Ostróda – atrakcje i ciekawe miejsca Letniej Stolicy Warmii i Mazur. Co warto zobaczyć w Ostródzie?

Ostróda to dokładnie ten sam przypadek co Opole. W zeszłym roku w drodze do Giżycka mijałam Ostródę i tak sobie pomyślałam, że to całkiem fajne miejsce i trzeba tu kiedyś przyjechać na dłużej. Minęło kilka miesięcy i oto jestem! Co prawda wakacje spędziłam we wsi pośrodku niczego ale do Ostródy wpadłam na jeden dzień. Efektem tej wycieczki jest ten przewodnik po atrakcjach i ciekawych miejscach Ostródy. Gotowi? To zwiedzamy!

Ostróda nazywana jest letnią Stolicą Warmii i Mazur. Zwiedzanie Ostródy w jeden dzień jest jak najbardziej możliwe, bo nie jest to miasto gdzie stoi zabytek na zabytku (Ostróda wielokrotnie ulegała pożarom) ale warto spędzić tu co najmniej kilka dni, bo okolice Ostródy zachęcają do wycieczek – jest tu bardzo dużo tras rowerowych, a 5 jezior otaczających Ostródę oferuje możliwość aktywnego wypoczynku. Ostróda to możliwość korzystania z rowerków wodnych, nart wodnych czy motorówek. Ostróda oferuje atrakcje i dla dorosłych i dla dzieci.

Ostróda – atrakcje

Główne atrakcje turystyczne i wszystkie (prawie) fajne miejsca w Ostródzie koncentrują się w okolicach jeziora Drwęca. Przy części linii brzegowej jeziora znajduje się promenada i Bulwar Europejski. Jest to pięknie zagospodarowany teren ze ścieżkami rowerowymi i drogami dla pieszych, obsadzony roślinnością, z postawionymi ławeczkami i leżakami – fantastyczne miejsce na spacer i relaks w Ostródzie!

Spacerując promenadą warto zobaczyć kilka miejsc w Ostródzie. Jednym z nich jest amfiteatr – miejsce gdzie w letnie weekendy odbywają się liczne koncerty, spektakle i wydarzenia kulturalne.

W parku obok znajduje się pomnik Kościuszki.

Nieco dalej kolejna atrakcja Ostródy – fontanna. Teoretycznie jest to fontanna i to nawet multimedialna (teoretycznie gra dwa razy dziennie). Niestety wszystkie fontanny w Ostródzie (zapewne ze względu na COVID) były nieczynne.

Tu znajduje się też małe molo – miejsce, które warto odwiedzić w Ostródzie. Spacerując promenadą można napotkać kilka innych pomostów ale wszystkie zniszczone i niedostępne dla turystów – jedynie to właściwe molo można przejść.

Kolejne ciekawe miejsca w Ostródzie to Park Collisa i wieża Bismarcka. Wieża była pierwszą tego typu budowlą w Prusach Wschodnich. Oddano ją do użytku w 1902 roku. Obecnie wieża jest w remoncie i nie jest udostępniona do zwiedzania. Park Collisa to z kolei miejsce na aktywny wypoczynek w Ostródzie.

Dosłownie 3 kroki za parkiem znajduje się plaża miejska w Ostródzie. Jest niewielka ale jest.

Wracając do ścisłego centrum Ostródy trzeba zobaczyć zamek. W 1807 roku na zamku przebywał Napoleon, o czym przypomina wmurowana w zamku tablica. Pierwsza wzmianka o zamku w Ostródzie pochodzi z 1300 roku – wtedy była to budowla drewniana. Zamek był wielokrotnie niszczony (ostatnio w 1945 roku) i odbudowywany.

W Zamku mieści się Centrum Kultury, galeria, biblioteka miejska w Ostródzie oraz muzeum gdzie można zobaczyć wystawę Z dziejów Ostródy i okolic.

Tuż obok zamku w Ostródzie znajduje się piękny, świeżo odrestaurowany urząd miasta.

Fontanna Trzech Cesarzy

Co jeszcze warto zobaczyć w Ostródzie? Pomnik z 1907 roku upamiętnia panowanie 3 cesarzy w 1888 roku – Wilhelma I, Fryderyka III i Wilhelma II. Dzisiejsza kolumna jest rekonstrukcją z 2004 roku jako pomnik jedności europejskiej. Pomnik stoi na tzw. Małym Rynku Ostródy – jednym z niewielu w Europie rynków w kształcie trójkąta.

Budynek Informacji Turystycznej mieści się na placu, który pełnił kiedyś rolę Starego Rynku Ostródy. Mały i duży rynek oddziela (a może łączy?) budynek ratusza.

Jeden z nielicznych zabytków Ostródy to Brama Garncarska, a raczej jej pozostałości. Brama Garncarska była jedną z czterech bram prowadzących do Ostródy.

Ulica Czarnieckiego

Stąd warto przejść przez tory kolejowe do ul. Czarnieckiego. Zaraz na początku można zobaczyć bryłę kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, a nieco dalej wieżę kościoła ewangelicko-augsburskiego. Wieża służy jako taras widokowy na Ostródę i okolice.

Niedaleko kościoła znajduje się park (zwany parkiem przy pasażu) gdzie w 2018 roku odsłonięto pomnik upamiętniający 100-lecie odzyskania Niepodległości. Znajdują się tu też dwie kawiarnie z pięknymi ogródkami wychodzącymi na parkową zieleń. I kolejna nieczynna fontanna.

No i ostatnia bardzo ważna kwestia – gdzie zjeść w Ostródzie? Ja byłam w mieście krótko i jadłam tylko w restauracji Lalo ale z czystym sumieniem mogę ją polecić. Przegenialna sałatka z kozim serem, burakiem i orzechami w słonym karmelu. Do tego sympatyczna obsługa i piękne widoki – zdecydowanie warto.

Ostróda – czy warto?

Jak widzicie Ostróda mimo iż ma nieliczne zabytki to jest miastem gdzie jest co robić i co zwiedzać. W Ostródzie można spędzać czas leniwie (plażowanie nad jednym w 5 jezior) i aktywnie – rowerem lub uprawiając sporty wodne. Planując wyjazd na Mazury zdecydowanie warto rozważyć Ostródę i okolice.

2 odpowiedzi do “Ostróda – atrakcje i ciekawe miejsca Letniej Stolicy Warmii i Mazur. Co warto zobaczyć w Ostródzie?”

  1. Polecam też jezioro kajkowskie (sajmino) z trasą spacerowa wokol jeziora, duża plaża miejska z placami zabaw, boiskiem do siatkówki plażowej. Nad jeziorem drwęckim jest też dla dzieci park collisa z gokartami oraz strefę aktywności rodzinnej z małym parkiem linowym.

    1. jakoś mnie atrakcje dla dzieci niezbyt interesują 😉 ale dzięki – może komuś z Czytelników się przyda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *