronie rynku warto przyjrzeć się kamienicy, w której do 1822 roku mieścił Zajazd Pocztowy – obecny budynek powstał w 1953 roku na wzór zajazdu. Na powyższym zdjęciu to ta kamienica centralnie na wprost.

Zwiedzając opolski rynek trzeba patrzeć pod nogi 😉 Mieści się tu bowiem Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki – wmurowane w rynek gwiazdy są upamiętnieniem historii polskiej muzyki i polskich wykonawców. Każdego roku podczas festiwalu Polskiej Piosenki odsłaniane są kolejne gwiazdy.

Kościół franciszkanów i kaplica św. Anny

Przy rynku warto zobaczyć kościół i klasztor franciszkanów. W kaplicy św. Annay znajdują się sarkofagi Piastów opolsko-raciborskich i zwornik z orłem piastowskim.

Ulica Krakowska

Spod kościoła można przejść na ulicę Krakowską – główny deptak Opola. Pośrodku deptaka znajdują się ławki muzyczne z zainstalowanymi kodami QR. Po ich zeskanowaniu można obejrzeć filmiki z wywiadami przeprowadzonymi z muzykami podczas festiwalu w Opolu oraz usłyszeć fragmenty najciekawszych festiwalowych koncertów. Ławeczek muzycznych jest w Opolu aż 20!

Przy ulicy Krakowskiej znajduje się piękny budynek Filharmonii Opolskiej.

Przed gmachem znajduje się multimedialna fontanna, która kilka razy dziennie tańczy do słynnych utworów muzyki klasycznej. Wieczorem jest też podświetlana we wszystkie kolory tęczy.

Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego

Tuż obok filharmonii stoi ogromny, 15-metrowy, pomnik poświęcony bojownikom o Polskość regionu potocznie nazywany opolską Nike. Pod pomnikiem tradycyjnie odbywają się obchody święta Pracy, Niepodległości i Konstytucji 3 Maja.

Brońmy Swego Opolskiego

Dosłownie kilka metrów dalej znajduje się pomnik Brońmy Swego Opolskiego – chyba jeden z najbardziej zabawnych i uroczych pomników w Polsce!

Odsłonięty 6 sierpnia 2000 roku pomnik jest symbolem zjednoczenia opolskiego społeczeństwa w walce o zachowanie województwa. Dzięki uporowi mieszkańców istnieje opolskie – najmniejsze województwo w Polsce. Armata w kształcie Wieży Piastowskiej i salutujący ułan – nawiązanie do powstań. Całość stoi na podstawie w kształcie mapy województwa. To miejsce trzeba w Opolu zobaczyć!

Plac Wolności

Pomiędzy dwoma opisanymi przed chwilą pomnikami znajduje się Plac Wolności. Od XIX wieku mieścił się tu budynek rejencji opolskiej, który został zniszczony w czasie II wojny. Dziś znajduje się tu park z fontanną symbolizującą motyli taniec oraz stoliczki do gry w szachy.

Tuż przy placu znajduje się też popularna naleśnikarnia Grabówka, o której pisałam TU.

Miejska Biblioteka Publiczna

Tuż przy placu Wolności mieści się też opolska Biblioteka Publiczna – laureatka Architektonicznych Oscarów ze względu na połączenie eklektycznej kamienicy z nowoczesnym skrzydłem. Na elewacji znajdują się nadruki poezji Edwarda Stachury.

Most Groszowy

Most Groszowy to symbol i jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Opola. Jeśli przeczytacie gdzieś Zielony Mostek to wiedzcie, że chodzi o tę samą konstrukcję. Pochodzi z końca XIX wieku, kiedyś za jego przejście pobuerano myto 1 grosz stąd nazwa. Łączy wyspę Pasieka ze starym miastem.

Muzeum Śląska Opolskiego

Zanim wybierzemy się na wyspę Pasieka wróćmy jeszcze na stare miasto w Opolu. Muzeum Śląska Opolskiego mieści się w budynku uważanym za najstarszy dom mieszczański w Opolu. Mieściła się w nim dawniej szkoła, szpital, apteka, bilbioteka czy kolegium jezuickie.

Kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha

Muzeum znajduje się w sąsiedztwie kościoła, a ten mieści się na najwyższym opolskim wzniesieniu. Stoi w miejscu gdzie wg legendy św. Wojciech chrzcił pogan w 984 roku.

Przy katedrze znajduje się studnia św. Wojciecha, według legend woda z jej źródła miała cudowne właściwości: leczyła chorą cerę, dziewczętom dodawała urody, głosowi pięknej barwy (już wiadomo czemu to właśnie Opole jest stolicą polskiej piosenki), wzmacniała miłość małżeńską, chroniła przed złym słowem, pomówieniem i plotkarstwem! 😉

Wzgórze Uniwersyteckie

Za kościołem rozciąga się wzgórze Uniwersyteckie z collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego z rzeźbą Jonasza Kofty na schodach.

Skwer Artystów

W otaczającym budynek parku znajdują się kolejne atrakcje turystyczne Opola – rzeźby Marka Grechuty, Starszych Panów, Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego i Czesława Niemena.

Z drugiej strony Collegium znajduje się drugi park, a w nim barokowe rzeźby Cztery Pory Roku H. Hartmanna z 1753 roku.

Stoi tu też pomnik Melpomeny – muzy teatru.

W parku upamiętniono też płaskorzeźbą Vacalava Havla. Jego imię nosi też jedna z pobliskich ulic.

Mały Rynek

Dosłownie pod wzgórzem uniwersyteckim znajduje się Mały Rynek. Zgodnie z nazwą jest mniejszy od tego głównego ale też spokojniejszy i zdecydowanie bardziej zielony. Kolejne ciekawe miejsce w Opolu!

Plac św. Sebastiana

Kilka przecznic od Małego Rynku znajduje się plac św. Sebastiana. Mam wrażenie, że to miejsce zupełnie zapomniane przez turystów. Bardzo urokliwy plac zawdzięcza swą nazwę znajdującemu się nieopodal kościołowi św. Sebastiana. Widać, że plac jest świeżo po remoncie – działa tu fontanna, są ławeczki i dużo zieleni. Cudne miejsce!

Wyspa Pasieka

Korzystając z jednego z mostków ze starego miasta można się łatwo dostać na wyspę Pasieka. To bardzo ładne miejsce, gdzie w dodatku znajdują się najciekawsze miejsca i najważniejsze zabytki Opola. Ale po kolei.

Wieża Piastowska

Symbol Opola. Jest pozostałością po Zamku Piastów zburzonym w latach 1928-1930. Kiedyś pełniła funkcję strażnicy na wyspie Pasieka.

Alejka Pamięci Niezwykłych Polek

Tuż obok wieży Piastowskiej, przed Urzędem Wojewódzkim, znajdują się ławeczki upamiętniające wybitne Polki – m. in. Irenę Sendlerową, Wandę Rutkiewicz czy Marię Skłodowską – Curie. W ten sposób upamiętniono 100-lecie uzyskania przez Polki praw wyborczych.

Dosłownie kilka metrów dalej znajduje się mural upamiętniający 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Kolejne ciekawe miejsce w Opolu.

Radio Opole

Na wyspie Pasieka warto zobaczyć siedzibę Radia Opole. Po pierwsze to piękny budynek, a po drugie można zobaczyć dokąd sięgała woda podczas powodzi w 1997 roku.

Dama Pasieczna

Wyspa Pasieka została zalana i mocno ucierpiała w powodzi w 1997 roku. Ksiądz z opolskiej katedry – Stefan Baldy – postanowił ufundować mieszkańcom rzeźbę symoblizującą zjednoczenie mieszkańców w obliczu żywiołu.

Pomnik stoi w ogródku radia Opole, w miejscu gdzie w 1997 roku było 2,5 metra wody.

Amfiteatr

Amfiteatr to najważniejsza i najbardziej znana atrakcja wyspy Pasieka i całego Opola. Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu odbywa się od 1963 roku. Ostatnie lata to już bardziej naleciałości polityczne ale nie oszukujmy się – opolski festiwal to jest kawał historii polskiej muzyki. Przy amfiteatre działa Narodowe Centrum Polskiej Piosenki, w którym odbywają się liczne imprezy kulturalne.

Muzeum Polskiej Piosenki

Nawet jeśli pada to w Opolu jest co robić. A co zwiedzić w Opolu? Oczywiście Muzeu Polskiej Piosenki! Cena biletu wstępu do Muzeum Polskiej Piosenki to 25 zł (stan na lipiec 2020) ale warto – można tu przeżyć arcyciekawą podróż przez historię polskiej muzyki. Można sobie przypomnieć największe polskie przeboje i przenieść się w czasie o 5, 10 czy 20 lat. Można też poznać kulisy opolskiego festiwalu czy… nagrać piosenkę 😉 Obowiązkowy punkt zwiedzania Opola!

Warto zrobić też sobie spacer dookoła amfiteatru – nie brakuje tu murali poświęconych polskiej piosence i festiwalowi.

Staw Zamkowy

Tuż obok Muzeum znajduje się staw zamkowy. Pierwotnie była to fosa otaczająca książęcy zamek Piastowski. Staw po powodzi w 1997 roku został zamieniony w największą fontannę w Opolu.

Tuż obok stawu znajduje się kamień upamiętniający synagogę spaloną w czasie kryształowej nocy w 1938 roku.

Baszta artyleryjska i mury obronne

Z wyspy Pasieka wracamy znowu na stare miasto. Po drodze pojawiają się mury obronne datowane na końcówkę XIII wieku. Warto wejść na mury, by zobaczyć katedrę w całej okazałości.

Katedra św. Krzyża

Katedrę – jedną z największych atrakcji Opola – widać z wielu miejsc. Jej 73-metrowe wieże są najwyższymi w całym Opolu. Najcenniejszym zabytkiem katedry jest obraz Matki Boskiej Opolskiej otoczony kultem religijnym.

Gotycki kościół powstał za czasów Bolesława Chrobrego, w 1024 roku otrzymał relikwie Krzyża świętego od królewicza węgierskiego – św. Emeryka.

Warto zwrócić uwagę na kaplicę Piastowską z sarkofagiem ostatniego księcia opolskiego Jana Dobrego.

Przed katedrą stoi pomnik ks. Jana Popiełuszki.

Pomnik Papy Musioła

Spacerując wzdłuż Młynówki można napotkać pomnik Papy Musioła – opolskiego samorządowca, inicjatora Festiwalu Polskiej Piosenki. Pomnik Musioła odsłonięty w 2008 roku ukazuje go z teczką w ręce i targanym przez wiatr krawatem. 

Opolska Wenecja

Tu zaczyna się Opolska Wenecja – warto popatrzeć na kamieniczki nad Młynówką i przejść się bulwarami nad Młynówką. Bardzo fajnie miejsce na spacer w Opolu!

Opolska Ceres

I jeszcze jedno ciekawe miejsce w Opolu. Ceres to bogini urodzaju. Fontanna z 1907 roku znajduje się na placu Daszyńskiego. U stóp Ceres można zobaczyć postacie symbolizujące opolskie rolnictwo, flisactwo, żeglugę i przemysł cementowy.

Muzeum Wsi Opolskiej

Co warto zwiedzić w Opolu jeśli ma się trochę więcej czasu? Na pewno Muzeum Wsi Opolskiej.

Stanowi je 50 zabytkowych obiektów architektury wiejskiej z regionu Opolszczyzny. Można zobaczyć tu domy, szkołę, spichlerze, wiatraki, młyn, kuźnię, kościół, sklep, karczmę śląską i wiele innych zabudowań.

Nie jest to największy ani najciekawszy skansen w Polsce ale i tak warto się tu wybrać, żeby zobaczyć ciekawą wiejską architekturę tego rejonu. W części zabudowań znajdują się przewodnicy, którzy bardzo ciekawie opowiadają.

Cena biletu do Muzeum Wsi Opolskiej to 12 zł. Czas zwiedzania 1 – 3 godziny. Dojazd autobusem miejskim 5 lub 9 (z dworca lub ul. Piastowskiej blisko centrum). Bilet 2,60zł.

Wyspa Bolko

I jeszcze jedno ciekawe miejsce, gdzie warto się wybrać jeśli przyjeżdżacie do Opola na dłużej niż jeden dzień. Wyspa Bolko to jeden wielki park miejski – oaza zieleni i ucieczka od zgiełku miasta. Świetne miejsce na długi spacer czy wycieczkę rowerową.

Jeśli wybieracie się do Opola z dziećmi to pewnie nie ominie was wizyta w zoo, które znajduje się właśnie na wyspie Bolko.

Przepięknie jest tu latem kiedy kwitnie lawenda.

Są też stawy i miejsca gdzie można spędzić czas nad wodą. Bajka! Koniecznie tak zaplanujcie zwiedzanie Opola, żeby spędzić tu co najmniej kilka godzin.

Lamy

spacerując po Opolu niejednokrotnie zobaczycie… lamy. Pierwsza wita podróżnych już przy dworcu PKP. W opolu istnieje stworzyszenie Opolskie Lamy, które od 2003 roku organizuje festiwal filmowy, którego celem jest szerzenie dorobku polskiej i światowej kinematografii.

Opole – czy warto?

Bez wątpienia warto. Opole to piękne miasto pełne ciekawych miejsc, zabytków i atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Są też świetne warunki do aktywnego wypoczynku, spacerów i wycieczek rowerowych. Ja jestem Opolem zauroczona!

Na ile czasu zaplanować wycieczkę do Opola? Czy wystarczy jeden dzień? Myślę, że jeden dzień w Opolu to za mało. żeby zobaczyć wszystkie ciekawe miejsca i spokojnie pospacerować i poczuć klimat miasta to trzeba tu spędzić co najmniej 2 dni. W jeden dzień da się tak na szybko zobaczyć wszystkie najważniejsze miejsca ale to tak w biegu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *