Zwiedzanie Apulii – Monopoli – co zobaczyć?

Zwiedzania Apulii ciąg dalszy. Dziś zapraszam do Monopoli. Wycieczkę do Monopoli można połączyć z Polignano a Mare – te dwa miasteczka oddalone od siebie o 8 km to idealny pomysł na jednodniowy wypad z Bari. Zatem Monopoli – co zobaczyć, co zwiedzić, gdzie jeść i gdzie plażować?

Monopoli – dojazd

Dojazd z Bari do Monopoli, czy z Polignano a Mare do Monopoli jest prosty, szybki i przyjemny. Pociągi trenitalia kursują 2 – 3 razy na godzinę, bilety do kupienia w biletomatach na dworcach.

Monopoli – co zobaczyć?

Jak o każdym miasteczku Apulii, o Monopoli napiszę dokładnie to samo – schować mapę (w wersji XXI-wiecznej wyłączyć telefon) i błądzić wąskimi uliczkami centro storico. Zaglądać w podwórka, przysiąść w knajpce na kawę lub wino, rozmawiać z Włochami (często na migi) – poczuć klimat włoskiego południa.

Centro storico Monopoli, czyli stare miasto oddalone jest od dworca kolejowego o jakiś kilometr. Idąc z dworca do centrum warto po drodze zajrzeć do kościoła św. Antoniego i na plac św. Antoniego (Piazza Sant’Antonio).

Z placu św. Antoniego trzeba się kierować na Piazza Vittorio Emanuele II – duży plac z pomnikiem Vittorio Emanuele, ławeczkami i kawiarenkami dookoła.

Stąd najlepiej iść na Piazza XX Settembre i już jesteśmy w centro storico Monopoli.

Jak już wspomniałam po tym starym mieście najlepiej niespiesznie spacerować niemniej jest w Monopoli kilka ciekawych miejsc, które warto zobaczyć.

Przy Largo Plebiscito warto zajrzeć do kościoła św. Franciszka z Asyżu, a tuż za nim warto zobaczyć budynek Municipio – władz miejskich Monopoli.

Za Municipio znajduje się mniej popularna ale spokojna i fajna atrakcja Monopoli – park przy Largo Fontanelle. Można tu w spokoju posiedzieć i odpocząć.

Na pytanie co warto zobaczyć w Monopoli odpowiedzią musi być jakiś kościół. Wszak Włochy kościołami stoją i tym razem nie jest inaczej. Największy i najpopularniejszy kościół monopoli to katedra Maria Santissima della Madia. Znajduje się przy niej także muzeum katedralne.

Zwiedzając stare miasto w Monopoli koniecznie trzeba zajrzeć do portu (najlepiej wchodząc do niego uroczą bramą przy via Porto).

Przy porcie stoi kolejna atrakcja Monopoli – zamek Carlo V. W czasie mojej wizyty w Monopoli odbywał się tam festiwal sztuki i fotografii Phest Festival. Nieco dalej znajduje się bastion Santa Maria.

Następnie warto przejść na Largo Palmieri – plac przy którym znajdują się: Palazzo Palmieri, kościół św. Teresy i kościół św. Piotra i Pawła. Oraz rzecz jasna restauracje i sklepiki.

Niedaleko stąd znajduje się plaża w Monopoli – Cala Porta Vecchia. Nie jest duża ani jakaś super piękna – taka typowa miejska plaża. Nieco dalej znajdują się jeszcze 3 malutkie plaże – Cala Cozze, Lido Bianco i Lido Rosso.

Plaże to nie jest największy atut Monopoli więc ja wróciłam na stare miasto włóczyć się wąskimi uliczkami pełnymi kwiatów i uroczych dekoracji. Instagramowe spoty na każdym kroku!

Monopoli – czy warto?

Trzeba! Monopoli MUSI znaleźć się w każdym planie zwiedzania Apulii. Dla mnie było pierwszym miejscem, które odwiedziłam podczas moich wakacji w Apulii i mimo iż widziałam później jeszcze mnóstwo innych pięknych miejsc to chyba zostanie w top 3 Apulii. Monopoli jest przeurocze! Da się je obejść w 2 godziny ale warto tu zostać zdecydowanie dłużej, żeby nacieszyć oczy tymi rajskimi widokami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *