Wolin – atrakcje miasta Słowian i Wikingów. Co zobaczyć w Wolinie?

Wolin – pierwszy morski port Piastów, dziś niewielka miejścowość na wyspie o tej samej nazwie słynąca z festiwalu Wikingów. 1000 lat temu Wolin był starosłowiańskim grodem Wineta i jednym z największych miast ówczesnej Europy! Wolin uwieczniono w skandynawskiej mitologii jako wyśnioną krainę wikingów – Jomsborg.

Skansen Wikingów i Słowian

Co zobaczyć w Wolinie? Oczywiście skansen! A właściwie Centrum Słowian i Wikingów, które znajduje się na wyspie Ostrów. Skansen tworzy 27 obiektów nawiązujących do wczesnośredniowiecznej zabudowy Wolina. Można tu zobaczyć chaty, łódź wikingów, można postrzelać z łuku oraz podziwiać panoramę miasta Wolin znad rzeki Dziwny.

Jedna z ciekawszych atrakcji skansenu Wikingów to kamień runiczny poświęcony Świętosławie – córce Mieszka I.

W skansenie można też zjeść świeżo wypiekane drożdżówki czy napić się kwasu chlebowego.

Cena biletu wstępu do skansenu Wikingów to 11zł dla dorosłych i 9 zł dla dzieci. Mimo iż skansen jest niewielki to bardzo ciekawy i zdecydowanie warto się tu wybrać zwiedzając Wolin, nie tylko z dziećmi.

Urząd miasta – ratusz

Ale Wolin to nie tylko skansen. Jakie jeszcze atrakcje oferuje turystom Wolin? Na pewno warto zobaczyć ratusz. Uchodzi za jeden z najładniejszych budynków w Wolinie. Zbudowany został w XIX wieku z czerwonej cegły. Prezentuje styl neogotycki i nawiązuje do średniowiecznej architektury obronnej. Trudno nie zwrócić uwagi na ostrołukowe okna i wieżę z zegarem.

Na budynku znajduje się takze herb Wolina – gryf z kwiatem ostu.

Tuż obok ratusza znajduje się kolejna atrakcja Wolina – muzeum regionalne im. Andrzeja Kaubego. Przedstawia ono historię miasta jak i całej wyspy Wolin. Tuż przy muzeum mieści się informacja turystyczna miasta Wolin oraz pomnik poświęcony ofiarom morza.

Stare miasto Wolin

Stare Miasto w Wolinie nie jest duże ale też ma kilka ciekawych miejsc.

Na pewno warto zobaczyć rzeźbę Świętowida – boga wojny i światła, najważniejszego bóstwo Słowian.

Niedaleko pomnika znajduje się zarys fundamentow kościoła św. Wojciecha Jerzego. Po prostu kamień między blokami… Tak dziwne, że aż ciekawe 😉

Kościół św. Mikołaja

Zabytek Wolna, którego nie da się przeoczyć to katedra. Ogromna budowla widoczna jest z rynku, głównych ulic czy ze skansenu. Kościół św. Mikołaja w Wolinie wybudowano w XIII wieku, wielokrotnie go przebudowywano. Ostatni remont zakończył się w 2000 roku.

Rynek w Wolinie

Kościół znajduje się bardzo blisko rynku w Wolinie. Niestety rynek pozbawiony jest uroku z tego względu, że służy jako parking. Kamieniczki służą jako sklepy i punkty usługowe. Trochę szkoda – myślę, że miasto wiele by zyskało gdyby rynek zamknięto dla ruchu kołowego i zrewitalizowano.

Niedaleko rynku znajduje się park, a w nim kamień runiczny Heralda Sinozębego – króla duńskiego, który panował nad Wolinem w X wieku. Ślady Słowian i Wikingów naprawdę są widoczne na każdym kroku. Spacerując po Wolinie trzeba się uważnie rozglądać!

Port na rzece Dziwna

I ostatnie atrakcja Wolina – bardzo ciekawe i przyjemne miejsce jakim jest port. W słoneczny dzień można by tu spędzić cały dzień. Nabrzeże rzeki Dziwna jest pięknie odnowione – są ławki gdzie można przysiąść, jest dużo zieleni. Z portu można podglądać skansen.

Wolin – czy warto?

Zdecydowanie! Zwiedzając wyspę Wolin koniecznie trzeba się na kilka godzin wybrać do miasta Wolin. Większość turystów ogranicza się tylko do skansenu, a jak widzicie miasto Wolin ma też inne atrakcje. Spacer po rynku i porcie zajmie 1 – 2 godziny, to jest niewielki teren więc tym bardziej warto!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *