Muzeum Wsi Mazowieckiej – skansen w Sierpcu – pomysł na jednodniową wycieczkę z Warszawy

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu obejmuje skansen i ratusz w Sierpcu oraz Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu. Z tej trójki zdecydowanie najpopularniejszy jest skansen, gdzie można zobaczyć 11 zagród chłopskich z przełomu XIX i XX wieku, kościół, kaplicę, karczmę, kuźnię i wiatrak. A to wszystko w otoczeniu ogródków warzywnych i kwiatowych (dlatego kocham skanseny latem!) i z biegającymi stadami owiec, kóz, kur czy gęsi. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oferuje liczne atrakcje dla dzieci i dla dorosłych. Gotowi? Tu ruszamy na mazowiecką wieś sprzed 100 lat!

Skansen w Sierpcu – informacje praktyczne

Skansen w Sierpcu położony jest 125 km od Warszawy co czyni go idealnym pomysłem na jednodniową wycieczkę z Warszawy. Dojazd jest szybki i prosty, skansen oferuje bezpłatne parkingi.

Godziny otwarcia skansenu i ceny biletów najlepiej sprawdzić na stronie internetowej przed wyjazdem. Stan na lato 2020: cena biletu wstępu do skansenu 18zł, godziny otwarcia 10-18. W poniedziałki wstęp jest bezpłatny ale nie można zwiedzać wnętrz.

W Polsce są dziesiątki skansenów ale to właśnie o Muzeum Wsi Mazowieckiej słyszało najwięcej osób. Dlaczego? Otóż skansen w Sierpcu to od lat plan wielu filmów i seriali. Kilkanaście lat temu nagrywano tu Pana Tadeusza oraz Ogniem i Mieczem, a w ostatnim czasem Muzeum Wsi Mazowieckiej gościło ekipę serialu Stulecie Winnych (swoją drogą i serial, i książki świetne – polecam!).

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – zwiedzanie

Jesteśmy w skansenie, czas zacząć zwiedzanie. Po wejściu przy kasie (która mieści się w starym młynie) przechodzimy przez mostek i ruszamy w stronę pierwszych zabudowań. Niestety pierwsze budynki na trasie – zagroda z Drwał i kuźnia z Żuromina – były wyłączone ze zwiedzania. Można je obejrzeć tylko z zewnątrz.

Naprzeciwko tych dwóch budynków mieści się karczma Pohulanka. My akurat w niej skończyliśmy nasze zwiedzanie skansenu ale jak już tu jesteśmy to kilka słów o menu i o tym co warto zjeść w skansenie w Sierpcu. Wybór dań nie jest duży, a króluje tu kuchnia regionalna. Jest rosół, żurek i czernina, a na drugie danie można zjeść szare kluchy z serem i skwarkami (to moje!) czy ruskie pierogi. Dużą popularnością cieszą się pajdy chleba ze smalcem. Do picia oczywiście Kasztelan – piwo z Sierpca.

W karczmie znajduje się także sklepik z pamiątkami i rękodziełem.

Nowa część skansenu

W Skansenie w Sierpcu byłam kilkanaście lat temu – wtedy nie było jeszcze nowej części. Ona powstała w latach 2012 – 2015. Znajduje się tu hotel Skansen, centrum konferencyjne, stajnia (oferująca przejażdżki konne) i restauracja. Jeśli tradycyjna kuchnia polska dostępna w karczmie Wam nie odpowiada to tu można zjeść dania bardziej współczesne czy po prostu zrobić sobie przerwę na kawę.

Znajduje się tu też ogród różany i amfiteatr. Ten teren wygląda na jeszcze niewykończony więc podejrzewam, że cały czas toczą się tu jakieś prace. Generalnie jest to nowoczesna i współczesna część skansenu.

Powozownia i galeria rzeźby

W jednym z nowych budynków znajduje się powozownia i galeria rzeźby. Galeria rzeźby była wyłączona ze zwiedzania, natomiast w Powozowni jak sama nazwa wskazuje można zobaczyć liczne pojazdy konne charakterystyczne dla mazowieckich dworów. Poza powozami można zobaczyć też sanie! Ekspozycję wzbogacają uprzęże (naprawdę pięknie wykonane!) oraz akcesoria podróżne – kufry i walizki.

Dworek z Bojanowa

W tej okolicy znajduje się pierwszy z dwóch dworków sierpeckiego skansenu – dworek z Bojanowa prezentujący mazowiecką siedzibę szlachty. We wnętrzach dworku można zobaczyć wyposażenie salonu, jadalni, gabinetu, sypialni i kuchni.

Dworek otoczony jest pięknym ogrodem pełnym kwitnących kwiatów oraz stawem (a w nim kwitnące lilie wodne!).

Stąd można przejść na ścieżkę przyrodniczą, gdzie prezentowane jest 98 (!) gatunków roślin. Każdy opisany.

Z parku można wyjść z drugiej strony prostu do kaplicy z Dębska. Malutka, urocza i otoczona kwitnącymi hortensjami.

Wracając stąd do starej części skansenu mijamy drugi kościół – tym razem większy. To kościół i dzwonnica z Drążdżewa, przeniesione do skansenu w Sierpcu w 2007 roku.

Stąd zaczyna się spacer po najpiękniejszej części skansenu – zagrodach otoczonych kolorowymi ogródkami gdzie można spotkać krowy, owce, kozy, kury, gęsi czy króliki. We wnętrzach zagród można zobaczyć wnętrza szkoły, domu szewca, krawca, chłopa czy bogatego gospodarza. Jest też olejarnia i wiatrak z Zalesia. Wiatrak można zobaczyć tylko z zewnątrz.

Dwór z Uniszek Zawadzkich

Dochodząc do samego końca można zobaczyć drugi dworek – tym razem przeniesiony z Uniszek Zawadzkich XVIII – wieczny, drewniany dwór szlachecki.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – imprezy

W skansenie w Sierpcu odbywają się cykliczne imprezy takie jak miodobranie, żniwa w skansenie, majówka, niedziela palmowa czy dzień dziecka. W tym roku z oczywistych względów większość z nich została odwołana.

W okresie wakacyjnym odbywają się w Muzeum Wsi Mazowieckiej niedziele w skansenie – pokazy rzemiosła, rękodzieła ludowego, tkactwa, ręcznego prania bielizny, pracy kieratu czy wyrobu masła. Niestety w 2020 roku te imprezy również się nie odbywają.

Skansen warto odwiedzić o każdej porze roku choć najpiękniej jest latem – gdy wszystko kwitnie, jest kolorowo, a pod nogami biegają kury. Natomiast wnętrza zagród podlegają sezonowym dekoracjom – inaczej są zdobione z okazji Wielkanocy, inaczej w okresie Bożego Narodzenia. Warto zobaczyć skansen w każdej odsłonie! Mam nadzieję, że ja tu wrócę szybciej niż za kolejnych kilkanaście lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *