Okolice Ustki – atrakcje na jednodniową wycieczkę rowerową z Ustki

Okolice Ustki oferują wiele atrakcji turystycznych dla dorosłych i dla dzieci. Miejsca, które tu opiszę zwiedziłam podczas jednodniowej wycieczki rowerowej – zrobiłam ok. 40 km. Taką samą wycieczkę możecie zrobić samochodem. Zatem zapraszam na przegląd atrakcji okolic Ustki.

Duninowo

Pierwszy przystanek na mojej wycieczce dookoła Ustki drodze zrobiłam we wsi Duninowo. Nie jest to żaden kurort ani super ciekawe miejsce ale można zobaczyć pierwsze domy w kratę i kościół. I chwilę odpocząć po pierwszych kilometrach w nogach 😉

Nieco dalej znajduje się Duninówko, którego strzeże taki oto ktoś 😉

Starkowo – Zagroda Śledziowa

Starkowo to wieś położona 9 km od Ustki. Pewnie nikt by nigdy o niej nie usłyszał gdyby nie Zagroda Śledziowa i Muzeum Śledzia! Jako wielka fanka tej niepozornej ryby (o czym pisałam już wielokrotnie) musiałam Śledziową Zagrodę odwiedzić!

Muzeum Śledzia przybliża właściwości zdrowotne śledzi (to jedno z najlepszych źródeł kwasów omega3!) oraz przedstawia historię połowu śledzi w Polsce i Europie.

Spędzając wakacje w Ustce po prostu trzeba się wybrać do Zagrody Śledziowej. Samochodem to dosłownie kilka minut, a przy ładnej pogodzie taka wycieczka rowerowa jak moja jest prawdziwą przyjemnością! Wszystkie pozytywne opinie o Zagrodzie śledziowej są jak najbardziej zasłużone! To unikatowe miejsce na mapie Polski, które warto zobaczyć!

I na koniec kilka informacji praktycznych. W sezonie 2020 godziny otwarcia Zagrody Śledziowej to 11 – 18, 7 dni w tygodniu. Zwiedzanie zagrody Śledziowej jest bezpłatne.

Zagroda Śledziowa to nie tylko muzeum ale też restauracja, gdzie w menu królują oczywiście śledzie. Można tu spróbować śledzia po skandynawsku (z buraczkami – to właśnie tego jadłam), śledzia po kaszubsku czy śledzia w ziołach.

Znajduje się tu także sklep gdzie można zakupić kilkanaście różnych rodzajów śledzi! I ten jeden raz żałowałam, że wybrałam się do zagrody rowerem – w innym wypadku na pewno nie wróciłabym z pustymi rękami.

Zagroda Śledziowa umożliwia też noclegi w pięknym pensjonacie z 1832 roku.

A samo Starkowo też jest bardzo ładną wioską.

Swołowo

Stolica Krainy w Kratę, jedna z najpiękniejszych wsi na Pomorzu – tak reklamuje się Swołowo. I wiecie co? Nie ma w tym ani trochę przesady. Swołowo jest przepiękne! I nie mówię o samym muzeum ale architektura wioski zachwyca. Szczególnie latem gdy kraciaste domy ozdabiają kolorowe kwitnące kwiaty – bajka!

Główna atrakcja Swołowa to Muzeum Kultury Ludowej Pomorza – rozsiany po całej wiosce skansen. Zwiedzanie zaczyna się w budynku nr 6 – tam mieści się kasa. Cena biletu obejmującego zwiedzanie całej wioski Swołowo to 16zł.

Zwiedzanie Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie obejmuje wystawę Kraina w Kratę, która mieści się w oborze z początku XX wieku. W sąsiedniej stodole z kolei można oglądać ekspozycję prezentującą historię i kulturę mieszkańców regionu.

W kolejnej zagrodzie można poznać tradycje tkackie Pomorza.

W budynkach gospodarczych można zobaczyć murowaną z kamieni chłodnię oraz piec chlebowy.

Znajduje się tu też przepiękny ogródek – właśnie dlatego uwielbiam zwiedzać skanseny latem.

Po zobaczeniu tej części muzeum trzeba przejść nieco dalej – na sam koniec wsi. Tam mieści się Dom Zagrodnika z wystawami czasowymi, Dom Chlebowy oraz Kuźnia. Za zabudowaniami widać agrorezerwat.

Stąd trzeba wrócić do centrum wsi gdzie można zwiedzać Zagrodę Albrechta – chyba najbardziej znany element Swołowa. Składa się z sześciu wolno stojących budynków, z których cztery tworzą zamkniętą czworoboczną zagrodę.

Zagroda składa się z budynku Bramnego – wjazdu na podwórze, szkieletowej stodoły – najstarszego budynku w zagrodzie (z 1858 roku), domu mieszkalnego (ze zrekonstruowanymi wnętrzami z okresu międzywojennego) i budynku inwentarskiego (dziś mieści wystawy dotyczące browarnictwa i kuchni pomorskiej).

Ostatni ale niesamowicie ważny element zagrody w Swołowie to gospoda pod Wesołym Pomorzaninem. Budynek z 1938 roku otacza bajowy ogród. Dawniej w budynku mieściły się mieszkania dla robotników rolnych, dziś mieści się tu restauracja słynąca z wyrobów z gęsiny.

W Swołowie odbywają się różne cykliczne imprezy, które jeszcze bardziej przybliżają kulturę Pomorza – niestety w tym roku z oczywistych względów wszystkie zostały odwołane.

W Swołowie znajduje się też manufaktura serów zagrodowych. Mieści się tuż wjeździe do wsi. Można tu kupić sery zagrodowe.

Moja wycieczka zakończyła się na zwiedzaniu Swołowa (no i oczywiście powrocie – pod wiatr! do Ustki) ale jeśli chcielibyście coś jeszcze zobaczyć w okolicach Ustki to w miejscowości Krzemienica znajduje się gospodarstwo pszczelarskie Wędrowna Barć. Można tu zakupić miody i wyroby pszczelarskie oraz kozie sery. W pasiece mieści się też agroturystyka – jeśli chcielibyście spędzić tu więcej czasu.

Kraina w Kratę – czy warto?

Jak widzicie okolice Ustki są przepiękne i warto chociaż na jeden dzień wstać z leżaka i ruszyć na zwiedzanie okolic. Nieważne czy wybierzecie rower, czy samochód na pewno nie będziecie żałować. Kraina w Kratę i Zagroda Śledziowa to najładniejsze i najfajniejsze atrakcje okolic Ustki i warto je zobaczyć!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *