Świnoujście – co zobaczyć w polskim Amsterdamie?

Świnoujście – kraina 44 wysp nazywana polskim Amsterdamem. Świnoujście 2020 – wyjazd dla mnie wyjątkowy, bo pierwszy po prawie 4-miesięcznej (!!!) przerwie spowodowanej koronawirusem. Do tego organizowany na wariackich papierach, bo w tym czasie miałam jechać do Opola. Ale z Opola zrezygnowałam ze względu na pogodę (ulewy i zagrożenie powodziowe) i ostatecznie zakotwiczyłam w Świnoujściu. Był to mój powrót do tego miasta po ponad 15 latach. Świnoujście bardzo się zmieniło – na szczęście na plus. Zatem czas na zwiedzanie Świnoujścia!

Promenada

Co zobaczyć w Świnoujściu? Oczywiście promenadę! Jak w każdym kurorcie tak i w Świnoujściu promenada jest sercem miasta w czasie wakacji. O ile w innych miejscach bywa to miejsce jarmarczne, głośne, męczące i nie do zniesienia to promenada w Świnoujściu jest baaaardzo przyjemna. Jest pięknie odnowiona, obsadzona roślinnością, otoczona pięknymi kamienicami, restauracjami i knajpkami. Ale nie ma w tym wszystkim straganiarstwa rodem z np. Międzyzdrojów. Promenada jest bardzo długa – w pewnych miejscach spokojniejsza, w innych bardziej głośna ale wszędzie fajna.

W Świnoujściu jest o tyle fajnie, że rownolegle do tej promenady spacerowej jest ścieżka rowerowa (na pewnym odcinku), a także taki taras spacerowy wśród wydm. Naprawdę wszystko na najwyższym poziomie.

Przy promenadzie, przy zejściu nr 1 na plażę w Świnoujściu znajdują się tężnie z solanką ze świnoujskiego uzdrowiska. Jest to najnowsza atrakcja turystyczna Świnoujścia – tężnie zostały oddane do użytku mieszkańcom i turystom dopiero w maju tego roku.

Kilkaset metrów dalej, przy tej samej promenadzie, znajduje się muszla koncertowa – kolejne miejsce, które warto zobaczyć w Świnoujściu.

Deptak – ul. Słowackiego

Jeśli jednak na świnoujskiej promenadzie jest dla Was za głośno to można przejść na równoległą ul. Słowackiego – znajduje się tam deptak z kilkoma restauracjami, sklepikami i wypożyczalniami rowerów.

Przy deptaku znajduje się kolejna atrakcja Świnoujścia – kula ziemska postawiona w 2015 roku z okazji 250-lecia nadania praw miejskich miastu.

Stawa Galeriowa i Stawa Młyny

Idąc deptakiem do samego końca, do falochronu i do ujścia Świny dochodzi się do chyba najbardziej malownicznego miejsca w całym Świnoujściu – plaży z charakterystycznymi znakami nawigacyjnymi. Pierwszy z nich to Stawa Galeriowa.

Drugi – zdecydowanie bardziej popularny – Stawa Młyny. Jest to 10-metrowy znak nawigacyjny z 1873 roku w kształcie wiatraka. Symbol Świnoujścia. Najbardziej instagramowe miejsce w Świnoujściu 😉 Wieńczy zachodni falochron stworzony na początku XIX wieku.

Latarnia morska

Latarnia morska w Świnoujściu to najwyższa latarnia morska w Polsce i jedna z najwyższych na świecie. Ma aż 68 metrów wysokości, wybudowano ją w 1857 roku. Niemcy podczas II wojny światowej kazali ją wysadzić – na szczęście do tego nie doszło. Pod koniec XX wieku latarnia przeszła generalny remont i od 2000 roku można ją zwiedzać.

Park Zdrojowy

Park Zdrojowy w Świnoujściu został założony w 1826 roku, ma powierzchnię aż 40 ha. jest to idealne miejsce, żeby uciec od upału i zgiełku kurortu. Park jest bardzo dobrze utrzymany – są tu ścieżki piesze i rowerowe, są ławki. Ogrom zieleni w środku miasta. Jeśli jesteście miłośnikami botaniki to w parku można znaleźć kilkadziesiąt gatunków roślin.

Świnoujście – fortyfikacje

Świnoujście to jedyna w Polsce twierdza morska, której celem była obrona portu. Do 1922 roku w Świnoujściu znajdowała się radziecka baza okrętów wojennych.

Do dziś zachowało się sporo fortyfikacji, a w najlepszym stanie są Fort Anioła, Fort Zachodni i Fort Wschodni zwany fortem Gerharda.

Fort Anioła swoją nazwę zawdzięcza podobieństwu do rzymskiego Zamku Anioła. Przyznacie, że podobieństwo jest uderzające 🙂 Fort Anioła w Świnoujściu można zwiedzać – niestety ja dotarłam do niego tuż przed zamknięciem i już mnie nie wpuszczono do środka. Ale warto go zobaczyć chociaż z zewnątrz.

Fort Zachodni znajduje się kilkaset metrów od fortu Anioła – ze zwiedzaniem miałam dokładnie taką samą historię i zobaczyłam go tylko z zewnątrz. Ale forty to bardzo popularna atrakcja Świnoujścia i można je włączyć w plan zwiedzania Świnoujścia.

Fort Gerharda znajduje się po drugiej stronie rzeki Świny.

Plaża

Morze to i oczywiście plaża. Plaża w Świnoujściu to najszersza, a według wielu też najpiękniejsza plaża w Polsce. W rankingach najpiękniejszych plaż nad Bałtykiem Świnoujście zawsze jest w czołówce. Trzeba przyznać, ze plaża jest bardzo przyjemna – bielutki, drobniutki piasek, czysta (i zaskakująco ciepła jak na Bałtyk!) woda, podstawowa infrastruktura. W Świnoujściu trzeba się wybrać na plażę!

Plac Wolności

Odchodząc trochę od dzielnicy nadmorskiej Świnoujścia warto się wybrać na plac Wolności. Jest to zrewitalizowany, tętniący życiem plac otoczony kawiarnianymi ogródkami. Pośrodku znajduje się ulubiona atrakcja dzieci w Świnoujściu – fontanna, w której się pluskają. Powiem szczerze, że w jeden upalny dzień aż tym dzieciakom zazdrościłam – byłam już tak wymęczona słońcem, że najchętniej też bym wskoczyła między te słupy wody 😉

Przy placu Wolności w świnoujściu znajduje się Kapsuła Czasu – kolejny sposób upamiętnienia 250-lecia nadania praw miejskich.

Plac Słowian

Z placu Wolności można przejść na plac Słowian, przy którym stoi pomnik poświęcony bohaterom walk o niepodległość. Przy placu Słowian znajduje się też informacja turystyczna Świnoujścia – nie wiem czy ze względu na koronawirusa, czy z jakiegoś innego ale w weekendy jest zamknięta. Trochę mnie to osłabiło – w mieście gdzie najwięcej turystów jest właśnie na weekend informacja turystyczna działa tylko od poniedziałku do piątku…

Plac Rybaka

Z placu Słowian już bliziutko do placu Rybaka. Przy placu znajduje się ciekawe miejsce, które warto zwiedzić w Świnoujściu – Muzeum Rybołówstwa Morskiego.

Muzeum mieści się w budynku dawnego ratusza. Wystawa podzielona jest na 2 części – jedna skupia się na rybołówstwie i Bałtyku, druga na historii Świnoujścia.

Na skwerze przed ratuszem znajdują się dwie ogromne kotwice oraz pomnik poświęcony tym, którzy nie wrocili z morza. Takie pomniki znajdują się w wielu nadmorskich miejscowościach i zawsze robią przejmujące wrażenie.

Po przeciwnej stronie placu znajduje się Wybrzeże Władysława IV – jeden z deptaków Świnoujścia. Nazwa ulicy nie jest przypadkowa – król Władysław IV marzył o stworzeniu wielkiej floty bałtyckiej. Tu cumują też statki wycieczkowe, którymi można się wybrać w rejs po Bałtyku ze Świnoujścia.

Wracając nad morze warto przejść kolejnym deptakiem Świnoujścia – ulicą Bohaterów Września. Tu także można coś zjeść czy posiedzieć w jakimś przyjemnym kawiarnianym ogródku.

Wieża widokowa – Cafe Wieża

Co jeszcze warto zwiedzić w Świnoujściu? Warto zobaczyć miasto z góry! Neogotycka wieża mieści się przy ul. Piłsudskiego. Jest pozostałością po ewangelickim kościele Marcina Lutra, który został zniszczony w czasie II wojny światowej. Dziś służy jako punkt widokowy i kawiarnia. Cena biletu wstępu na wieżę wynosi 10 zł (6zł dla dzieci) – przy ładnej pogodzie widoki są naprawdę pocztówkowe. można zobaczyć wybrzeże, port, stare miasto i ogrom zieleni w Świnoujściu. Warto!

Kościół Stella Maris

Neogotycki kościół przy ul. Piastowskiej poświęcony jest Matce Boskiej Stella Maris – Gwieździe Morza, opiekunce żeglarzy.

Kościół Chrystusa Króla

Znajduje się przy placu Kościelnym. Powstał w miejscu gotyckiego kościoła w latach 1788-1792. Pod sklepieniem kościoła wisi model żaglowca wojennego. Wieża kościoła służy jako punkt widokowy – można stąd też podziwiać panoramę Świnoujścia.

Amfiteatr

Przy ul. Chopina znajduje się miejski amfiteatr im. Marka Grechuty – fajnie zobaczyć go z góry, właśnie z którejś z wież widokowych Świnoujścia.

Świnoujście – czy warto?

Warto! Mimo iż wyjazd do Świnoujścia planowałam dopiero we wrześniu to kilka czerwcowych dni spędzonych w tym mieście będę bardzo miło wspominać! Świnoujście jest pięknie zrewitalizowane, nie brakuje tu ciekawych miejsc ani atrakcji dla dzieci i dorosłych. Leniuchy mogą odpoczywać na plaży, ci którzy lubią spędzać wakacje aktywnie mają tu dziesiątki kilometrów szlaków pieszych i ścieżek rowerowych. W Świnoujściu jest co robić przy pięknej pogodzie, jest co robić w deszcz. No a jeśli już zobaczycie wszystkie ciekawe miejsca w Świnoujściu to miasto jest świetną bazą wypadową do zwiedzania wyspy Wolin czy niemieckiego wybrzeża Bałtyku. Ale o tym już w następnych wpisach 🙂

Mam nadzieję, że mój przewodnik po Świnoujściu pozwoli Wam opracować własny plan wycieczki po Świnoujściu.

A TUTAJ możecie poczytać o tym gdzie dobrze zjeść w Świnoujściu.

4 odpowiedzi do “Świnoujście – co zobaczyć w polskim Amsterdamie?”

  1. Bardzo przydatny przewodnik, dzięki za jego napisanie! Nie byłem nigdy w Świnoujściu i żona mi go poleciła przeczytać, abym się zmotywował 🙂

  2. Fajny przewodnik po mieście ten artykuł.Wybieram się 1 wraz do Świnoujścia w sierpniu z synem na urlop 7dniowy na pewno odwiedzę te miejsca polecane przez Ciebie. Zwłaszcza że będę mieszkać blisko na Słowackiego🙂.Ciekawe jak długo przyjdzie mi czekać na przeprawienie się promem z autem na drugą stronę miasta?Wyprawa przeprawa😃

    1. W zeszłym roku te przeprawy promowe szły całkiem sprawnie. Życzę udanego wyjazdu 🙂 Ja naprawdę miło wspominam Świnoujście 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *