Ciekawe miejsca w okolicach Wrocławia – Brzeg – co zobaczyć?

Do Brzegu można łatwo dotrzeć z Opola lub z Wrocławia. To fajne miejsce na kilkugodzinną wycieczkę – bo nawet jeden dzień w Brzegu to chyba trochę za długo 😉 Miasto jest urocze i zdecydowanie warte odwiedzić. A co warto zobaczyć w Brzegu? Zapraszam na mój przewodnik.

Plac Dworcowy i dworzec PKP

Do Brzegu przyjechałam pociągiem. I pierwsze miejsce, które warto zobaczyć w Brzegu to dworzec kolejowy. Wybudowany pod koniec XIX wieku wyróżnia się elewacją ozdobioną ceramicznymi głowami greckich bogów – Hermesa, Ateny i Zeusa.

Za dworcem znajduje się mały park – Plac Dworcowy. Jeśli macie chwilę do odjazdu pociągu to można tu usiąść na ławeczce i poczekać w miłych okolicznościach przyrody.

Plac Kościelny w Brzegu

Z dworca PKP do centrum Brzegu najlepiej dojść ulicą Piastowską. Wokół niej można podziwiać piękne, stare kamienice. Jedne są odnowione, inne zniszczone ale wszystkie robią ogromne wrażenie.

Pośrodku placu stoi jedna z największych atrakcji Brzegu – kościół św. Mikołaja. Przed kościołem stoi pomnik Jana Pawła II (też duży ale z racji ogromnej bryły za nim nie wydaje się tak wielki). Kościół św. Mikołaja to jeden z największych gotyckich budynków na całym Śląsku, wpisany jest do rejestru zabytków.

Nieco dalej rozciąga się plac Polonii Amerykańskiej i Brzeskie Centrum Kultury.

Ratusz miejski w Brzegu

Z placu Kościelnego ulicą Mleczną można przejść na stary rynek w Brzegu. Nad rynkiem góruje ratusz miejski z sukiennicami. Niestety podczas mojej wizyty w Brzegu ratusz był w remoncie – zasłonięty rusztowaniami. A podobno jest to najpiękniejszy renesansowy ratusz w Polsce! Trzeba będzie wrócić po remoncie i sprawdzić.

Przy rynku znajdują się liczne kamienice – niektóre naprawdę pięknie odrestaurowane, inne trochę sypiące się ale wszystkie urocze.

Kościół świętych Apostołów Piotra i Pawła

Spod ratusza kierujemy się w stronę Odry. Nad rzeką stoi kolejne ciekawe miejsce w Brzegu – kościół św. Piotra i Pawła. Niestety był zamknięty i nie mogłam go zobaczyć w środku.

Park nad Odrą

Spod kościoła ulicą Nadodrzańską można przejść do parku nad Odrą podziwiając po drodze panoramę miasta znad wody. Małe wysepki wyglądają pocztówkowo!

Park nad Odrą

Park nad Odrą to jeden z wielu parków w Brzegu. Dużo zieleni, ławek, plac zabaw dla dzieci – fajne miejsce na odpoczynek w Brzegu.

Zamek Piastów Śląskich

Zaraz za parkiem znajduje się najważniejszy zabytek Brzegu – Zamek Piastów Śląskich. Uchodzi za najwspanialszą rezydencję czasów renesansu w Polsce. Warto zobaczyć bramę wjazdową z kamiennymi postaciami fundatorów zamku, popiersiami 12 władców Polski i 12 książąt śląskich.

W zamku znajduje się Muzeum Piastów Śląskich, które można zwiedzać.

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Obok zamku kolejna atrakcja turystyczna Brzegu – kościół Krzyża Świętego. Niestety również w remoncie i niedostępny dla zwiedzających.

A szkoda, bo w tym kościele znajduje się pieta brzeska – Matka Boska Bolesna ubrana jest w prawdziwą suknię i ma prawdziwe włosy.

Przy placu Zamkowym gdzie znajduje się kościół i zamek można też znaleźć kilka pomników, m. in. Trójcy Świętej.

Przechodząc przez plac Bramy Wrocławskiej przed oczami pojawia się ogromny Pomnik Zwycięstwa zwany przez mieszkańców Brzegu pomnikiem hydraulika 😉 Od lat co jakiś czas pojawia się w mieście inicjatywa usunięcia pomnika.

Stąd proponuję wrócić na stare miasto ulicą Chrobrego. Po prawej stronie można zobaczyć Park nad Fosą im. Bolesława Chrobrego, a w nim kolejną atrakcję Brzegu – amfiteatr. Nieco dalej piękny budynek Sądu Rejonowego.

Park Centralny

Za sądem można ulicą Staromiejską wrócić na stare miasto w Brzegu albo ulicą Armii Krajowej pójść do Parku Centralnego. Park Centralny im. J. Czajkowskiego to największy park w Brzegu. Są tu oczka wodne, fontanna, ławki, place zabaw. Dla mnie najpiękniejsze były kwitnące lilie wodne!

Bardzo fajne miejsce na spacer albo odpoczynek w Brzegu. Stąd już kilka kroków na dworzec PKP.

Brzeg – czy warto?

Jeśli szukacie ciekawego miejsca w okolicach Opola lub Wrocławia to zdecydowanie warto rozważyć wycieczkę do Brzegu! W Brzegu jest co zwiedzać, jest gdzie odpoczywać. A przy tym atmosfera miasta jest sielska i spokojna, nie ma tłumu turystów. Warto!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *